Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Facebook’un Kişisel Asistanı “M” Nedir?
0

Sosyal Medya devlerinden olan Facebook yeni kişisel asistanı “M”‘i duyurdu.

Apple’ın Siri’si, Google’ın Now’ı ve Microsoft’un Cortana’sının ardından Faceboook da kendi kişisel asistanını piyasaya sürdü. Yapay zeka teknolojisini kullanacak olan “M”, Facebook Messenger‘e bağlı olarak,  mesaj şeklinde sohbetlerinize dahil olacak, konuşmalarınızın içeriğine göre size önerilerde bulunabilecek bir kişisel asistandır.

M’in Diğer Kişisel Asistanlardan Farkı Nedir?

Aslında bütün kişisel asistanlar aynı mantıkta çalışsalar da M’in diğerlerinden farkı sizin adınıza bazı işleri halledebilmesidir. Soracağınız sorulara cevap vermesi dışında sizin yönlendirmelerinize göre ürün alımı yapabilecek, bir otelde veya mekanda rezervasyon yapabilecek, sizin adınıza sipariş verebilecek bir uygulamadır. Örneğin Messenger‘da sohbet esnasında ödemeniz gereken bir paradan bahsediyorsanız “M” hemen size ödeme seçenekleri sunacak ya da bir yere gitme planından bahsediyorsanız “Uber” ile size bir taksi yönlendirebilecektir. Diğer asistanlardan başka bir farkı da sizin soracağınız sorulara karşılık önerilerde bulunmanın yanı sıra Messenger sohbetlerinizi dinlediği için siz soru sormadan da size önerilerde bulunmasıdır. “M” sadece mesaj şeklinde önerilerde bulunduğu için bir sesi yok. Bu durum da M’in cinsiyetsiz olduğunu göstermektedir.

 

M’in Çalışma Sistemi Nasıl Olacak?

Messenger’da bir arkadaşınız ile sohbet ederken size sohbetinizle alakalı yararlı bilgiler sunmak için M logosunun konuşma esnasında bir öneri ile birlikte göründüğünü göreceksiniz. M’in önerilerini ne kadar çok kullanırsanız daha çok yardımda bulunmaya devam edecektir. İstediğiniz zaman bir M önerisini yok sayabilir veya kapatabilirsiniz. Konuşmanızda “teşekkür ederim” gibi bir şey söylediğinizde M size bununla ilgili eğlenceli bir çıkartma önerisinde bulunabilir. M’in bünyesine sesli ve görüntülü arama seçenekleri de bulunmaktadır. Böylece bir arkadaşınıza sohbet esnasında “Skype” yada “Facetime” sorduğunuzda M size video görüşmesi önerisinde bulunacaktır.

Konuşmalarınıza bağlı olarak size GIF’ler, hızlı yanıtlar ve çıkartmalar önerilerinde bulunabilir. Bir öneriyi görmek istemiyorsanız basit bir kaydırma ile öneriyi silebilirsiniz. Bütün önerileri de ayarlar kısmından kapatmak mümkün olacaktır.

“M” şu an sadece ABD’deki kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. İlerleyen zamanlarda Ülkemizde de kullanılmaya başlanacaktır.

 

Merve Ulupınar

Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon
Akdeniz Üniversitesi-Tarih
Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Latest posts by Merve Ulupınar (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Merve Ulupınar
Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon Akdeniz Üniversitesi-Tarih Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Bir Cevap Yazın