Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Facebook, Reklamları İçin Bizi Dinliyor Mu?
0

Dijital ortamdaki reklam gösterimlerinde yapılan Google aramaları, gezilen siteler ve içerikler baz alınarak doğru hedef kitlesi seçilmeye çalışılıyor. Örneğin; Google üzerinde “dizüstü bilgisayar” araması sağlandığında giriş yaptığımız sitelerdeki reklam alanlarında arama yaptığınız kelime baz alınarak aradığınız ürünlerin reklamları gösteriliyor. Hatta bu durum uçak bileti, otel rezervasyonlarında yapılan aramalarında bilet ve rezervasyon fiyatlarını bile etkileyen bir durum. Sosyal medya

nın devlerinden olan Facebook, reklamlarında bu tür aramalardan ziyade cihazınızın mikrofonunu kullanarak yapmış olduğunuz konuşmalara göre karşınıza konuyla ilgili reklamların sunulması üzerine ortaya çıkan komplo teorisi “Facebook, reklamları için bizi dinliyor mu?” sorusunu akla getirmekte.

Ortaya  çıkan kullanıcı yorumlarına göre bir çok kişi bu durum ile karşılaşmış ve sosyal medya üzerinde büyük bir tartışma konusu haline geldi. Facebook, tarafına yapılan bu iddiayı yalanlasa da yaşanan durumlar göz önüne alındığında insanın pekte inanası gelmiyor açıkçası.

Facebook’un reklam ve ürün müdürü Rob Goldman‘in “Reklamlar için hiç bir kullanıcının mikrofonunu kullanarak bir işlem sağlamadık. Bu doğru değil.” şeklindeki açıklaması üzerine Mark Zuckerberg’in Instagram’ın genel merkezinde bilgisayarıyla birlikte aynı karede olduğu bir paylaşımdaki ayrıntı Goldman’in açıklamasını aslında o kadar da samimi olmayabilir düşüncesine sebep oluyor.

 

rob goldman twitter

 

Mark Zuckerberg’in yapmış olduğu paylaşımda bilgisayarının kamera ve mikrofon bölümünü bildiğimiz elektrik bandıyla kapatması bu durum içinde geçerli olabilir konumu itibarıyla gelebilecek olan tehditlere karşı da bir önlem olabilir bunu bilemeyiz. Ancak eğer konuyla ilgili alınan bir önlem ise yapılan açıklamaların bizce hiçbir inandırıcılığı kalmıyor.

mark zuckerberg facebook post mark zuckerberg facebook post

Kullanıcılardan birinin telefonunu ispanyolca yayını olan bir radyo kanalının yanına koyduktan sonra Instagram ve Facebook’ta ispanyolca reklamların gösterildiğini belirtmektedir. Bir diğer kullanıcı ise evinde hiç bir şekilde kedi beslememesine rağmen arkadaşıyla yaptığı bir sohbet sonrasında kendisine kedi ve evcil hayvan ürünleriyle ilgili reklamların gösterilmesinden şikayetini paylaşmıştır. Bunun gibi bir çok kullanıcının yaşadığı durumlardan ortaya atılan bu iddianın doğru olduğu şüphesi fazlasıyla artmıştır.

Facebook ya da farklı bir uygulamanın bu tarz tehditlerinden korunmak için ya cihazımıza uygulama yüklerken şartlarını dikkatle okumamız ya da Zuckerberg’in yaptığı gibi basit ama zekice önlemler almamız gerekiyor.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Samet Berk Şenleten

Bir Cevap Yazın