Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Facebook’un Messenger Lite Sürümü Nedir ve Ne Fayda Sağlar?
0

Facebook, kısa bir süre önce mesajlaşma özelliğini mobil uygulamalardan ve mobil site üzerinden kaldırarak “Facebook Messenger” uygulamasıyla kullanıcılarına mesajlaşma açısından bir yenilik getirmişti. Öyle ki kullanıcılar Facebook üzerinden mesajlaşmak istiyorlarsa mutlaka uygulama marketlerinde bulunan “Facebook Messenger” uygulamasını yüklemeleri gerekiyor. Ardından bugünlerde Facebook, yeni bir güncellemeyle Android için daha az veri tüketimine sahip olan  “Messenger Lite” sürümünü yayınladığını açıkladı.

facebook lite sürümü nedir

Peki “MESSENGER LİTE” nedir?

Facebook‘un bir güncellemeyle Messenger Lite sürümünü yayınlamasının sebebi günümüzde internet kullanımının pahalı olduğu ülkelerde mobil veri tüketimini azaltmak, uygulamayı daha ekonomik olarak kullanılabilir hale getirmek. Özetleyecek olursak kötü internet bağlantısı ve eski telefon yavaşlığından yaka silken Android kullanıcıları için bu uygulamayı kullanıcılarla buluşturdu.  Facebook uygulamanın şuan Avrupa ve Amerika’da kullanılmayacağını, öncelikli olarak Kenya, Malezya, Sri Lanka, Tunus ve Venezuela’da kullanılacağını belirtti. Öte yandan Facebook bu uygulamayla öncelikli olarak gelişmekte olan ülkeleri hedef alarak, Facebook Messenger kullanımını yaygınlaştırmayı ve daha çok kullanıcıya ulaşarak uygulamayı kullanmaya teşvik ediyor. Bunlara ek olarak Messenger Lite sayesinde diğer kullanıcılara iletişime geçmek, fotoğraf, video, bağlantı gönderip almak ve gelen çıkartmaları görüntülemek gibi Messenger’in birçok işlevini daha az mobil veri tüketimiyle mümkün hale geliyor.

 

Neden Android?

Facebook’un öncelikli olarak Android’i tercih etmesinin sebebi gelişmekte olan ülkelerde eski Android telefon kullanıcıların sayısının fazla olması. Yani Facebook, Android telefon pazarında üst seviye telefonları değil de daha çok giriş ve orta seviye telefonları hedefliyor. Böylelikle giriş ve orta seviye telefon kullanan Android kullanıcıları uygulamayı daha hızlı ve daha az bir internet tüketimiyle kullanacaklar. Özetlemek gerekirse yeni Messenger uygulamasıyla Facebook,  geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olacak gibi gözüküyor.

 

Uygulamanın İOS Versiyonu Geliştirilecek Mi?

Facebook’un uygulamanın İOS sürümünü piyasaya sürüp sürmeyeceği hakkında net bir bilgi şuan için yok. Ancak Android kullanımının özellikle gelişmekte olan ülkelerde fazla olduğu ve İOS cihazlarda Messenger uygulamasının oldukça rahat şekilde kullanıldığı göz önüne alınırsa, Facebook’un uygulamanın İOS sürümünü piyasaya sürmeyeceğine kesin gözüyle bakalabiliriz.

 

Özetleyecek olursak Facebook bu yeni uygulama ile iletişimi belli kalıplara sıkıştırılmış lüksten çıkartıp, teknolojiden faydalanmak isteyen herkesin kullanımına olanak sağlıyor.

Aysin Şeker

2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Latest posts by Aysin Şeker (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aysin Şeker
2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Bir Cevap Yazın