Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Facebook 2017 Yılına Hızlı Başladı
0

Facebook 2017 yılının henüz başlarında olmamıza rağmen pek çok yeniliği duyurdu bile. Rakipleri ile yarışta oldukça iddialı ilerleyen Facebook, her geçen ürünlerini geliştirmeye ve bir yenisini eklemeye devam ediyor. Yeni yıla girdiğimiz ilk günlerden beri hakkında pek çok yenilik duyduğumuz Facebook ile bakalım son günlerde neler yapabiliyor olmuşuz?

Facebook Messenger ile Gününü Paylaş

facebook messanger snap

Geçen yıldan bu yana Messenger konusunda önemli adımlar atan Facebook, daha güçlü bir iletişim sağlamak adına yenilikler getirmeye hızla devam ediyor. Eskisinden çok daha hızlı olan Messenger’ın görüntülü konuşma kalitesi de oldukça yükseldi. Şimdi de Snapchat ile rekabete girişen Facebook, Messenger üzerinden anlık görseller ve videolar paylaşmamıza izin veriyor. Messenger uygulaması olan herkes, tıpkı Snapchat’teki gibi anlık fotoğraf ya da video çekebiliyor ( ya da kendi görsel deposundan ekleyebiliyor), eğlenceli filtreler uygulayabiliyor, üzerine yazılar ve stickerlar ekleyebiliyor. Bu görselleri dilediği arkadaşına ya da gruba gönderebiliyor ve evet 24 saat sonra kendiliğinden yok oluyor.

Sanal Gerçeklik Dünyası İçin Facebook 360

facebook 360 Gear VR

Sanal Gerçeklik (VR) konusuna kafayı takmış önde gelen şirketlerden biri olan Facebook, geçtiğimiz günlerde sanal gerçeklik cihazı Gear için özel ürettiği uygulamasını duyurdu. Uygulamanıjn adı Facebook 360 ve Samsung Gear cihazına sahip olanlar tarafından kullanılabiliyor. Facebook 360 ile timeline haberlerini, fotoğraf ve videoları inceleyebiliyor, daha sonra incelek üzere kaydedebiliyor ve kendi haber, fotoğraf ve videolarınızı paylaşabiliyorsunuz.

Yeni Video İzleme Özelliği

facebook yeni video izleme yolu

 

Facebook, videolar konusunda oldukça başarılı ilerlemeler sergilemeye devam ediyor. Son uygulanan geliştirmelere göre Facebook videoları, zaman tünelinde scroll ederken otomatik ve sesli olarak oynamaya başlıyor. Videoyu mobilde izlerken parmağınızla dilediğiniz saniyeye getirebiliyorsunuz ve sonuna kadar izlemek istemediğinizde scroll etmeniz yetiyor. Ayrıca, eğer Android cihazlardan Facebook uygulamasını kullanıyorsanız, Facebook zaman tünelinde oynatmaya başladığınızı videoyu izlemeye devam ederken telefonunuzda diğer uygulamaları kullanmaya ya da zaman tünelinde gezinmeye devam edebiliyorsunuz.

Facebook Habercilik Projesi

facebook habercilik projesi

Bugün artık haberleri ve günlük gelişmeleri öğrenmek için dahi gazetelerden önce Facebook’a bakar olduk. Ancak Facebook, son zamanlarda yaygınlaşan yalan haberlere karşı önlem almak adına bir süredir çalışmalarını devam ettiriyordu. Sonunda Facebook Habercilik Projesi ile bu konudaki çalışmalarının sonuçlarını duyurmuş oldu. Yerel basın ile ortak çalışmalar yürüterek doğru haberlerin doğru hedef kitleye ulaştırılması adına bu projeyi ortaya çıkaran Facebook, uygulama üzerinden yapılan paylaşımların doğruluğu konusundaki sorumluluğu üstlenmesiyle de hem basının hem de kullanıcılarının beğenisini bir kez daha topladı.

Özetle, yukarıda bahsettiğim özelliklere ekleyebileceğim sadece bu yılın başından günümüze kadar duyurmuş olduğu pek çok yeni geliştirme ile hızına hız katan Facebook 2017 yılı sonuna kadar rakiplerini epey terletecek gibi görünüyor. Hala dünyanın en çok kullanılan uygulaması olma özelliğini koruyan Facebook, uzun süre rakiplerine bu duyguyu tatma fırsatı vermeyecek gibi, ne dersiniz?

İzlem Küsmen

Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İzlem Küsmen
Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.

Bir Cevap Yazın