Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Facebook Kodmatik Nedir?
0

Facebook Hesap Güvenliği 

Dünya’da en çok kullanılan sosyal ağlardan birisi hiç şüphesiz Facebook. Artık günümüz dünyasında sosyal ağlardaki hesaplarımız devletler, kurumlar, insanlar tarafından takip edilebiliyor ve hakkımızda bir çok bilgiye erişim sağlanabiliyor. Sosyal ağlardaki isimlerimiz artık bir nevi markalaşmaya doğru gidiyor. Facebook hesabımız bazen kullanıcı kaynaklı yapılan hatalardan veya kötü niyetli insanlar tarafından çalınabilme riskiyle karşı karşıya. Çalınan adres üzerinden yapılacak işlemler, başımıza çok büyük sorunlar açabilir.  İşte burada bahsettiğimiz ve buna benzer önemli sebeplerden dolayı Facebook hesabımızın güvenliği de artık büyük önem arz ediyor.

Kodmatik Nedir?

Kodmatik, Facebook uygulamanız için iki faktörlü kimlik doğrulamasıyla kullanılan bir güvenlik özelliğidir. Kodmatik‘i açtığınızda, telefonunuz başka bir bilgisayar veya mobil cihazdan yaptığınız girişi doğrulamak için kullanabileceğiniz özel bir güvenlik kodu oluşturur. Kodmatik, kısa mesaj (SMS) veya internet erişiminiz olmadığında bile mobil cihazınızda çalışır. Şifrenizi yenilemeniz gerektiğinde de Kodmatik’i kullanabilirsiniz.

 

Kodmatik Nasıl Çalışır?

İlk önce telefonunuzdan bu uygulamayı açmanız gerekiyor. Kodmatik sadece Android ve iOS için Facebook uygulamasında kullanılabilmektedir. Facebook uygulamanızda  yatay üç çizgi simgesine dokunun. Ekranda aşağı inin ve “Kodmatik” butonuna tıklayın. Ardından “Etkinleştir” seçeneğini seçin.

 

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması

Kodmatik özelliğini etkinleştirdikten sonra bilgisayarınızdan bir kaç ayar yapmanız gerekiyor. İki faktörlü kimlik doğrulamasını açmak veya yönetmek için:

1-  Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Ayarlar” kısmına tıklayın.

 

2– “Güvenlik ve Giriş” sekmesinden iki faktörlü kimlik doğrulaması kullan kısmına inin ve “Düzenle” butonuna tıklayın.

 

3- İki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini açmak için “Ayarla” yazısına tıklayın.

 

4- Kimlik doğrulama yöntemini seçip açtıktan sonra “Etkinleştir” butonuna tıklayın.

 

Bu işlemlerden sonra herhangi bir cihazdan hesabınıza giriş yapmayı deneyin. Gördüğünüz gibi aşağıdaki gibi bir uyarı çıkacaktır.

“İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Gerekiyor. Birisi hesabına yeni bir cihazdan veya tarayıcıdan erişmeye çalıştığında 6 haneli bir giriş kodu gerekmesini istedin. Kodmatik veya üçüncü taraf uygulamadan aldığın 6 haneli kodu aşağıya gir.”
                              
Rasim Tüten

Rasim Tüten

Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri
Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Rasim Tüten

Latest posts by Rasim Tüten (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Rasim Tüten
Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Bir Cevap Yazın