Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Facebook’ta Video Pazarlamasının Yükselişi
0

Facebook’ta Video, içerik pazarlamasının önemli bir bileşeni haline geldi ve sadece bu aracı kullanan büyük markalar değil. Küçük işletmeler de Facebook’ta video ile birlikte büyük bir etkiye sahip olabilmekte.

2000’li yılların başından itibaren, pazarlamacılar arasında popüler bir söz vardı:

“İçerik kraldır!”

Ve içeriğe baktıklarında şüphesiz metin içeriğinden bahsediyorlardı. Yüksek kaliteli metinleri insanlar okumak istiyor, Google’da buna saygı gösteriyordu. Bu dönemde Pazarlamacılar içerik düzenlemesini nasıl yapacaklarını anlamaya çalışırken ‘’ Metin içeriği ne uzunlukta olmalıydı?’’ pazarlamacıların yanıt aradıklarını bir soruydu.

Google, 800 kelimeyi aşan uzun içerikleri ödüllendirirken pazarlama ekipleri 500 kelimenin yeterli olduğu hikayelerini nasıl uzatabilirlerdi? 300-500 kelime öyküsü işe yaramamakta mıydı?

Bu uygulama henüz anlama aşamasındayken pazarlama dünyası ilgi çekici içerik eklemeye yönelmeye başladı. Dijital okuyucuların ve tüketicilerin, tüketmek için daha geniş bir içerik çeşitliliği istediğini düşündüler. Ve bu da şu şekillerde karşımıza çıktı;

IM’ler
Gifler
Fotoğraflar
Ses klipleri
Grafikler
Infografikler

ve özellikle YouTube gibi sitelerden videolar akışı.

Podcast çağında Facebook videonun yükselişi

Bütün bunların içerisinde başka bir durum meydana geldi:
Tüketiciler gerçekliğe, reality medyaya ilgi göstermeye başladı. Bu noktada reality ,televizyon dalgalarına hâkim oldu. İzleyenler, tüketilmesi kolay eğlenceyi ve anlaşılması kolay ve çok fazla bilgiye sahip videoları sevdi. Stream videolar , dijital pazarlamacılar ve e-ticaret markaları için biçilmiş kaftan oldu. Youtube gibi video platformlarındaki halihazır kitlelere daha ucuz bütçelerle ulaşma imkanı yakaladılar.

Buna ek olarak, stream videolar, podcast olarak bilinen büyüyen ve popüler medyanın görsel temsilciliği haline geldi.

Facebook medyasının en popüler platformu Videolar

Konuyla ilgili olarak Locowise şu verileri aktardı;
2017 ‘de Facebook’un Video Sosyal Platformu diyebiliriz. Facebook formatında en iyi reach ve engagement sayılarını getiren paylaşımlar videolar oldu. YouTube videoları% 11, Instagram videoları % 3.6’ya ulaşırken, Facebook videosu ortalama toplam izleyicinin% 16.7’sine ulaştı.

Bu veriden çıkarabileceğimiz video içeriğinin popülaritesinin genellikle Facebook’a özgü olduğu. Örneğin, web tabanlı bir yayında, okuyucu baskı içeriğini tercih edebilir. Fakat aynı bilgiyi Facebook gibi bir platformda paylaşmaya gelince, yayın tüketicileri sıklıkla bilgileri stream video ile anlamayı tercih ediyorlar.

Facebook Video Marketing

Facebook Video Marketing

En Popüler video konuları

En çok katılımı sağlamak için ne tür bir video içeriği göndereceğini düşünen pazarlamacılar için (Buzzsumo’nun verilerine göre ) aşağıdaki kategoriler düşünülebilir. İşte ilk beşte:

Gıda Moda
Güzellik
Evcil Hayvanlar
DIY(Kendin Yap)
Mizah

Yiyecek videoları şimdiye kadarki en fazla katılımı sağlıyor ve bu yiyecek / içecek e-ticaret pazarlamacılar için harika bir haber.
En düşük performans gösteren Facebook video konularının bir listesi:

Eğitim
Arabalar
Pazarlama
Emlak
Finans

Son üç konunun erişim veya etkileşim oranlarının çok düşük olması birkaç faktöre bağlı olabilir. İnsanlar öncelikle eğlenilmek ya da kendilerini iyi hissettiren medyaya katılmak için Facebook’a gelirler. Bir konuyla ilgili pazarlama yalnızca kullanıcıların küçük bir kesimi için caziptir

Videolar ne kadar süre olmalı?

Bu konu bir makalenin bir kelime sayımının ne kadar süreyle içereceği video sürümüne aktarımıdır.Çok kısa olur ise tüketiciler mesajı kaçırabilir, değil mi? Videoyu çok uzun yaparsan da , bazılarını sıkabilirsin. Video uzunluğu için bir kural var mı?

Genel olarak pazarlamacılar, dijital tüketicilerin kısa dikkat sürelerine sahip olduklarını akılda tutmalıdır. En iyi viral videoların bazıları iki dakikayı işaret ediyor.

Pazarlamacıların kendi endüstri bölümlerini ve videonun konusunu düşünmeleri iyi bir kuraldır. Genel olarak en fazla uzunluğu 90 saniyelik olduğu söylenir, ancak özellikle videoda yemek yapmak veya bir DIY projesi gibi ayrıntılı bilgi içeriyorsa üç dakika videolar da izlenebilmekte. Locowise verilerine göre ise video süresi uzadıkça , videonun izlenme süresi düşmektedir.

Ayrıca, Facebook videolarının % 85’ine ses olmadan izlenebildiğinden, videolarınızı metinle zenginleştirmeye yardımcı olacak kaynaklar sunuyor.

Sonunda videonuzun ne kadar süreceği ve ne olduğu konusu size kalmış. Bazen basit bir 15-20 saniyelik video etkili olabilir. Bazen çok spesifik bir kitleyi hedefleyen bir pazarlama videosu inanılmaz derecede iyi çalışabilir.Ancak uzunluk veya konu ne olursa olsun , inkâr edilemez gerçek şu ki video pazarlama en etkili Facebook platformunda gerçekleşmekte.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Nilay Yayman

Bir Cevap Yazın