Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Facebook Sayfa Analizi Nasıl Yapılır?
0

Markanızın muhtemelen Facebook’ta bir fan sayfası vardır. Facebook üzerinde reklam yapmış bile olabilirsiniz. O zaman artık bu fanlarla nasıl daha iyi bağlantıya geçebileceğinizi öğrenmenin zamanı geldi. Fan sayfaları ile ilgili ölçümlerin yer aldığı Facebook îstatistikleri’ni kullanarak bunu yapabilirsiniz. Bu ölçümleri Facebook sayfanızı açıp, kapak fotoğrafında bulunan üç nokta şeklindeki butona (Paylaş butonundan sağ yanındaki) tıklayarak ve daha sonra İstatistikleri Görüntüle’yi seçerek yapabilirsiniz. İstatistikleri görüntüle seçeneğini tıkladığınızda, özet ölçümlerin bulunduğu Genel Bakış sayfası açılacaktır.

 

facebook-rapor

Gösterge panelindeki raporları aşağıda görebilirsiniz:

Genel Bakış: Gösterge panelinde Facebook’un genel ölçümlerini görebileceğiniz raporları inceleyebilirsiniz. Bu kısımdan aynı zamanda düşen veya yükselen yüzde oranlarını görebilirsiniz. Bu size ölçümün nasıl işlediğine dair bir izlenim verecektir. Önemli ölçümler aşağıdaki gibidir:

Sayfa Beğenmeleri: Raporun hazırlandığı süre zarfında (haftadan haftaya düzenlenir) sayfanızı beğenen tüm insanlar. Bu yeni beğeniler de dâhil toplam Beğeniler’i içermektedir.

Gönderi Erişimi: Toplam Erişim olarak adlandırabileceğimiz gönderiler, diğer insanların gönderileri, Sayfa Beğeni reklamları, markanızdan bahsedilmesi veya sayfaya yapılan girişler dâhil herhangi bir şekilde bir önceki hafta sayfanız ile iletişime geçmiş insan sayısıdır. Gönderi Etkileşimi gönderinizden yararlanan insan sayısıdır.

Gönderi Etkileşimleri: Gönderinizi beğenen, yorum yapan, paylaşan veya gönderiye tıklayan insan sayısı. Bu kategorinin altında beğeni, yorum, paylaşım ve gönderi tıklanma sayılarını ayrı ayrı görebilirsiniz.

En Yeni 5 Gönderi: Sayfanın daha da aşağısına indiğinizde son beş gönderinizin hedefleme, erişim ve etkileşim yönünden performansını görebilirsiniz.

İzlenecek Sayfalar: Sayfanın en altında bulunan Tavsiye Edilen sayfaları kendi sayfalarınız ile karşılaştırıp, inceleyebilirsiniz. Rakiplerinizin performansını incelerken o sonuçlara ulaşabilene kadar Facebook reklamlarına ne kadar para harcadıklarını bilemeyeceğinizi aklınızda bulundurun.

Sayfa Takipçileri: Sayfayı takip eden yeni kişi sayısının, satın alınan takipçi mi veya organik takipçi mi olduğunun analizleri içeren sayfa.

Videolar: Sayfanızdaki videoların izlenme sayılarına ulaşabileceğiniz alan.

 

Gördüğünüz üzere Facebook’taki birçok aktivite ölçülebilir. Fakat burada önemli olan bu ölçümlerin işletmenizi nasıl destekleyeceğidir. Facebook’ta birçok farklı şeyi ölçmeniz şirketinize yardımcı olmadığı sürece hiçbir anlar ifade etmez. Aynı zamanda onları nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız bu ölçümlerin size hiçbir faydası olmayacaktır. Sonuç olarak Facebook’ta bir sosyal medya pazarlaması kampanyası başlatmadan önce neyi başarmaya çalıştığınız ve bu amaca en uygun ölçümlerin hangileri olduğu üzerine dikkatlice düşünmeniz gerekir. Ve daha sonra ölçüme başlayabilirsiniz. Aslına bakacak olursak bu anlattıklarımız bütün sosyal platformlarda uygulayacağınız her çeşit ölçümde geçerlidir.

Rasim Tüten

Rasim Tüten

Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri
Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Rasim Tüten

Latest posts by Rasim Tüten (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Rasim Tüten
Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Bir Cevap Yazın