Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Artık Facebook Messenger Üzerinden 4K Fotoğraf Gönderebilirsiniz
1

Facebook, Messenger sohbet uygulamasının 4K fotoğraf paylaşımını desteklediğini açıkladı. Sosyal medya uygulamalarında yüksek çözünürlüklü 4K fotoğraf paylaşamamak kullanıcıların çözüm bekledikleri bir konuydu.

Daha önce resim göndermek ve almak için kullanılan sıkıştırma algoritmaları, genellikle görüntülerinden çok fazla ayrıntı alarak, kullanıcıları mutsuz ediyordu. Kullanıcıların paylaşmak istedikleri en güzel anların fotoğrafları, Messenger ‘ın fotoğrafları sıkıştırması nedeniyle ciddi ayrıntı kaybına uğruyordu. Şimdi Facebook bu algoritmaları hafifletiyor ve bunun yerine görüntü kalitesini tercih ediyor.

Artık Facebook, Messenger’ın desteklediği maksimum çözünürlüğü 2K’dan 4K’ya çıkarıyor, yani Messenger sıkıştırmadan fotoğrafları tam çözünürlükte gönderip alabiliyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre site üye kullanıcıları, her ay Messenger üzerinden yaklaşık 17 milyar fotoğraf paylaşıyor. Birçok kullanıcı da bu fotoğrafları daha yüksek çözünürlüklerde gönderebilecek teknolojik cihazlara sahip. Facebook, bu yoğunlukta fotoğraf paylaşımın yapıldığı messenger platformunda , dünya çapında 2 milyar kullanıcısının bu sorununa kayıtsız kalamamış gözüküyor. Yapılan açıklamada 4K fotoğrafların diğer çözünürlükteki fotoğraflar kadar hızlı gönderileceği yönünde.

Yapmanız gereken tek şey Facebook’un güncel sürümünü kullanmak

Facebook Messenger

Facebook maksimum çözünürlük 2K olabilen fotoğraf görüntü kalitesinde büyük bir adım arttı. Messenger üzerinden gönderilen ve alınan resimler maksimum 4096 x 4096 piksel çözünürlüğe sahip olacak.

Yapmanız gereken tek şey Facebook uygulamasının güncel sürümünü Google Play Store veya App Store üzerinden güncelleyerek  kullanmak, sonrasında yüksek çözünürlüklü fotoğraflarınızı paylaşmak size kalıyor. Uygulamanızı güncellediğiniz sürece, yüksek çözünürlüklü 4K fotoğraflarınızı çektiğinizde otomatik olarak arkadaşlarınıza gönderebileceksiniz.

Bu güncelleme geçtiğimiz günlerde ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya, Fransa, Singapur, Hong Kong, Japonya ve Güney Kore’deki iOS ve Android kullanıcıları için kullanıma sunuldu. Facebook önümüzdeki birkaç hafta içinde diğer ülkelere de taşımayı planlıyor. Türkiye’deki yaklaşık 25 milyon  Facebook kullanıcısı da bu uygulamanın gelmesini sabırsızlıkla bekliyor olmalı.Ancak uygulama ile birlikte  kullanıcıların akıllarına gelen  ilk soru  mobil internet kotalarının bu özellikten ne kadar etkilenebileceği?  Bakalım 4K fotoğraflar,  kullanıcıların internet kotası kabusu ile mücadele edebilecek mi?

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Nilay Yayman
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın