Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Facebook’ta Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
1

Sadece Türkiye’den yıllık reklam geliri 10 milyar Türk lirasını bulan Facebook üzerinden yalnızca Facebook reklamı vermekle kalmayabiliyoruz. Instagram ve mobil uyumlu sitelere de reklam verebiliyoruz. Bunun beraberinde çok yüksek bir kitleye erişim imkanı veren Facebook, doğru reklamlar verebilmemiz ve doğru kitleye ulaşabilmemiz adına birden fazla kriter koymuş durumda.Bu yazımda sizlere doğru kitleye ulaşabilmek adına yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

Doğru bir kitleye ulaşabilmek için;

İnsanları kategoriye ayırırken okula bakma

Facebook reklamları verirken insanların okuduğu veya okumakta olduğu okullara, eğitim düzeylerine bakıp buna göre bir ayrım yapabiliyoruz. Örnek vermek gerekirse; yalnızca lisede okuyanlar reklamımı görebilsin ya da üniversite mezunları bu gönderimizi görebilsin şeklinde bir sınıflandırmaya gidebiliyoruz.Ancak sanılanın aksine, bu sınıflandırmanın hiçbir anlam ifade etmediğini hatta ve hatta yanlış kitleye ulaşmanıza neden olabileceğini üzülerek belirtmem gerekiyor. Facebook’ta okuduğu okulları yanlış yazan, abartan ve daha kötüsü “hayat okulu” gibi terimler kullanarak yazan azımsanamayacak bir kitle var ve bu sizin tam da ulaşmak istemediğiniz kitleye ulaşmanıza sebebiyet verebilir. Bu yüzden reklam verirken okul sınıflandırmasına gitmemeniz sizi olası sorunlardan kurtaracaktır diyebiliriz.

life of school

Detaylı hedeflemede marka seçin

Detaylı hedefleme yapmak istiyorsanız, belli bir sektörü takip eden, beğenen insanlara yönelmek niyetindeyseniz o sektörü takip eden insanlara reklamları gösterme şansınız var. Bunun için yapmanız gereken sizinle aynı sektörde olanları takip eden kitleye yönelmek. Bunu daha spesifik yapmanız mantıklı olacaktır. Zira “diş fırçası” gibi bir genel terim seçmeniz işi yine faydadan çok uzak noktalara götürecektir. Yapmanız gereken reklam vermeye başlamadan önce sektörü iyice araştırıp, sektörünüzden 20 ile 30 arası marka bulmak ve bu markaları takip edenlere yönelmektir. Yine bir örnek vermek gerekirse; eğer teknolojik ürünler satan bir mağaza için reklamlar verecekseniz, yapmanız gereken Teknosa gibi markaları takip eden kullanıcılara yönelmek olmalıdır.facebook-comment-share

Hedef kitle büyüklüğü

Hedef kitlenizin çok dar kalması (20-50 bin) hem yöneldiğiniz kişilerin az kalması anlamına gelir.Bununla birlikte Facebook bütçenizi verilen süre içinde kullanmak isteyeceği için aynı reklamı bir kişiye birden fazla kez göstermeye çalışacak ve sizin zararınıza olacaktır.Bunun önüne geçmek için hedef kitlenizi 100 bin ile 1 milyon arasında tutmanız gerekmektedir.

Ekstra

  1. Bütçenizi günlük değil, belli bir tarih aralığında toplam bütçe olarak seçin.
  2. Facebook’ta beğeni başı maliyeti otomatik yapın. Facebook optimum maliyeti kendi belirleyecektir.
  3. Reklamınız güzelse gösterim başı, kötüyse sayfa beğeni başı para alı seçin.
  4. Planlı reklam paylaşın. 19 Mayıs için gönderiniz olacaksa 12 Mayıs’ta reklamı ayarlayın.
  5. Sayfa beğeni reklamı için tek görsel koyun.
Takip Et

Can Ünlütürk

Öğrenci at Yıldız Teknik Üniversitesi
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Can Ünlütürk
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın