Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Hangi Sosyal Platformlarda Bulunmalıyız?
0

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya kanalları ve haberleşme/sohbet uygulamaları oranlarına baktığımızda dünyanın en büyük 2. arama motoru, 3. büyük web mülkü olan YouTube’un 1. sırada yer aldığını görüyoruz. Kullanıcılara ürün veya hizmetinizle ilgili detayları, yaptığınız işe olan tutkunuzu, nasıl çalıştığınızı gösterdiğiniz video içerikler sayesinde web sitenize daha fazla kullanıcı çekebilir, marka bilinirliği oluşturabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. YouTube reklamları hakkında detaylı bilgi almak için alanında uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.YouTube’un hemen arkasından %56’lık kullanım oranıyla gümüş madalyayı Facebook, % 47’lik kullanım oranıyla bronz madalyayı Instagram kazanıyor. İşletmeler ve bireysel kullanıcılar için kendini sürekli güncelleyen Instagram, işletme profilleri, Instagram Hikaye Reklamları, Instagram Sponsorlu reklamlar seçenekleriyle içeriklerinizi, etkileşim oranı yüksek bir hedef kitleyle paylaşabiliyor.

Peki Biz Hangi Sosyal Platformlarda Bulunmalıyız?

En iyi sosyal medya platformu seçmenin ilk adımı sosyal medya pazarlaması aktiviteleriniz için hiçbir zaman tek bir sosyal platformu yeterli olamayacağını fark etmenizdir. Potansiyel müşterilerinizin sosyal platformlardan sadece bir tanesi kullanılıyor olmaları çok düşük bir ihtimaldir. Aslına bakacak olursak araştırmalar herhangi bir kullanıcının tek bir platformda vakit geçirmesinin oldukça nadir rastlanan bir durum olduğunu göstermektedir. Müşterilerinizin daha çok iki veya üç farklı sosyal platformda profilleri vardır ve bazılarını diğerlerinden daha sık kullanırlar. Dahası tüketicilerinizin zamanla bir sosyal platformdan diğerine geçeceklerini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin Facebook en büyük payı alıyor olsa da Instagram, Pinterest, Tumblr ve Whatsapp kullanımlarındaki ciddi artış, tüketicilerin ne kadar değişken kararlar alabileceklerini gösterir.

Enerjinizi yeterinde odaklayabildiğiniz sürece birden fazla sosyal platformda pazarlama yapmak tek bir plarformda yapmaktan çok daha pahalı olmayacaktır. Her bir sosyal medya platformu ile farklı hedef kitlelerine farklı yollarla farklı noktalarda ulaşabiliyorsanız, pazarlama faaliyetlerinizi birden fazla platformda yürütmeniz mantıklı olacaktır. Fakat hâlâ nereye odaklanılması gerektiği sorusunun net cevabını vermedik. Her sosyal platformda (Facebook, Linkedln, YouTube, Twitter, Instagram, Tumblr, Whatsapp, Pinterest) aynı anda aynı şekilde pazarlama yapamazsınız. Sosyal medya pazarlaması diğerlerine göre daha ucuz olmasına rağmen aynı anda birçok sosyal platformda bulunursanız tüm girişimleriniz zamanınızı ve paranızı büyük ölçüde etkileyecektir. Buna ek olarak muhtemelen birden fazla sosyal platformda olan müşterilerinizin kafasını karıştırırsınız.

Cevap ise müşterilerinizin sıklıkla kullandığı birkaç sosyal platforma odaklanmak ve diğerlerinde ise daha az varlık göstermektir. Doğru Plarformları seçmeye etkileşime geçtiğiniz izleyici kitlenizi ve satın alma kararlarını en çok nerelerde verdiklerini incelemekle başlayabilirsiniz. Sonuç olarak hedef kitlemizi çok iyi analiz ettikten sonra hangi sosyal platformlarda bulunacağımıza karar vermeliyiz. Eğer böyle yapmaz ve her mecrada bulunmak gibi bir yanlışa düşersek, kurumumuza ciddi zararlar verebiliriz.

Rasim Tüten

Rasim Tüten

Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri
Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Rasim Tüten

Latest posts by Rasim Tüten (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Rasim Tüten
Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Bir Cevap Yazın