Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
İdeal Facebook Gönderisi İçin Bilmeniz Gerekenler
0

Mükemmel bir Facebook gönderisi yok, ancak markanız için mükemmel bir Facebook gönderisi var. Bu gönderinin en ideal şekilde oluşturulması için yapılması gerekenler ise;

1)Yazıma Önem Verin

Yazma, bir sosyal medya yöneticisinin sahip olabileceği en kullanışlı becerilerden biridir. Net ve özlü bir kopya oluşturma, kitlenizin, söylemeye çalıştığınız şeyin şifresini çözmek yerine, ana mesajınıza dikkat ederek daha fazla zaman harcamasını sağlar.

  • Kısa tut

 “Hedef kitlemizin zamanı bizim için önemlidir, böylece mesajımızı olabildiğince az kelime ile ifade ediyoruz” . 

  • Emoji kullan

 “Bir şeyi açıklamaktan ziyade içeriğe bir tepki göstermek için emojiyi kullanabilirsiniz. Emoji, duyguları yaymaya ve çok fazla kelimenin yerini almaya yardımcı olur”.

  • İçeriği olduğundan daha ilgi çekici gösterin

Bir Facebook yayını oluştururken, kitlenizi akılda tutun. “Her zaman değerli içerikler sunarken, seyirci zamanınızı nasıl kaydedebileceğinizi düşünmelisiniz”. Bu şekilde izleyici, bağlantının tıklamak isteyip istemediğini kolayca belirleyebilir. Paylaşılan ipuçları o sırada aranılan şey değilse, geçmişte gezinebilirler. Öte yandan, teaser içeriği daha fazla bilgi sahibi olmakla ilgilendikleri bir şeye benziyorsa, tıklayabilir ve okumaya devam edebilir.

2)İlgi Çekici Görseller

Harika yazıları çekici görsellerle birleştirdiğinizde, mükemmel sosyal medya gönderileri oluşturmaya devam edebilirsiniz. 

Facebook yayınlarına çeşitli medya biçimleri ekleyin. Resimlerle yapışmak yerine, video içeriği, blog bağlantıları, GIF’ler veya markanızla alakalı diğer zengin medya öğeleriyle ilgili şeyleri birleştirin. Önizleme görüntüleri yerine kullanılacak yeni ve farklı görseller oluşturun. Facebook, bir bağlantıyı paylaşırken içerikten otomatik olarak bir önizleme görüntüsü çeker.

Video içeriği ile ilgili daha stratejik olun. Markanız için uygun bir video uzunluğu bulun, ancak kısa videoların çoğu zaman en iyi şekilde çalıştığı unutulmamalı. Facebook ise bu durumla ilgili “Videolarımızı bir dakikanın altında tutuyor ve değer kattığımızdan emin oluyoruz” diye açıklıyor.

3)Erişimi Arttırmak İçin Facebook Algoritmasını Anlayın

2016 yılında Facebook Sayfaları organik erişimde yüzde 52’lik bir düşüş yaşadı. Facebook algoritmasının işleyiş şeklini anlarsanız, içeriğinizde kesinlikle var olan bazı etkilerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

İlgi çekici başlıklar yazın. Yeri geldiğinde yayıncıların tıklama başı manşetlerinden kaçınılmalıdır. Bunun yerine, markalara izleyicilere bağlantıların ardındaki içerik hakkında net bir fikir verilmemelidir. Marka aşırı tanıtım yapmaktan kaçınmalı, kimse markalı içerikle bombalanmak istemez, bu nedenle bu rotayı izlerseniz kitlenizin ilgisini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

4)Zamanlama Önemli

Markanız için mükemmel bir Facebook gönderisi, içerikten daha fazlasıdır.“En iyi içeriğe sahip olsanız bile, kitlenizin uykuda veya hareketsiz olduğu bir zamanda yayınlanıyorsanız harika sonuçlar görmeyeceksiniz.” Bu yüzden ne zaman ve ne sıklıkta gönderileceğini bilin.

Paylaşım için en uygun zamanı bulmak için, en etkin yeri nereden aldığınızı görmek için çeşitli testler yapmalısınız. Bu denemeler, “Kitlenizi tanımak, farklı saat dilimlerinde olup olmadığını bilmek ve hedef kitlenizin sosyal medyayı kullanım sıklığı ve aralıklarını anlamak için de önemlidir.

Ceren Eroğlu

Ceren Eroğlu

Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi ÜniversitesiEndüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.
Ceren Eroğlu
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ceren Eroğlu
Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.

Bir Cevap Yazın