Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
En Başarılı Sosyal Medya Markaları
0

Dijital Pazarlamada tutunmanın altın kurallarından biri olan “sosyal medya hesaplarındaki etkinlik ve etkililik gerekliliği” her geçen gün önemini arttırıyor.

Peki Bu dünyanın ülkeleri yani “Markalar” , dünya liderliklerini neye göre ölçümlüyor ve duyuruyor?

Markaların web siteleri, mobil uygulamalar ve sosyal medya hesaplarındaki etkileşim, beğeni ve tıklanma oranları gibi parametreler dikkate alınarak ölçümleme yapılıyor. Örneğin Facebook için; BoomSocial tarafından sayfalara üç ayrı puan veriliyor: Büyüme puanıileti puanı ve etkileşim puanı. Bu üç puanın ortalamasının alınması sonucunda ortaya çıkan “Boom Quality Score” ile sayfaların performansına dair net bir bilgiye sahip olunabiliyor.

socialbrands incelenen ileti türleri

Bu alanda referans alacağımız platform : http://www.boomsocial.com, markaların sosyal medyadaki yerlerini takip edip, karşılaştırmaya ve raporlamaya olanak sağlayan bir Sosyal Medya Analiz Sistemi’dir. Bu site üzerinde SocialBrands ile Türkiye’deki aktif 16 binden fazla markanın sosyal medya hesaplarını objektif ve tarafsız şekilde incelenip puanlanmaktadır.

Haydi 2017 yılının Haziran ayındaki sosyal medya liderlerini inceleyelim.

SocialBrands, Türkiye’deki  20 binden fazla sosyal medya hesabına sahip markaları inceleyerek 1-30 Haziran döneminde en yüksek performans gösteren markaları açıkladı.

socialbrands 2017 Temmuz şirket inceleme

SocialBrands tarafından açıklanan Temmuz ayı sıralamalarına göre, sosyal medyayı en etkili kullanan markalar:

  1. Madame Coco,
  2. English Home
  3. Türk Hava Yolları

Neden Lider Marka Madame Coco ?

SocialBrands Temmuz sıralamalarında Madame Coco birinci sırada yer aldı. Marka, Twitter ve Facebook performans listelerinde de birinci sırada yer aldı. Sosyal medya iletişim kanallarında en aktif kitlenin kadınlar olduğunu, Madame Coco da kadınlara yönelik olduğundan onları hedef aldığı ve yoğunlukla abartısız görsel iletişime ağırlık verdiğini göz önünde bulundurursak Madame Coco’nun  Facebook’taki takipçilerinde aldığı yüksek etkileşimin başarısındaki en büyük etken olabileceği çıkarımını yapabiliriz.

  • Mademe Coco markasının  marka konumlandırması sağlamdır. Madame Coco bir Fransız markası gibi davranır oysa ki bir Türk markasıdır.
  • Ürünleri ve ürünlerin diğer ürünleriyle uyum içinde kombinlendiği dikkat çekici ve sahip olunası kaliteli içerikler sunmaktadır.
  • Belirli periyotlarda yarışma, çekiliş ve kampanyalar düzenleyerek sosyal medya hesaplarında duyurmaktadır.
  • Yalnızca kendi ürün görsellerini paylaşmak dışında, sevimli ve doğal (kedi, köpek, kalp gibi) görselleri paylaşarak takipçilerini diri tutmaktadır.

Baktığımızda aynı sektörde yer alan English Home da, tüm markalar arasında ikinci sırada, Instagram sıralamasında ise birinci sırada yer buldu.

Diğer başarılı markalar

SocialBrands Temmuz sonuçlarına göre toplam 1,38 milyon sosyal medya iletisi ve 760 milyondan fazla kullanıcı etkileşimi incelendi.

Türk Hava Yolları ise istikrarlı ve başarılı performansıyla sosyal medya performansını sürdürerek 3. sırada yer aldı. İncelendiğinde, THY’nin gerçekten sade, yaratıcı, özgün ve global çerçevede paylaşımlar yaptığını görebilirsiniz. Bakınız instagram hesabı: https://www.instagram.com/turkishairlines/

Sosyal medyada bu ay ilk 10’da yer alan diğer markalar sırasıyla Zen Pırlanta, Türk Telekom, Ziraat Bankası, Audi Türkiye, BMW Türkiye ve Turkcell oldu. SocialBrands Top100’de yer alan tüm markalar incelendiğinde telekomünikasyon, bankacılık ve otomotiv sektörleri, sosyal medya performansı en yüksek sektörler oldu.

 

Follow me
Follow me

Latest posts by Gözde Akuç (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Gözde Akuç

Bir Cevap Yazın