Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Facebook ve Instagram Depresyonu
1

Bu makalemde en önemli sosyal ağlardan Facebook ve İnstagram Depresyonu konusunun gerçekten depresyon yaratıp yaratmadığına dair kişisel düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım. Başlayalım.

Facebook ve İnstagram Depresyonu

Tıpta Yeni Bir Teşhis ve Tespit ”Facebook Depresyonu”

Facebook ve İnstagram Depresyonu konusunda, eğer ki Facebook’u başkalarının hayatlarını takip etmek için kullanıyorsan depresyondasın demektir. Mesela dikkat çekmek için hesabınızı dondurabilirsiniz. Kimse fark etmediğinde ise tekrar açabilirsiniz. Böyle yapanlar şu an tebessüm etmekten çekinmemeliler. Çünkü bunlar bizim farkında olmadığımız ama yaptığımız şeyler. Hayatımızın bir parçası Sosyal Medya bizi farklı durumlara sokabilir. Gerçekten bu yazımda ciddiyim. Facebook bizi depresyona doğru sürükleyebilir. Yaşayamadığımız fakat başkasında gördüğümüz hayatlar. Bizi aşağılık kompleksine sokabilir. Özellikle eğer yaz aylarında tatil yapma olanağımız yoksa. Paylaşımlara bakar dururuz. Belki de depresyonda olduğumuzun farkına varamayız.

Instagram Depresyonu

Bu depresyon biçimi biraz daha farklı fakat daha da can alıcı noktaları var. İnstagram’da kullanılan fotoğrafların tümü hayat güzel, herşey yolunda ve benzeri mesajlar vermektedir. Peki gerçekten de öyle mi? Bana ve size kalırsa öyle değil. Bunu kabul etmesek de biz de aynı şeyleri yapmaktayız. Hangimiz instagram’a kötü hallerini koymayı tercih edebilir ki? Hepimiz güler yüzlü belki de olduğumuzdan daha zengin gösteriyoruz kendimizi. Bu arada mavi, gri ya da karanlık kareler kullanırsak İnstagram depresyonu olabiliyormuş. Hatta ne kadar çok paylaşım yapar isek o kadar yanlızmışız. Aslında bunu bende onaylıyorum. Çünkü hayatta yapabileceğimiz başka önemli şeyler de olmalı. Peki internet hastalıkları bu kadar mı? Gelin diğer duymadığınızı düşündüğüm hastalıklara bakalım.

Facebook ve Instagram Depresyonu Hariç İnternet Hastalıkları Nelerdir?

Nomofobi: Kişi telefondan uzaklaştığında haber alamamaktan korkar ve panikler. Bunun sonucunda nefes darlığı,titreme gibi belirtiler baş gösterebilir.

FOMO: Sosyal medyada oluşan haberleri ve arkadaşlarının gündemini takip edememe kaygısı oluşur. Kendinde eksiklik olduğunu hisseder. Kendisini gergin ve kaygılı hissedebilir.

Ego sörfü: Kendi ismini internette aratma hastalığıdır. Bu tür kişilerde kendini beğenme hat safhadadır. Kendisi hakkındaki yorumları ve beğenileri her zaman takip eder.

Google takibi: Kişinin çevresindeki kişileri sürekli aratma ve araştırma isteği.

Siberhondrik: Hastalıkları doktora sormak veya gitmek yerine internette araştırma eğilimidir. Hatta ve hatta bunları uygularlar.

Photolurking: İnsanların sadece fotoğraflarına ve paylaşımlarına bakarak zaman geçirirler. Evet bu genellikle bizler olabiliriz.

Cheesepodding: Mp3 indirme hastalığı.

İnternet siniri: Sanırım bu hastalığa ben de yakalandım. İnternet çekmediğinde çok agresif ve sinirli olabiliyorum…

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Ayırkan
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın