Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Forbes Yılın Influencer Yüzlerini İnceledi
0

Teknoloji geliştikçe insan gücüne önem azalmakta ve devletlerin gelecekteki işsizlik problemine karşı uygulaması gereken politikalar tartışıladursun, gelişen teknolojiyle yeni para kazanma yöntemi bulanlar da var. Onlara influencer diyoruz. Sosyal medya içerik üretenlerden takipçi sayısı çok olanlar, insanlara ulaşma sayılarıyla çeşitli markaların reklam yüzü olarak gelir elde edebilmekte.

Forbes dergisi, çeşitli kategorilere böldüğü 2017’nin en iyi influencerlar listesini yayınladı. Kategoriler şöyle sıralanıyor; evcil hayvan, ebeveynlik, moda, eğlence, seyahat, oyun, fitness, güzellik ve ev.

Grumpy Cat, kedi model

Evcil hayvanlar kategorisinde en etkili 10 ismin paylaşımları toplam 48 milyon erişime ulaştı. En etkili isim ise internette kedi deyince aklımıza gelen ilk şey oldu: Grumpy Cat.

Grumpy Cat efsanesi, 2012 yılında Tabatha Bundesen’in erkek kardeşinin ablasının kedisinin Reddit’e postlamasıyla başlıyor. Bundesen kardeşler, kullanıcıları kedilerinin ağız öne çıkıklığı ve cücelikten kaynaklanan asabi yüz ifadesinin photoshop olmadığına inandıramayınca youtube videosuyla göstermek istemişler. 24 saatte 1 milyonun üstünde izlenme alarak bugünkü meşhur Grumpy Cat meme doğmuş oldu.

Bu reddit virali, Bundensen kardeşlere çeşitli sponsorluklar ve ticaret fırsatları sağlamış oldu. 2013’te Frisky mama markasının “sözcü kedisi” olan Grumpy Cat, modelliğini yaptığı sayısız oyuncak, kahve bardağı, t-shirt ile iş dünyasının tartışmasız en başarılı kedisi.

 

Chiara Ferragni, insan model

İlk gençlik yıllarından beri moda sektörünün içinde olan Chiara, 2009 yılında finans okuyan sevgilisi tarafından bir blog açmaya yönlendirildi. Böylece moda bloğu Blonde Salad doğmuş oldu. Adını high fashion ve fast fashion tarzlarını birleştirip, lüks ile kısa dönem popüler parçalarını harmanlayıp salata yapmasından alan bloğu Blonde Salad ile bir moda imparatorluğunun temelini attığını bilmiyordu.

Harvard Üniversitesi Business School tarafından araştırma konusu olan bloğu Milanlı blogere 2015 yılında hazırlanan rapora Milan Blogger ve takımı 9 milyon $ gelir elde etmeyi başardılar.

 

 

Forbes dergisinin en iyi influencer listesinde moda sektöründe başı çeken isim olan Ferragni, kendi aksesuarlarını piyasaya çıkardı ve sosyal medya ve blog tarafında 20 çalışana sahip gittikçe büyüyen bir iş kurmayı başardı.

New York moda haftasında verdiği bir röportaj ile İnfluencer marketing için yeni medya tanımını yapmaktan çekinmeyen Ferragni, sosyal medyanın moda dergilerinin yerini aldığını söylüyor.

2009’da İtalya’da hukuk okurken başladığı blogunun zamanlamasının tam yerinde olduğu söyleyen Milanlı model, böylelikle sadece onun değil markalar için de toyluk zamanı olmasının avantajından yararlandığını da ifade etmekten çekinmiyor.

Sponsorlu içerikler ve reklam kampanyalarıyla çalışırken bir yandan aklında kendi markasını kurmak olduğunu söyleyen Ferragni, ayakkabı sektörüyle bu hayalini gerçekleştirmenin bir adımını atmış oldu.

Çoğunlukla rahat ve düz ayakkabılardan oluşan ve markasının sembolü olan emojilerle süslediği ayakkabılar ile piyasayla tanışan Blonde Salad bloğunun kurucusu, bugün 350 mağazada satılan ayakkabı markasının sahibi. Asya pazarına öncelik verdiklerini ekleyen Ferragni ve Çin’de kurulacak 20 mağazayı şimdiden belirlemişler bile.

 

 

Esra Sapar

Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları.
Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir.İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Esra Sapar
Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları. Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir. İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.

Bir Cevap Yazın