Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Facebook’ta Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
0

Facebook insanların birbiriyle iletişim kurmasının yanı sıra artık büyük bir reklam platformu haline de gelmiştir. Facebook’ da 350 milyondan fazla aktif kullanıcı var bu yüzden reklam sektöründe büyük rol oynuyor.

Facebook’un sadece Türkiye’de harcamaları 10 Milyar Türk Lirası olması, Facebook’un reklam sektöründe ve doğal olarak Sosyal etkileşim açısından değerini bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu bilgiler ışığında birçok kitleye ulaşmamızı sağlayan bu platform, doğru reklam verebilmemiz için bir çok kıstas koymuş ve bunların doğru yapılmasıyla doğru kitleye ulaşılabileceğini öne sürmüştür.

Hedef Kitleyi Ayırırken İzlenen Yol

  • Hedef Kitle için araştırma yapılırken, kullanıcıların eğitim durumlarına özellikle bakılmaması önerilir:

Hedef kitle olarak belirlenen grubun kendi eğitim durumlarıyla ilgili doğruyu söylememe ve gerçeği gizleme gibi davranışlarda bulunacağı ve bu durumun bizim hedef kitle araştırmamızın gerçekçiliğine gölge düşüreceğini söyleyebiliriz.

  • Hedef Kitle araştırması yaparken, hedef kitle için fazla genel terimler seçmek yerine, rakip olarak belirlenen markaların hedef kitlelerini tespit etmek ve markanın bulunduğu sektörle ilgili sayfaları ve paylaşımları kullanan hedef kitlelere ulaşmak bize her zaman yardımcı olacaktır.

  • Hedef kitlenizi fazla daraltmak yerine 100 bin-1 Milyon olarak belirlemek hem reklam bütçesinin boşa kullanımını engellemek hem de bir reklamın bir kişiye birden fazla şekilde gösterilmesinin önüne geçmiş oluruz.

Aynı zamanda unutulmamalıdır ki;
– Reklam vermek isteyen şahıs ya da şirketin ilk amaçlarından biri ürününü pazarlamaktır, diğer bir amacı ise markasını tanıtmaktır.
– Reklam verenin ilk yapması gereken nasıl bir kitleye ulaşmak istediğini belirlemektir.
– Konuya göre ve hedef kitlesine göre içerik belirlenir.
– İçerik belirlendikten sonra da hedef kitleye gösterilir.

Reklam verirken önemli unsurlardan biri reklamınız görüldüğü zaman insanların ne yapmasını istediğinizdir. Bununla beraber içeriğinizi üretirken markayı tanımak ve markanın kimliğine uygun içerik arayıp, üretmek çok önemlidir. Markanın renklerine öncelik verilerek algısal bir gönderme yapılabilir. Zihinde görseli ilk gördüğünde bile görselle markanın eşleşmesi lazım. Ama bunu yaparken markanın logosu ve ya sloganı içeriğin önüne geçmemeli, ikisi dengeli bir şekilde hedef kitleye yansıtılmalıdır. İnteraktif bir içerik olması hem markanın sosyal medya rakam ve hedefleri açısından hem de hedef kitlenin ilgisini çekme konusunda bize yardımcı olur. İçerik ,hem ürünle ve hem de markayla iç içe geçmiş halde hedef kitleye aktarılırsa sonuçların ve geri dönüşlerinde farklı olacağına inanıyorum.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Onur Cem Irican

Bir Cevap Yazın