Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Haydi, bir mavi tık ’ımız olsun!
0

Bir varmış, bir yokmuş. Uzak uzak diyarlarda güzel mi güzel, eşsiz ve nadide bir “ mavi tık ” varmış. Bu “mavi tık” o kadar özelmiş ki, herkes ona sahip olmak istermiş. Ve kimse bilmezmiş tam olarak nasıl sahip olunduğunu ama herkes de bir şeyler anlatırmış.

Haydi gelin şu işe bir bakalım, kurbağa mıyız prens miyiz öğrenelim.

Twitter

Twitter, toplum için yararı olan hesaplara mavi tık veriyor. Hesabınızın öyle olduğunu düşünüyorsanız (Ünlü veya marka olup olmamanız önemli değil) Twitter’a başvurmanız gerekiyor. En geç 30 gün içerisinde talebinize dönüş sağlanıyor. Başvuru formuna ise 1 paragraf ön yazı eklemeniz gerek, hesabınızın neden mavi tık’ı hak ettiğini anlatan.

Diğer Şartlar:

 • Aktif olarak paylaşımlarda bulunmak
 • Tüm iletişim bilgileriniz (telefon, e-posta, web sitesi) hesabınızda görünmeli. Kişisel hesaplar için doğum tarihi de eklenmeli.
 • Biyografi alanı doldurulmuş, güncel ve yüksek kalitede fotoğraflar içeriyor olmalı
 • Hesabınıza mavi tık’lı bir hesaptan link var ise işiniz biraz daha kolaylaşır

Instagram

Mavi tık uygulamasındaki en katı kurallara sahip. Tık’ı verme amacı hesapları kopyalarından korumak ve aramalarda asıl kişilerin görünmesini sağlamak. Bu nedenle ünlülere kolaylıkla veriyor.

Diğer şartlar:

 • Sıkça post ve story paylaşmak
 • Kullanıcıların organik olması
 • Kullanıcı sayısı hakkında malumat yok (tanınmış iseniz ve adınıza sahte hesap çok ise 5 kullanıcı ile de alabilirsiniz)
 • Instagram’ın etik kurallarına uyumlu olmak (küfür, politik veya ahlakı olmayan içerikleri paylaşmamak)

 

Instagram hesapları sürekli inceliyor ve bu doğrultuda mavi tık’ı veriyor. Şu an için başvuru kabul etmiyor ama yine de direk Instagram’a bir e-posta atmakta fayda var.

Not: Facebook’ta mavi tık sahibi olmanız Instagram’da da olacağınız anlamına gelmiyor. Tamamıyla Instagram’ın insafına kalmış.

 

Facebook

Facebook’ta işler biraz daha rahat, hesapları sürekli kontrol ediyor ve ünlü kişiler otomatik olarak doğrulanıyor. Aslında amacı Instagram gibi kopyalamayı elimine etmek ve gerçek kullanıcıları üyeler ile buluşturmak.

Şartlar:

 • Profil bilgilerinin doldurulmuş olması
 • Web sayfanızın ve diğer hesaplarınızın mutlaka bağlanmış olması
 • Düzenli ve etik kurallara uygun içeriklerin paylaşılması
 • Kullanıcı sayısı hakkında yine bilgi verilmiyor ama organik olmaları şart
 • Tık’lı sayfalarda hakkınızda yazılar var ise bunları mutlaka kendinize linkleyin

 

Facebook mavi tık için başvuru kabul etmiyor. Yapabileceğiniz tek şey, Facebook’ta kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmek ve beklemek. Hesaplar inceleniyor ve şartlar uygun olduğunda doğrulanıyor.

 

Youtube

Youtube’da işler çok daha net ve şeffaf. Tık (mavi değil gri oluyor bu sefer) vermek için kuralları ve başvuru prosedürü mevcut. 100.000 aboneye sahip olan her hesap gri tık için başvuru yapabiliyor.

Prosedür de çok kolay:

 • Hesabınızın “Kanal” bölümünden “Durum ve özellikler”e giriyorsunuz ve “Doğrula”ya tıklıyorsunuz.
 • Hesap inceleniyor ve telefonunuza onay kodu gönderiliyor.
 • Kodu sisteme girdiğinizde hesabınız onaylanmış oluyor.

 

100.000 aboneyi bekleyememem derseniz, Youtube’un MCN olarak bilinen kendi partnerleri ile iletişime geçebilir ve belirli bir ücret karşılığında yine MCN kriterlerine uyarak hesabınızı doğrulatabilirsiniz.

Follow me on

Cahide Baytekin Uçar

Freelancer - Dijital Pazarlama ve Web Tasarım

Almanya’da Ekonomi okuduktan sonra yurtiçi ve yurtdışında otomotiv şirketlerinin Pazarlama departmanlarında binbir çeşit iş yaptı.
Uzun yıllar çalıştı ve "Dijital Pazarlama"yi seviyorum diyerek kendini adama kararı aldı.

Sosyal Medya, İçerik Yönetimi, SEO, Web Tasarım, İçerik yazarı, Marka danışmanlığı kısaca elinden bir çok iş gelir.
Follow me on

Latest posts by Cahide Baytekin Uçar (see all)

Overview
Yazar

Cahide Baytekin Uçar

Sizce Makale Nasıl?
Harika
80%
Güzel
20%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cahide Baytekin Uçar
Freelancer - Dijital Pazarlama ve Web Tasarım Almanya’da Ekonomi okuduktan sonra yurtiçi ve yurtdışında otomotiv şirketlerinin Pazarlama departmanlarında binbir çeşit iş yaptı. Uzun yıllar çalıştı ve "Dijital Pazarlama"yi seviyorum diyerek kendini adama kararı aldı. Sosyal Medya, İçerik Yönetimi, SEO, Web Tasarım, İçerik yazarı, Marka danışmanlığı kısaca elinden bir çok iş gelir.

Bir Cevap Yazın