Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Facebook Hakkınızda Neler Biliyor?
4

Facebook, arkadaşlarımızla konuştuğumuz, haberleri takip ettiğimiz, etkinlikler düzenlediğimiz, kayıplarımız için üzüldüğümüz veya kazandıklarımızı kutladığımız bir platform haline geldi. Yani, çoğumuzun hayatında önemli bir yer kaplıyor. Fakat çoğu kullanıcı Facebook’un hangi verileri toplayıp, bu verileri ne şekilde kullandığını bilmiyor. Bu yazımda Facebook’un kullanıcıları hakkında hangi verileri ne şekilde topladığından bahsedeceğim.

Gönderi Paylaşmadan Önce

Facebook veri toplamaya, kullanıcılar bir gönderiyi yayınlamadan önce başlıyor. Mesajını yazmaya başlayan bir kullanıcının, her tuş vuruşunu Facebook kaydediyor. (Hatta bu veriler sayesinde “kendini sansürleme” konusunda birçok çalışma yürütülmüştür). Bu da demek oluyor ki, Facebook’ta bir yazı yazıp yayınlamadan silseniz bile, Facebook sizin ne yazdığınızı biliyor ve kaydediyor. Bunun yanında, Facebook, sonradan silinmiş gönderileri, silinmiş yorumları ve silinmiş check-inleri de saklamaya devam ediyor. Yani, yayınlamadığınız gönderilerin kaydedilmeme garantisi olmadığı gibi, sildiğiniz verilerin de gerçekten silindiğine dair bir garanti yok. Dolayısıyla, bir gönderiyi silseniz bile, Facebook bu gönderinin kaydını tutuyor. Facebook, meta verileri veya verilerinizle ilgili verileri takip ediyor. (Ör: Bir telefon konuşmasının verisi, konuştuğunuz konudur. Meta verisi ise nereden aradığınız veya ne kadar süre boyunca konuştuğunuzdur.)

facebook-data

Facebook için meta verileri en az gerçek veriler kadar önemlidir ve Facebook bu meta verilerini kişiler hakkında ek bilgiler edinmek için kullanır. Chrome Developer araçlarını kullanarak, müşterilerinizden Facebook’a xhr yoluyla ne kadar çok veri aktarıldığını görebilirsiniz. Facebook, yaptığınız bir şey üzerinde ne kadar zaman harcadığınızı izleyebiliyor. Facebook’un çok fazla sistemi ve verilerinin eşleşebileceği pek çok yer bulunuyor. Bir gönderi yazdığınızda, fotoğraf yüklediğinizde veya herhangi bir bilginizi değiştirdiğinizde, Facebook bu verilerin hepsini iç araştırma, pazarlama toplayıcılarına satış ve ABD hükümetine bilgi sağlama amaçlı kullanabiliyor.

Gönderi Paylaştıktan Sonra

Facebook doğal olarak, sizin ona gönüllü olarak sunduğunuz bütün verileri topluyor. Bu verilere örnek olarak siyasi görüşünüz, iş yeriniz, en sevdiğiniz filmler, en sevdiğiniz kitaplar, check-in yaptığınız yerler, yaptığınız yorumlar ve gönderilere vermiş olduğunuz bütün tepkiler gösterilebilir. Facebook aynı zamanda kendi veritabanında bulunan verilerin sizinle ilgili olan bir bölümünü indirmenize izin veriyor. Bu veriler arasında aşağıdakiler bulunur:

  • Yüklediğiniz ve etiketlendiğiniz fotoğraflar ve videolar
  • Zaman tünelinizde paylaştığınız bütün gönderiler (ilgilendiğiniz etkinlikler, başka kullanıcıların sizin zaman tünelinizde paylaştığı tüm gönderiler, paylaştığınız anılar dahil)
  • Arkadaşlarınız ve onlarla ne zaman arkadaş olduğunuz
  • Gizli mesajlarınız
  • Katıldığınız etkinlikler
  • Hesabınıza hangi cihazlardan giriş yapmış olduğunuz
  • Ve son olarak ilginizi çekebilecek reklamlar (bu bilgi sizin Facebook’a sunduğunuz bir bilgi değil, Facebook’un paylaştığınız her gönderiyi baz alarak algoritmik olarak oluşturduğu bir bilgidir.)

Veri ve meta verilere ek olarak, Facebook aynı zamanda kullanıcıların “niyet”ini takip ediyor. Bunu yapmanın bir yolu, daha önce bahsettiğimiz gibi, paylaşılmayan durumları izlemek, diğer bir yolu ise video sırasında etkileşimin heatmap takibini yapmaktır. Sizin hakkınızda bildiği her şeye ek olarak, Facebook aynı zamanda arkadaşlıklarınız hakkında da her şeyi biliyor. Kısacası, profilinizi aktif olarak incelemiyor da olsanız, aktif olarak gönderi paylaşmıyor da olsanız, Facebook’un sizin hakkınızda çok fazla bilgiye sahip olduğu ve bu bilgilerle çeşitli alanlarda araştırma yürüttüğü gerçeği değişmiyor.

Selen Derici

Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Latest posts by Selen Derici (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
94%
Güzel
6%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Selen Derici
Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı
4Yorumlar

Bir Cevap Yazın