Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Başarılı Bir Kurumsal Facebook Sayfası 9 Adımda Nasıl Yönetilmelidir?
0

Bir markanın sosyal hesabını yönetiyorsanız eğer uymanız gereken bazı kurallar var. Bu kuralları takip ederseniz zaten başarılı olmamak için elinizde hiç bir neden kalmıyor. Bazen çok büyük ve dünyaca ünlü markaların Facebook sayfaları o kadar sıkıcı geliyor ki takip etmeye bile üşenirsin bir müşteri olarak. Facebook’un 1 milyardan fazla kullanıcısının olmasına rağmen doğru taktikleri uygulamazsanız sayfanızın erişim oranının yükselmesi ve potansiyel müşterilerinize satış yapma hayalleriniz gerçekleşmez. Sayfanızın kapak fotoğrafından tutun içeriklerde kullandığınız dile kadar her ayrıntının aslında çok önemli olduğunu göreceksiniz. O zaman bir markanın kurumsal Facebook sayfası nasıl yönetilmeli onlara bir bir göz atalım.

Amacınızı belirleyin

Öncelikle bu mecradaki amacınızı belirleyin ve daha sonra ona ulaşmak için stratejiler geliştirin. Marka bilinirliğinizi mi artırmak istiyorsunuz? Satış mı yapacaksınız? Yoksa web sitenize olan trafiği mi güçlendireceksiniz? Bunların hepsini birden ya da sadece bazılarını yapmak istiyor olabilirsiniz. Ama öncelikle hedef kitlenizi belirlemeli ve daha sonra bu kitleye ulaşmak için kendinize strateji seçmelisiniz. Ne yapmak istiyorum? Kime ulaşmak istiyorum? Ve nasıl ulaşmalıyım? Bu 3 soru kritik.

Profil ve Kapak Fotoğraflarının Etkileyici Olmasına Özen Gösterin

Cola şişe happimess

Profil ve kapak fotoğrafınız markanızın Facebook’taki yüzü olacağı için çok önemlidir. Çünkü daha paylaştığınız içerikleri okumadan önce görseller konuşur. O yüzden kullandığınız görsellerin yüksek kalitede olmasına özen gösterin. Profil fotoğrafı olarak markanızın logosunu ya da markayı en iyi anlatan, insanların onu görünce aklına o markayı getirecek bir fotoğraf olması gerekiyor. Örneğin; ya Coca-Cola’nın logosunu ya da Cola şişesinin görselini kullanın. Ancak kullandığınız profil fotoğrafının diğer sosyal mecralardaki profil fotoğrafıyla aynı olması gerektiğini unutmayın çünkü insanlar sizi o logoyla tanıyacaktır artık. Kapak fotoğrafını ise profil fotoğrafınızla uyumlu (renk ve saire) ve ilgi çekici olmasına dikkat edin. Üstelik kapak fotoğrafına call-to-action butonu da ekleyerek insanları web sitenize yönlendirebilir, video izletebilir ya da satın alma için yönlendirebilirsiniz. Ya da markanızla ilgili bir kampanyayı veya en çok satan ürünlerinizi temsil edecek bir görsel de hazırlayabilirsiniz. Bundan başka, tasarım ve grafik beceriniz varsa işin içine biraz da yaratıcılığınızı katarak  profil ve kapak fotoğrafınızı birbiriyle ilintili hale getirebilirsiniz.

Hakkında Kısmını Güzel Yazın

Sayfanızın ziyaret edilip beğenilmesi sadece bir kaç saniye sürüyor. O yüzden birinin sayfanızı like etmesi için görsellerden sonra en önemli ikinci şey “hakkında” kısmında yazdıklarınız olacaktır. Hakkında bölümüne kısa ve öz olarak sizin markanızı en iyi şekilde tanıtacak şeyleri yazabilirsniz. Aynı zamanda şirketinizin kuruluş tarihini, daha önce yapmış olduğunuz önemli etkinlikleri ya da popüler bir ürününüzün piyasaya sürüldüğü tarihi yazabilirsiniz.

İçerik Takvimi Hazırlayın

Şimdi gelgelelim yapacağınız paylaşımlara. Öncelikle paylaşacağınız içerikleri bir aylık bir süreç için daha önceden dikkatlice hazırlamanız gerekiyor. Tabi içeriği günlük hazırlamadığınız için o ayki bayramları ve özel günleri de unutmayın! İçerikler şirket tarafından da onaylandıktan sonra günlük paylaşımlarınıza başlayabilirsiniz. Ancak günde kaç kere paylaşım yapacağınızı ve hafta sonları paylaşım yapıp yapmayacağınıza siz karar vereceksiniz çünkü bu markadan markaya değişir. Ancak gün için en az 1-2 paylaşım yapmaya özen gösterin. Mesai saatleri dışında ve hafta sonları yapacağınız fırsat paylaşımları, kampanyalar ve diğer paylaşımlar daha fazla etkileşim alacağından bunu çok iyi değerlendirmenizi öneririm. Ancak sürekli ürünlerinizin reklamını yapmak, kampanyalarınızı tanıtmak kullanıcıyı yorabilir ve kullanıcı bir süre sonra sayfanızı takip etmekten vazgeçebilir. Bu yüzden sürekli ürünlerinizi paylaşmak yerine daha eğlenceli, komik ve pozitif paylaşımlar yaparak etkileşimi arttırabilirsiniz. Çünkü insanlar komik ve eğlenceli içeriklerden hem hoşlanıyor hem de o içerikleri paylaşarak daha çok viralleşmenizi sağlıyorlar. İster eğlenceli isterse de ürünle ilgili olsun, uzun uzun cümlelerden uzak durmanızda fayda var çünkü insanlar çok uzun yazıları okumadan geçiyorlar. Kısa ve öz olun ve bunu yaparken de akılda kalıcı olmaya çalışın ki insanlar size sadece 3-5 saniye ayıracaktır. Her türlü içerik paylaşabilirsiniz ama fotoğraf ve video daha çok beğeni ve yorum aldığı için kaliteli görseller ve videolar  paylaşarak etkileşimi artırabilirsiniz. En son olarak ise, ürün görsellerinde logo koymayın, ne de olsa insanlar sizi takip ediyorsa ne marka olduğunuzu da biliyordur. Hem de takipçilere ürün satıyormuşçasına değil, daha samimi bir imaj oluşturmuş olursunuz.

Sayfanıza Yatırım Yapın

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki sadece güzel içerikler paylaşarak büyük kitlelere ulaşmamız ve etkileşimi arttırmamız imkansız. Çünkü Facebook’un kurallarına göre, yaptığınız paylaşımlar takipçilerinizin sadece küçük bir kesimi tarafından görülür. Paylaşımlarınızın daha çok takipçiniz tarafından görülmesini sağlamak için Öne Çıkar ya da Promoted Posts hizmetinden ücretli olarak yararlanabilirsiniz. Promoted postlar, takipçilerin haber akışında sponsorlu içerik şeklinde görüntüleniyor. Takipçiler içerik ile etkileşime geçtiği takdirde, gönderiniz onların arkadaşlarına da ulaştırılıyor. Bu şekilde hem yeni takipçilere ulaşır, hem de var olan takipçilerinizin sizin postlarınızı görmesini sağlamış olursunuz. Sayfa beğeni reklamları ya da ürün reklamları vererek de hedeflediğiniz kitleye kısa yoldan ulaşmış olursunuz.

Markanıza ait bir dil ve değer oluşturun

Şahsınıza münhasır olun ve temsil ettiğiniz markaya yakışır bir dil belirleyin kendinize. Bu konuda istikrarlı olmakta fayda var çünkü takipçilerinizin aklında artık bu şekilde kalmış olacaksınız. Sürekli değişiklik yaparsanız takipçilerle bağ kurmakta zorlanabilirsiniz. %20’lik oranda ürün tanıtım paylaşımları ya da satın almak için link paylaşsanız bile %80’lik oranda özel paylaşımlar üretmeye çalışın. Çünkü takipçiler kendilerine hitap olunmayan bir sayfadan sıkılabilirler. Bu yüzden onları ilgilendirecek şeyler paylaşarak bir değer oluşturun. Facebook kullanıcılarının büyük çoğunluğu sizden şunları bekliyor olabilir; eğlendirilmek, indirim veya kampanyalarınızdan haberdar olmak, bilgilendirilmek, sizden destek almak ve markanızla ilgilenen diğer insanlarla etkileşim içinde olmak.

Takipçilerinize Anında Geri Dönüş Yapın

Facebook sayfanızın Ayarlar bölümünden özel mesajlaşma ve sayfanızda yorum yapabilme özelliklerini açık tuttuğunuzdan emin olun. Sizden daha önce ürün almış insanlar illaki bu ürün hakkındaki beğeni veya şikayetini yazma ihtiyacı duyacaktır. Müşteri sorununu veya beğenisini sayfanızda paylaştığı zaman anında geri dönüş yapmanızda fayda var. Beğeni yapılmışsa hem teşşekkür edip, hem de yorumunu yorumunu beğenebilirsiniz. Bu insanların hoşuna gidecektir. Ve bununla birlikte tabiki de şikayet yorumları da gelecektir ve gelmesi aslında çok da kötü bir şey değildir. Bu dejavantajı avantaja çevirmek sizin yani sosyal medyacının elindedir. Birisi şikayette bulunmuşsa demek ki sorununa çözüm arıyordur ve sizin yardımınıza ihtiyacı vardır. Bu durumda hemen olayı ele alıp sorunun kısa sürede çözüleceğine dair bir cevap verirseniz ve bunu nazik bir dille yaparsanız, emin olun şikayetçi olsa bile bundan olumlu etkilenecektir. Ürünlü sorunlu çıkmışsa yenisi ile değiştireceğinizi söyleyebilir, firmanızdan bu kişiye özel indirimler alabilir ya da her hangi bir hediye gönderebilirsiniz. Böylelikle, diğer takipçiler de ilgisiz olmadığınızı, anında çözüm ürettiğinizi görerek sizinle daha sağlam bağ kuracaklar. Ama sakın ha kullanıcıyla tartışmaya girmeyin ve yorumları silmeyin (küfür ya da rahatsız edici bir yorum değilse). Çünkü bu sayfanız üzerinde kötü bir imaj bırakabilir ve çok da samimi olmadığınızı gösterir.

Sorular Sorun ya da Yarışmalar Düzenleyin

Bu basit ancak etkili bir yöntemdir. Takipçilerinize kolay ama eğlenceli sorular sorabilir, arkadaşlarını etiketlemelerini, konuyla ilgili 2 kelimeyle yorum yapmalarını ya da ürünleriniz hakkında öneriler yazmalarını isteyebilirsiniz. Bundan başka hediyeli basit yarışlar da düzenleyebilirsiniz. Bunları yaparak hem daha çok insanın etkileşim halinde olmasını sağlayabilir hem de takipçilerinizin arkadaşlarından da beğeni alabilirsiniz. En son olarak ise, firmanızın size ayrılmış bir bütçesi varsa bilindik bloggerların yada markanızla ilgili konuşma yapabilecek ünlü kişilerin katılımıyla etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

Sayfanızın Verimliliğini Ölçün

Bunun için BoomSocial.com, Likealyzer.com, Buzzsumo.com gibi web sitelerin yardımıyla markanızın sosyal medyadaki performanslarını ve yatırımların geri dönüşünü takip ederken, rakiplerinizi de analiz edebilirsiniz.

Tabiki de bu adımları takip ederseniz 1-2 ay içinde milyonlarla takipçiye ulaşacaksınız demiyorum ama sabırlı ve istikrarlı olursanız hedeflediğiniz amaca ulaşacaksınızdır.

 

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Zulfiyya Movsumzade

Bir Cevap Yazın