Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Başarılı Sosyal Medya Pazarlama Planını Nasıl İnşa Edersiniz?
0

Artık küçük büyük fark etmeksizin her marka sosyal medyayı bir şekilde kullanıyor.Bu markaların büyük çoğunluğu doğru kitleyi nasıl yakalayacağını bilmiyor. Bu haftaki makalemde, sosyal medya pazarlama hedeflerinizi nasıl seçeceğiniz, sürdürebileceğiniz ve takip edebileceğinizden bahsedeceğim.

İşiniz için doğru hedefleri nasıl belirlersiniz?

Aynı sektörde olsanız bile, başka markaların uyguladıkları sizde işe yaramayabilir.Büyük olasılıkla yaramayacaktır da.Hedeflerinizi belirlemeden önce markanızın nerede duracağına karar vermelisiniz.Bunun ardından iyileştirmelerin nerede önemli olabileceğini belirlemek için pazarlama ve dönüşümlerini analiz etmelisiniz.

Bu denetim ve analizleri tamamladıktan sonra hangi yol daha başarılı, hangi kanaldan ilerlerseniz markanız için daha yararlı olacak keşfedeceksiniz ve hedefinizi kesin olarak bulmuş olacaksınız.

Hedefinizi ayarlamanız için genel ipuçları

  • Hedefinizi markanızın temel değerleriyle eşleştirin.
  • Markanız fark ettirebilmek adına, kampanyalarınızın benzersiz olduğundan emin olun.
  • Her sosyal medya platformunun (Instagram, Twitter, Facebook, Pinterest vb.) kendi dinamiklerine sahip olduğunun farkına varın ve bunu bir külfet olarak görmek yerine avantaja çevirmeye çalışın.Zira markaların yaptığı en büyük hatalardan biri, sosyal medyadaki tüm platformların aynı dinamiğe sahip olduğunu düşünmeleri.Örneğin Facebook gönderinizdeki görselin Twitter’da işlevsiz olduğunu öğrenmeniz size yeni bir görsel hazırlamak anlamına da, Twitter etkileşim probleminin çözümünü bulduğunuz anlamına da gelebilir.Bu tamamen olaya nereden baktığınıza bağlı.

Marka bilincini artırma

Sosyal medya dünyaya yayılmak için harika bir yoldur.Tek başına Facebook’un aylık 1.94 milyar aktif kullanıcısı bulunmakta.Bebek bezi de satıyor olsanız ayakkabı da parfüm de satıyor olsanız, en etkin ve tutarlı şekilde alıcı bulacağınız bir platform Facebook.Tutarlı reklamlar vermekte sorun yaşıyorsanız Facebook’ta reklam verirken nelere dikkat etmemiz gerektiğiyle ilgili daha önce bir makale yazmıştım.Buradan ulaşabilirsiniz.

Örneğin; Trendyol parfüm ürünlerini de sattığı internet sitesine insanları yönlendirebilmek için sponsorlu içerik oluşturmuş ve doğru bir kitle belirleyerek alıcısına uygun ürün gösterimi yapmış.

 

Sponsorlu reklam

Marka bilinirliğini ölçme

Marka bilinirliği açısından sosyal medyada ne durumda olduğunuzu görebilmek için bakmamız gereken bazı istatistikler bulunmakta.Bunlar;

  • Gönderi başına ortalama erişim
  • Sosyal medya kanallarından internet sitenize yapılan geçiş
  • Markanıza atılan yorum/mention sayısı
  • Etkileşim düzeyi (beğeni, paylaşım,yorum ve cevaplar)

Marka bilinirliğinizi nasıl artırırsınız?

Gerekli istatistiklere bakıp ölçümlere baktıktan sonra, sırada bunları nasıl artıracağınız olmalı.Bu işe, markanızın kullanıcıların ilgisini çekebilmek için iyi kötü çalışan birçok markayla rekabet halinde olduğunu unutmayarak başlamanız gerekiyor.

Benzersiz içerikler üretmeniz ve rakiplerinizden sıyrılmanız gerektiğinden yazımın başında bahsetmiştim.Ancak bu içerikler farklı olurken, yine de belli standartları korumalısınız.Eğitmek, bilgilendirmek veya ürününüzün doğurabileceği herhangi bir şeye esin kaynağı olabilmek sizi hem rakiplerinizden farklı kılmakla kalmaz, potansiyel müşteriye yalnızca ürün satma derdinde olmadığınız izlenimini de verir.

pazarlama

Topluluk oluşturun (Kemik kitle)

Takipçileriniz ve sizden etkilenip, gönderilerinizle hayatında birtakım şeyleri değiştirmeye niyeti olan insanlar sizin çevrim içi topluluğunuzdur.Amacınız, bu topluluğu yetiştirmek ve markanızın imaj ve vizyonunu yükselten değerli bir araç haline getirmektir.

Müşteri hizmetleri verimliliğini artırmak, markanızın katılımını artırmak, güven inşa etmek veya kitlenize daha fazla değer sağlamak istiyorsanız bir sosyal medya topluluğu oluşturmak -her açıdan- markanız için iyi bir hedeftir.

Takip Et

Can Ünlütürk

Öğrenci at Yıldız Teknik Üniversitesi
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Can Ünlütürk

Bir Cevap Yazın