Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Facebook Live ve Dijital Pazarlama
0

Facebook, sosyal yaşantımız içerisinde önemli bir yere sahip oldu. Dünyada yaklaşık 2 milyar kullanıcısı olan platformun geliştirmiş olduğu Facebook Live adlı uygulamayla artık canlı yayın da yapılabiliyor. Facebook Live Reactions, Replay Comments ve Live Filters gibi uygulamalarla videoyu canlı izleyenlerin anlık tepki verebilmesi sayesinde interaktif bir deneyim sağlıyor. Ayrıca Facebook üzerinde paylaşılan video ve durum güncellemelerine yapılan “muhteşem” , “hahaha” , “inanılmaz” gibi reaksiyonlar aynı şekilde Facebook Live videolarında da yapılabiliyor.

Facebook Live, Pazarlama Alanında Nasıl Kullanılır?

Facebook verilerine göre, Facebook Live yayınları normal videolara oranla 10 kat daha fazla yorum ve etkileşim alıyor. Bu nedenle markanız veya ürününüzün tanıtımını yapacağınız yayın son derece önemli hale geliyor. Öncelikle Facebook Live ile yayın yapan takipçisi yüksek kullanıcıları tespit edip, hangi konularda canlı yayın yaptıklarını öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü yemek tarifi yapan bir sunucuya otomobil lastiği tanıtımı yaptıramazsınız. Marka veya ürününüzün tanıtımını doğru yayında yaptığınız zaman anlık olarak tepkileri ölçmekle birlikte marka bilinirliğinizi de arttırabilirsiniz. Tepkilerin olumlu olması size satış olarak geri dönecektir.

Örnek olarak bebek ürünleri sektörünü ele alalım. Bebek maması, bez, biberon, ıslak mendil, oyuncak, kıyafet, emzik, süt saklama kabı ve daha aklıma gelmeyen bir sürü ürünün yer aldığı sektörde, bu ürünleri üreten markaların mutlaka söz konusu yayınları takip etmesi gerekir. Çünkü bebek ürünleriyle ilgili yayın yapan yüksek takipçili bir anne, diğer annelerin dikkatini çekmekle birlikte yayını yapan anneyi bir otorite olarak kabul edeceklerdir. “Kendi bebeğimde bu ürünü kullanıyorum ve çok memnunum” , “Bu ürün hem kullanışlı hem de diğer markalara göre fiyatı daha uygun” gibi cümleleri, sizin ürününüzle ilgili söylemesi satışlarınızı artıracaktır. Çünkü tanıtım sırasında yayını izleyen anneler videonun altına soru ve düşüncelerini anlık olarak yazıp ürünler ile ilgili sorular yönelteceklerdir. Tabi bütün bu etkileşim bombardımanı için o yayını yapan kişinin geniş kitlelere hitap etmesi gerekiyor. Az takipçisi olan yayıncılarda bu tanıtım çok etki etmeyecektir.

Sonuç olarak günümüzde rekabetin bu denli fazla olduğu bir pazarda öne çıkmak, farklılık yaratmak ve müşterilerin ürünle ilgili düşüncelerini anlık olarak değerlendirip raporlayabilmek, markalar için hayati bir öneme sahip. Facebook Live bu noktada müşterilerin düşüncelerini anlık olarak analiz etmeye yardımcı olmanın yanında, doğru kanallarla yapılan tanıtım ile ürün satışını da doğrudan etkileyebilir.

Takip Et

Mustafa Cecan

Co-Founder at Medyaka Dijital Ajans
Medya ve İletişim Sistemleri Mezunu | Halkla İlişkiler Uzmanı | Grafiker | Fotoğrafçı | Medyaka Dijital Ajans Kurucu Ortağı
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Mustafa Cecan
Medya ve İletişim Sistemleri Mezunu | Halkla İlişkiler Uzmanı | Grafiker | Fotoğrafçı | Medyaka Dijital Ajans Kurucu Ortağı

Bir Cevap Yazın