Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Yeni Başlayanların Es Geçmemesi Gereken 8 Twitter Tavsiyesi
Popüler
0

Twitter’da henüz yeniyseniz, takip ettiğinizden çok takip edilmek istiyorsanız ya da Twitter’da bir markayı temsil etmeyi düşünüyorsanız tam da olmanız gereken yerdesiniz. En çok tercih edilen sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, özetlersek düşüncelerinizi, ilginizi çeken haberleri, bilinmesini istediğiniz bilgileri, komik bulduğunuz içerikleri en fazla 280 karakter kullanarak paylaşabilmenizi sağlar. Peki bu platformu nasıl değerlendirebilir ve kendiniz için verimli hale getirebilirsiniz?

Konu başlıkları;

  • Profilinizi Kişiselleştirin
  • Profilinizi Gizlemeyin
  • List’ler Oluşturun
  • Güncel Kalın
  • Daha Sık Tweet Atın
  • Tweet’lerinizi Kısa Tutun
  • Tweet’lerinizi Görsellerle Zenginleştirin
  • Hashtag Kullanın Ama Abartmayın

Profilinizi Kişiselleştirin

Twitter kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken kısım profilinizin sizi doğru bir şekilde yansıtması. Twitter size kendinizi arzu ettiğiniz şekilde ifade edebileceğiniz bir imkan sunmuşken neden en iyi şekilde değerlendirmeyesiniz ki? Gizemli, bir şeyler saklıyormuş gibi gözüken, ne idiği belirsiz yumurta bir profil olmaktansa sunulan imkanları kullanın. Sizi anlatan tarzınızı yansıtan bir biyografi yazın, profil fotoğrafınızı ve kapak görselinizi kişiselleştirin. Bunlar zaten yapılan şeyler ne önemi var diyebilirsiniz ama profilinizi ziyaret eden kişilerde hakkınızda oluşacak algıyı bu şekilde yönetebilirsiniz.

Profilinizi Gizlemeyin

Takipçi kazanmak isteyen ya da marka temsil eden birinin yapmayacağı bir şey gibi gözükebilir ama dikkatsizlik sonucu yapılan en büyük hatalardan biri maalesef. Özellikle Twitter’da bir markanın hesabını yönetirken yapacağınız bu hata ile müşterileriniz için paylaştığınız bilgiler, görüntüler, içerikler suya yazı yazmaktan farksız olabilir.

List’ler Oluşturun

İlgi alanınızı baştan belirleyerek, Twitter’daki topluluğunuzu oluşturun. Sırf ilgi alanınıza giriyor diye bir çok hesabı takip etmek yerine hepsini barındıran bir list oluşturarak o hesapların paylaşımlarından haberdar olabilirsiniz. Ayrıca sadece ilgi alanınızla sınırlı kalacaksınız diye bir koşul yok. Gündemden haberdar olabileceğiniz ya da sizi eğlendirecek paylaşımlarla dolu olacak list’ler hazırlayabilirsiniz. Sizin Twitter’ınız sizin kararınız.

Güncel Kalın

Twitter’da takip edilmeye giden yol güncel kalmaktan ve gündemle paralel tweet’ler atmaktan geçiyor. Tabii ki yalnızca gündemden bahsetmek değil ama ülkede insanların ilgisini çekecek ve konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceği bir olay olduğunda siz tamamen alakasız konulardan bahsediyorsanız pek ciddiye alınmazsınız ve halihazırda sahip olduğunuz takipçileri de kaybedebilirsiniz. Gündemi takip etmek ve görüşlerinizi belirtmek Twitter’da daha güncel bir profile sahip olmanızı ve insanların bir olay olduğunda tweet atmanızı beklemelerini sağlayacaktır.

Daha Sık Tweet Atın

Güncel kalmanız gerektiği gibi aktif de olmalısınız. Ne kadar çok tweet atarsanız o kadar çok etkileşim alırsınız. Seyrek tweet’ler atmak devasa tweet havuzunda kaybolmanıza neden olacaktır. Ama ayda bir alakasız tweetler atarak takipçilerinizi kaybedebileceğiniz gibi tweet atmayı abartırsanız da takipçilerinizi bunaltarak kaçmalarına neden olabilirsiniz. Tweet atmak ya da atmamak işte bütün mesele bu.

Tweet’lerinizi Kısa Tutun

Twitter yeni güncelleme gelmeden önce tweet’leri 140 karakter ile sınırlandırıyordu. Şimdi ise kullanıcılarına 280 karakter kullanma olanağı sağlıyor. Ama yine de 280 karakterin 280’ını da kullanmak zorunda değilsiniz. Belki 280 karakter ile kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz ancak insanlar daha kısa yazılar okumayı tercih ediyorlar, çoğu zaman uzun yazılar okumaktan kaçınabiliyorlar ve bu durum pek de değişeceğe benzemiyor. Fazla karakter yazılarınızda daha esnek olmanızı sağlasa da; kısa, tatlı, nokta atışı tweet’ler daha çok dikkat çekiyor.

Tweet’lerinizi Görsellerle Zenginleştirin

visual ile ilgili görsel sonucu

Attığınız tweet’lerde fotoğraf, gif, video gibi görsel unsurlar kullanmak takipçilerinizin dikkatini çekecektir. Çünkü görsel içeren tweet’ler diğer tweet’lere oranla %34 daha fazla retweet almaktadır. Ayrıca bir önceki madde de söylediğimiz gibi insanlar uzun yazılar görmekten daha çok fazla hoşlanmadıkları için görsellere daha fazla ilgi duyuyorlar.

Hashtag Kullanın Ama Abartmayın

Hashtag’ler Twitter’ın çekirdeği gibi ve onları yerinde kullandığınızda pek çok Twitter takipçisinin karşısına çıkmanız kaçınılmaz. Ama hashtag kullanımını abartmak tweet’lerinizin okunabilirliğini azaltırken; insanlarda itici bir etki yaratabilir.

BONUS: Twitter Kısayolları

Sadece yeni başlayanların değil pek çok Twitter kullanıcısının da haberdar olmadığı Twitter kısayollarından bahsedeceğim. İlk duyduğumda beni anlamsızca mutlu eden bir bilgi olmuştu umarım sizin de hoşunuza gider. Twitter’a mobil bir cihazdan değil de bir bilgisayardan girdiğinizde klavyenizin soru işaretine “Shift+?” tıklayarak kısayollara ulaşabilir ve diğer kısayol seçeneklerini öğrenebilirsiniz.

 

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ayşenur Varol

Bir Cevap Yazın