Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?
0

Hastag Nedir?

2007 yılında Twitter’in kurulmasıyla dünyamıza giren bu kavram, kelime ya da kelimelerin başına “#” (klavyede Alt Gr tuşuna basarken 3’e basmanız yeterli) koyulmasıyla oluşturulan konu başlığıdır. Oluşturacağınız hashtag birden fazla kelime içeriyorsa kelimeler arasında boşluk olmadan yazmalısınız (Örn. #AnahtarKelime).

Twitter’dan sonra, Facebook, (pek etkili olmasa da) Instagram, Tumblr, Pinterest vb. sosyal medyalarda da kullanılmaya başlayan hashtag belirli bir konu üzerinde kullanıcıların fikir beyan etmek, içerik paylaşmak, iletişim kurmak için kullandığı bir araç haline gelmiştir.

Nasıl Kullanılır?

Gönderiyi oluştururken #AnahtarKelime  hastagini kullandığınızda site kendi içerisinde link oluşturur, tıkladığınızda açılan sayfada #AnahtarKelime hashtagini kullanan diğer tüm gönderiler zaman sıralı olarak karşınıza çıkar. Böylece kullanıldığı tüm gönderiler kolayca ulaşmanızı sağlar.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Twitter’da 1 gönderide 1 den fazla hashtag kullanmak gönderinizde spam oluşturarak görünürlüğünü yani etkileşimin azaldığını gösteriyor. Yani hedefinizdeki konu üzerine açılan en doğru hastagi kullanmanız en faydalısı.

Eğer Siz Hashtag Oluşturacaksanız

Özellikle dikkat etmenizi önereceğim 2 konu var. Kısa, öz, akılda kalıcı olması ve size ait olması.

Bir marka için bu çalışmayı yapıyorsanız oluşturacağınız hashtag daha önce kullanılmış mı, hangi alanlarda kullanılmış, ne kadar etkin kullanılmış, başka bir marka ile özdeşleşmiş mi iyi araştırılmalı. Başka marka ile özdeşleşmiş hashtag çalışması sizin çalışacağınız markanın itibar kaybına sebep olacaktır ki bu hiç hoş karşılanmaz.

Biliyorsunuz ki Twitter gönderide 140 karakterden fazla kullanmamıza izin vermiyor. Eğer hastaginiz çoook uzun olursa tweet atan kitle tweetlerinde vermek istediği mesajı vermekte sıkıntı yaşayacak ve katılımı azaltacaktır. Yani #HashtaglerimiziKısaVeBizeAitOluşturuyoruz

 

Pazarlamanın dijitale kaydığını ve sosyal medya kullanıcılarının ortalama %70 inin hastag kullandığını düşünürsek sosyal medya kullanıcılarına ulaşmanın etkin yollarından birisidir hashtag. Doğru kullanımda dikkat çekmeyen etkin silahınız olacaktır.

Cenk Bayrakçı

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyor.
Bir ihracat firmasında İdari İşler Müdür yardımcılığı ve ajansta süpervizörlük yaptıktan sonra Dijital Pazarlama'ya olan ilgisinden dolayı bu sektöre yönelmiştir.

Latest posts by Cenk Bayrakçı (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
100%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cenk Bayrakçı
Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyor. Bir ihracat firmasında İdari İşler Müdür yardımcılığı ve ajansta süpervizörlük yaptıktan sonra Dijital Pazarlama'ya olan ilgisinden dolayı bu sektöre yönelmiştir.

Bir Cevap Yazın