Şimdi Okunuyor
Dijital içerik takvimi nasıl hazırlanmalı?
0

Dijital içerik takvimi nasıl hazırlanmalı?

Yazar:  Cahide Baytekin Uçar7 Aralık 2017

Geçtiğimiz günlerde eski yıla veda ettik. Bir çoğumuz 2018’de gerçekleştireceği aksiyonlar için Aralık ayında bir dijital içerik takvimi hazırladı. Hazırlayamayanlar için Ocak iyi bir fırsat, yıl daha yeni başladı ve önümüzde planlamamız gereken 12 ay var.

Küçük büyük her kurumun dijital içerik takvimi olması önünüzü görmeniz ve doğru hamleler yapabilmeniz adına önemli. Markaları farklılaştıran bu hamleler doğru zamanda, doğru içerikleri paylaşmakla mümkün. Buyurun, sizlere dijital içerik takvimi oluşturmak için bir kılavuz sunuyoruz. Dijital içerik takvimini daha önce hazırlayanlara ilham, hazırlayamayanlarla ise yol göstermesi dileğiyle…

 

Dijital içerik takvimi neden önemli?

Dijital içerik takvimin temel amacı yayınlanan tüm içerikleri dengede tutmak, yanı her yayın için yeni içerik oluşturarak takipçinin ilgisini çekmektir. Diğer faydalarını ise doğru zaman ve doğru içerik olarak ikiye ayırabiliriz.

Doğru zaman:

  • Kısa, orta ve uzun vadede hareket alanını belirlemek (neler yapabilirimi takipçiye aktarmak)
  • Önemli günlere hazırlanmak (sevgililer günü, bayram, yılbaşı)
  • Yayın öncesi zamanlamayı belirlemek (ve fark yaratmak; ilk olmak bazen çok önemlidir)

Doğru içerik:

  • Farklı, yaratıcı ve tutarlı içerikler üretmek (Gerçi biz Türkler muazzam yaratıcılıklarımız ile son dakika neler üretiriz neler)
  • Mevcut takipçinin ilgisini korumak ve yeni takipçiler kazanmak
  • Her şeyden önemlisi: maliyet, zaman ve stres yönetiminde verimli olmak

 

Dijital içerik takvimi nasıl hazırlanır?

Yıl 365 gün, her güne nasıl yeni içerik üreteceğiz, nasıl başlayacağız diye gözünüz korkabilir. Adım adım yaklaşarak hem korkunuzu yener hem de doğru planlama yapmış olursunuz.

1.Adım: Öncelikle mutlaka büyük yıllık takviminiz olsun (elektronik, eski usul kâğıt veya çok basit excel dosyası olabilir). 365 günü ay, hafta ve günlere bölerek takvime yerleştirin.

2.Adım: Bayramları, seyranları ve sektör için önemli günleri (Black Friday gibi) takvime ekleyin. Sektör için beklenen yenilikler (mevzuat değişikliği gibi) var mı araştırın. Tabi aynı anda şöyle rakiplere de göz atın, dedikodulara kulak kabartın. Bunları takvime not alın. Hayırlı olsun, takviminizde yer alması gereken “dışa bakış”ı tamamladınız.

3.Adım: Sıra en önemli konuda, “içe bakış”. Kendi içinize bir dönün, neler planlıyorsunuz? Ayrıca bir önceki yıl ne yapmışsınız biraz feyz alın, takviminize ekleyin.

Ve artık haftalık konularınızı belirlemeye hazırsınız. Brainstorming yapın, temaları belirleyin ve takvime yazın. Bomboş gözüken 365 günün yavaş yavaş dolmaya başladığını göreceksiniz. Arada boş bir haftanız (yeter ki ay olmasın) olabilir, hatta olmalıdır, zira takipçiyi boğmamakta fayda var.

4.Adım: Aktif olduğunuz sosyal medya mecralarını takviminize alt alta ekleyin (blog, facebook vb.). Belirlediğiniz konular doğrultusunda her mecra için aklınıza gelen fikirleri yazın. İlk etapta tüm fikirler kesin olmasa bile takvimde yerini almalıdır. “Off, aklıma fikir gelmiyor” demeyin, yazının devamını okuyun.

 

İçerikler nasıl üretilir?

Sanırım herkes için en zor soru. Fiili olarak ürün satışı gerçekleştiriyor bile olsanız, takipçilere sürekli ürün görselleri göndermemelisiniz. Elbette ki ürünler hakkında indirimler, kampanyalar vb. paylaşacağınız günler olacak ama bu paylaşımlar takipçilerinizi yormadan ve kaybetmeden gerçekleştirilmeli. Aslında en iyisi kendinizden yola çıkarak içerikleri belirleyebilirsiniz. İçerik yönetimini 3 türde oluşturduğunuzda daha çok geri dönüş aldığınızı göreceksiniz:

  1. Duygusal tetikleyici:

Mutlu, huzurlu, hatta bazen hüzünlü içerikler (paylaşımlarınız takipçilerin duygularına hitap etmeli)

  1. Öğretici:

Takipçiye yeni bir şeyler öğretmeye yönelik içerikler (örneğin ürün/hizmetin çok bilinmeyen faydalarından bahsedebilirsiniz)

  1. Motive edici:

Ürün/hizmet dışında takipçiyi motive edici içerikler: bilgi paylaşabilir, strateji veya yol gösterebilirsiniz (örneğin: ayın sözü veya ürün/hizmete dayanan başarı hikâyeleri)

 

İçerik türleri nasıl olabilir?

Her mecra için farklı medya türlerini planınıza dâhil edin (video, fotoğraf, metin, animasyon).

İçerik türlerini sosyal medya mecralarına göre ayırın ve eşleştirin. Yılın başında mutlaka “mix&match”, (aynı içeriği farklı medya türlerinde yayınlama) yapın ki takipçilerinizin hangi mecrada, hangi türü daha çok tercih ettiğini gözlemleyebilin. Çıkardığınız sonuçlar doğrultusunda diğer aylar için planlarınızı revize edin. 2. Yarıyıl için de mutlaka yine nabız yoklaması yapın.

 

Son olarak, revizyondan korkmalı mı?

Tabi ki de hayır, revizyon sizin dostunuz. Online ortamın hızlı dinamiğini yakalamak adına 3 ayda bir dijital takviminize bakmanızda fayda var. Dijital takviminizi güncel tutmanın en iyi yolu gelen yorumlar, istatistikler ve trendler doğrultusunda temaları ve medya cinslerini gözden geçirmek ve gerekirse revize etmek olacaktır.

Tüm adımları tamamladıysanız elinizde nur topu gibi bir dijital takviminiz oldu, hayırlı olsun. Gözümüzü korkutan 365 günü adımlara böldüğümüzde ürkütücülüğünü kaybediyor sanırım. 2018 sizi bekliyor, hadi durmayın, markanızı öne çıkartmak için planladığınız hamleleri gerçekleştirin.

Follow me on

Cahide Baytekin Uçar

Freelancer - Dijital Pazarlama ve Web Tasarım

Almanya’da Ekonomi okuduktan sonra yurtiçi ve yurtdışında otomotiv şirketlerinin Pazarlama departmanlarında binbir çeşit iş yaptı.
Uzun yıllar çalıştı ve "Dijital Pazarlama"yi seviyorum diyerek kendini adama kararı aldı.

Sosyal Medya, İçerik Yönetimi, SEO, Web Tasarım, İçerik yazarı, Marka danışmanlığı kısaca elinden bir çok iş gelir.
Follow me on

Latest posts by Cahide Baytekin Uçar (see all)

Overview
Yazar

Cahide Baytekin Uçar

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cahide Baytekin Uçar
Freelancer - Dijital Pazarlama ve Web Tasarım Almanya’da Ekonomi okuduktan sonra yurtiçi ve yurtdışında otomotiv şirketlerinin Pazarlama departmanlarında binbir çeşit iş yaptı. Uzun yıllar çalıştı ve "Dijital Pazarlama"yi seviyorum diyerek kendini adama kararı aldı. Sosyal Medya, İçerik Yönetimi, SEO, Web Tasarım, İçerik yazarı, Marka danışmanlığı kısaca elinden bir çok iş gelir.

Bir Cevap Yazın