Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Dijital Mecrada Yapılan En Kritik Hatalar
Popüler
0

Dijital mecra gün geçtikçe büyüyen bir platform olarak hayatlarımızdaki yerini her geçen gün sağlamlaştırıyor. Hizmet, ürün ya da içerik üretenler olarak da kendimizi öne çıkarmak ve rakiplerimize karşı üstünlük kurmak için bu ortamı doğru kullanmak da bu yüzden hayli önem kazanıyor. Dijital ortamı kullanırken doğru diye düşündüğümüz bazı yanlışlar yapıyoruz. Bu yazımda bunlara ve doğrularına değinmek istedim.

Sosyal Medya Hesabı Sayısına Dikkat Etmemek

Soyal medya hizmet/ürün ya da içeriklerimizi fark ettirmek için son derece etkili ve aynı zamanda hızlı da bir yol olmakla birlikte çok sayıda alanda birden faaliyet göstermek hayli zordur ve zaman ve enerji kaybına yol açar bu da bir reklam kampanyası yürütüyorken kampanyamızı zayıflatacak bir etmen haline gelir. Dijital hedeflerimizi her alana yaymak değil, hedef kitlenin en sık tercih ettiği sosyal mecralar tercih etmek doğru olanıdır.

Takipçi Sayısıyla Aşırı İlgilenmek

Daha fazla takipçiye sahip olmak bireyler için de işletmeler içinde önemli bir hal almaya başladı. Tabi ki  takipçi miktarı önemli fakat takipçilerin kaçının gerçekten bizim hedef kitlemizi yansıttığı, bizimle ne kadar ilgili olduğu oradaki rakamlardan daha değerli.Bizimle ilgili olmadığı halde bir şekilde bizi takip eden insan sayısının artması zamanla kendi reklam kampanyalarını bizim kampanyamız  altında paylaşan ya da farklı ve alakasız yorumlarla paylaşımlarımızı sekteye uğratan bir kitle haline gelecektir ve bizimle ilgili olan ve bize güvenen takipçileri de rahatsız ederek markamızdan uzaklaşmalarına sebep olabilecek bir durumdur.

Çok Sayıda Reklam İçeren Paylaşımlar Yapmak

İnternette reklam dönemi başladığından bu yana bu işletmeler için güzel ancak kullanıcılar için hayli kötü bir özellik olarak yerini aldı. Aynı markadan gittiğimiz her sayfada bizi takip eden ve bir bilgi içermeyen sadece sağdan soldan gözümüze çarpıp markayı gözümüzde itici hale getiren reklamlar markaya başarıdan çok başarısızlık getirecek durumlardır. Bunun yerine daha az sayıda ama ürün ve hizmet hakkında bilgi içeren ve kullanıcıyı yönlendiren paylaşımlar yapmak doğru olandır.

 

Kullanıcı/Tüketici Görüşlerini Önemsememek

Dijital mecra hayatımızdaki etkinliğini artırması ile birlikte daha ilişkisel ve iletişimsel pazarlama stratejileri uygulamak artık mümkündür. Doğru olan ve yapılması gereken bu yönteme karşın markalar genellikle kendi hizmet/ürün kalitelerini ve diğerlerinden daha iyiyizi anlatmakla yetinerek bir yanlış yapıyorlar.

Sosyal medya konusunda uzun vadeli bir stratejiye sahip olmamak

Sosyal medya üzerinden haftalık,aylık ve hatta yıllık planlamaların, kampanyaların ve üretilecek içeriklerin özel günleri, bayramları ve hatta tatilleri kapsayacak şekilde kısa ve uzun vadeli içerik takvimleri ile planlanması ve hedef kitleye bu şekilde sunulması doğru olandır. Ancak tam tersi günü kurtarmak üzere yapılmış paylaşımlar ve markadan,hedeften içerikten kopuk içerikler tüketiciyi markadan soğutan etmenler arasına giriyor.

İçerik Kalitesi

Belki de en önemli konu olarak karşımıza çıkıyor. Ürettiğimiz içeriğin kalitesi bizi kullanıcı gözünde de Google gözünde de üst sıraya taşıyacak, takip edilirliğimizi ve iletişimimizi artıracaktır. Ürettiğimiz içerikler taklide kaçmadan, güncel ve anlaşılabilir formda yalın olmalıdır. İnternet üzerinde gün içinde milyonlarca içerik üretiliyor ve bizim diğerlerinden ayrışabilmemiz için ürettiğimiz içerikleri özenle hazırlamamız gerekmektedir.

 

İletişim

Cenk Pınarcı

Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü.
Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı.
Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret
SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
İletişim
Sizce Makale Nasıl?
Harika
85%
Güzel
0%
Fena Değil
15%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cenk Pınarcı
Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü. Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı. Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..

Bir Cevap Yazın