Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Bazı Reklamlara Facebook Neden Onay Vermiyor?
0

Sosyal medyanın gücüne inanan ve bu durumdan faydalanmak için harekete geçen bir çok kullanıcı Facebook’u pazarlama stratejileri için kullanıyor. Etkili Stratejilerin başında gelen pazarlama yöntemlerinden olmazsa olmazı reklam vermek. Bazı reklamlarda Facebook tarafından zaman zaman onay alınamıyor. Bu durum ile sürekli karşılaştığımızda can sıkıcı bir hal alabiliyor. İşte bazı reklamlara Facebook neden onay vermediğine dair bilmeniz gereken en önemli detaylar!

Kanunlara Dikkat Edin

Facebook, reklamları gün geçtikçe onaylaması giderek zor bir hal almaya başladı. Elbet onaylanmamasının bir sebebi olamalı diyorsunuzdur fakat Facebook çoğu zaman reklamınızın neden reddedildiğine dair size duymak istediğiniz gerekli açıklamaları yapmaktan geri kalıyor. Reklam verirken kaçınmanız gereken en yaygın hususların başında gelen ilk kural kanunlara uymak. Facebook’ta hiç bir şekilde çalıntı, aldatıcı ve yanıltıcı mesajların olduğu içerikleri paylaşamazsınız. Bunun yanında kanunlarda da tütün, alkol, kumar, uyuşturucu, +18 ürün içerikleri ve silah gibi yasal olmayan ürünlerin paylaşımında sınırlamalar bulunmaktadır.

Alkolün tanıtımı bazı ülkelerde yasal iken, diğer ülkelerde bu pazarlama aktivitesinin yasal bir dayanağı bulunmamaktadır. Kanunlar içerisinde belirlenen hususların reklamını yapacak veya hizmet tanıtılacak ise 18 yaş altı hedef kitlesine karşı sınırlandırılma bulunmaktadır. Hatta bazı ülkelerde Alkol, çöpçatanlık, doğum kontrolü, güzellik ürünleri gibi konuların reklamlarının yapılması hukuk dışı sayılmaktadır.

Çoğu şirket, reklam verirken doğru bir denge kurmayı öğrenmeleri gerekmektedir. Örneğin hizmet sektöründe bulunan kişilerin, hedef kitleye almak istedikleri hizmet ile alakalı bir reklam vermeyi planlıyorsanız ahlaki değerleri kapsayan bir takım standartlara uygun şekilde olup ve yetişkin bireyleri hedef alarak Facebook’tan onay alabilirsiniz. Eğer bu reklam içerisinde kullanıcıları Web Sitenize yöneltiyorsanız unutmayın ki Web Sitenizde Facebook tarafından inceleniyor. Bu yüzden sitenizin de herhangi bir yasayı çiğnemediğinden emin olmanız gerekiyor.

Görsellerinize Ve Kullandığınız Dile Dikkat Edin

Verdiğiniz reklamlarda seçtiğiniz görseller çok güçlü bir iletişim aracıdır. Kullandığınız bu görsellere Facebook, %20 oranında metin yazısına imkan vermektedir. Bu yüzden görselinizin %20 sekmesini geçmediğine dikkat etmeniz gerekmektedir ve eğer bu reklamın onay almasını istiyorsanız kendinize ait bir görsel kullanmanız gerekmektedir. Yetişkinlere yönelik verdiğiniz reklam içeriklerinde de, sanat veya resim eğitimi amaçlarıyla dahi cinsellik, çıplak figür, aşırı miktarda ten veya dekolte’nin bulunduğu görselleri tanıtım amaçlı kullanmamanız gerekmektedir. Şok edici, veya şiddet içerikli görsellerin tanıtımı da yapamazsınız. Trafik kazası görselleri, yaralanma veya silah içerikli oluşturulan bir tehdit tiyatro sahnesinin görselleri de malesef onay almayacaktır.

Bunun yanı sıra Facebook, takipçilerinizi yanıltacak görselleri de kullanmanıza müsaade etmemektedir. Yanıltıcı görselden kastımız, video olmayan bir görselin üzerinde play tuşunun bulunması gibi. Öncesi ve sonrası görsellerin Facebook’ta onay açısından kesin konuşmak pek doğru değil fakat bu görselli bir reklam içeriği emin olun çokta profesyonel gözükmeyecektir. Görsellerde bulunan bu kurallar aynı şekilde kullandığınız dil içinde geçerlidir. Reklamını verdiğiniz ürünün metni, hem tanıtılmak istenen ürünle hemde yazının dil bilgisi kuralları ile bütün olması gerekir. Ayriyeten oluşturduğunuz reklamda, ürününüz ile ilgili bahsettikleriniz doğrulanmış olması gerekiyor. Hakaret içeren hiç bir kelime ise kesinlikle onay almayacaktır.

Kişi Haklarına Dikkat Edin

Diyelim ki verdiğiniz reklamda ne kadar tercih edildiğinizi gösteren bir veri içeren görsel paylaşacaksınız ve bu verileri Facebook’tan elde ediyorsunuz. Fakat bu tür verileri kullanabilmeniz için Facebook reklam ilkelerine göre kullanıcıların izni olması şartı gereklidir ve kamu hukuk kurallarını da takip etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden, Facebook kullanıcılarından elde ettiğiniz verileri hem kullanmanız hemde satışını gerçekleştirmeniz pekte sağlıklı bir adım değildir. Mahremiyeti ihmal etmemeniz gerekir. İzni alınmadan kimsenin adını ve soyadını, kişinin dini inanışlarını, cinsel tercihlerini ve yaşını doğrudan veya dolaylı olarak bahsetmek yasaktır. Reklam içerikleriniz de kesinlikle nefret ve ayrımcılık içeren sözler bulunmaması gerekir. Eğer ürününüz ile ilgini bir yarışma düzenliyorsanız, yarışmanıza katılan kullanıcılara yada kullanıcının arkadaşlarına içeriği paylaşmalarını ve etiketlemelerini söyleyemezsiniz.

Aslına Facebook’un belirlediği çoğu kural, bir sağduyu ile öngörülebilinecek kurallardan ibarettir. Fakat elbette ki dikkat edilmesi ve dengede durulması zor.

İbrahim Can Gördoğa

Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
33%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
67%
Yazar Hakkında
İbrahim Can Gördoğa
Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.

Bir Cevap Yazın