Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Arkadaş Bulmak İçin Sosyal Medya Nasıl Kullanılıyor
0

Sosyal medya hayatımıza girdiği zamandan beri amacına uygun kullanımının dışına çıkarak, arkadaş hatta eş bulma platformu haline geldi. Uygulamalarda her birey kendini olduğundan farklı gösterip, beklentisine uygun bireylerin dikkatini çekmeye çalışıyor.

Sosyal medyayı bu amaçla kullanarak uygun bir eş bulmak isteyenlerin platformlarda yaptığı paylaşımlarda önem taşıyor. Nasıl bir partner aradığınıza bağlı olarak Tinder, Happn, Fiesta, Zoosk, Skout, Waplog, Badoo, Lovoo, Meetme,  Hott, v.b. uygulamaların dışında her kesimden insanın kullandığı klasik sosyal medya uygulamalarından bahsedeceğim. Keza yukarıda isimleri geçen uygulamaların amacı arkadaşlıktan öte geçmiyor.

FACEBOOK

Sosyal medyanın belki de MSN.den sonra en  büyük arkadaşlık platformudur. Durum böyle olunca da kullanıcısı bir hayli fazla olan Facebook, bizlere reel yaşantımızda hiç karşılaşmadığımız kişilerle tanışma fırsatı veriyor. Facebook bu anlamda kullanılması gereken en önemli platform. Gelelim nasıl kullanacağız. Öncelikle kendinizi nasıl bir kişi olarak tanıtmak istiyorsunuz, buna karar verip hesabınızı da bu yönde kullanmalısınız.

aile fotoğrafları ile paylaşım

Aileye önem veren kişilerle tanışmak için içeriklerinizin teması aile olmalı.  Ünlü biri olsun istiyorsanız ünlülerin ziyaret ettiği mekanlara gitmeli ve oralarda kendinizi göstermelisiniz. Eh tabi sosyal medya hesabınızdan da bunu duyurmak işin en önemli kısmı.

 

Hayvan besleyen biri olmalı eh bir de mizah yönü güçlü olsun derseniz, buna uygun fotoğraf kareleriyle paylaşım yapmalısınız.

İlgi alanlarınızın aynı olmasını istediğiniz insanlara özel Facebook gruplarından ulaşabilirsiniz. Özellikle kapalı gruplar daha komün bir yapıda olacağı için muhakkak sizi öneren biri çıkacaktır.

Facebook kullanımını burada tamamlarken diğer önemli uygulamayı anlatmaya başlamalıyız. Dipnot, Facebook kullanırken kendinizi Kezban gibi gösterecek paylaşımlardan özellikle kaçınmalısınız.

BKZ.

Özellikle melankolik sözlerin paylaşıldığı insanı hayattan soğutan bu platformlardan da uzak durmakta fayda var. Olur da birinin dikkatini çekerseniz, beğendiğiniz sayfalar da bunu görürse bir gülme gelmesi olası bir ihtimal.

INSTAGRAM

Instagram sosyal medya platformlarında en çok kullanılan uygulamalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bunda bireyselliğin en iyi resmedildiği program olmasının katkısı büyük paya sahip. İnsanlar yedikleri yemekten, gezdikleri mekanlara kadar hayatın her anını resmedip, bu platformda paylaşabiliyor.

Instagram’ı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey Facebook’ta da belirttiğimiz “Kezban” konumuna düşmemek olacaktır. Çünkü takipçileriniz profilinizi incelerken karakter analizi de yapıyor.  Becerilerinizi, ilgi alanlarınızı, hobilerinizi kısacası yaşantınızın belli ve yeterli kanıya varılacak kadarını Instagram hesabınız yoluyla çözümlüyor.

Bu noktada paylaşımlarınızla verdiğiniz mesaj uyumlumu, özellikle yeni biri profilinize ulaştığında beklentinize cevap verebilecek mi, bunun ölçümünü yapabilirsiniz. Paylaşımlar nasıl olmalı?

Instagram’da paylaşım yaparken sosyal medyadan vereceğiniz en önemli subliminal mesaj: AİLE!

sosyal medyayı nasıl kullanmalı

Sonuçta Leonardo Di Caprio bile anasının kuzusu, babasının aslan oğlu :)))

Ve tabi hazır konu açılmışken; çocukluğunuzdan minik karelerle bahsetmek de samimi ve sıcak bir intiba bırakmanız adına faydalı olacaktır.

Arkadaşlarla kahve buluşmalarının fotoğraflarını paylaşmak da bir diğer Instagram taktiği denilebilir. Bu şekilde mütevazi ve dengeli bir arkadaşlık ilişkinizin olduğunu karşı tarafa vermiş olacaksınız. Tabi dikkat edilmesi gereken hassas bir noktadan bahsedelim. Sosyal mecraların tamamında Türk aile yapısının gereğince karma fotoğrafların belli bir üslup çerçevesinde paylaşımı olmalı. Eğer sizi sosyal medya hesabınızdan birisinin fark etmesini istiyorsanız, hassas konularda sizin de aynı özeni göstermeniz gerekiyor.

facebook görsel paylaşımı

BKZ. Fazilet Hanım arkadaşlarıyla kahve keyfinde ve ne kadar mutlu bir paylaşımda bulunmuş. Üstelik EVLİ :)))

Instagram kendinizi göstermeniz için size sunulan bir sosyal medya platformu olduğuna göre ne kadar hamarat olduğunuzu da göstermeniz gerekiyor. Sonuçta rakip çok ve siz seçilmek istiyorsunuz 🙂

yemek tarifleri ile kendinizi ispatlayın

 

İlerleyen zamanlarda değiştiğinize dair söylemlere maruz kalmamak için en iyisi bu sosyal medyaları kullanırken doğal davranmanız olacaktır.

yanlış sosyal medya paylaşımı

İçeriğin ironisi bir yana siz, siz olarak kalmaya ve sosyal medyanızı tamamen enformasyon ve eğlence amaçlı kullanmaya devam edin. Sosyal medyanın bize sağladığı en önemli şey aslında günlük yaşantımızda bizi sıkan, üzen, güldüren, eğlendiren v.b. pek çok duygu durumumuzda bize ayna olmasıdır. Sosyal medya aplikasyonlarını kullanırken tek yapacağımız kendinizi özgür hissetmeniz ve maximum bilgiyi ve güldürüyü minimum enformasyon kirliliği ile edinmeniz olacaktır.

Takip Et

Çağla Tanrıverdi Kömür

Her gün Kaş'a yerleşme planları yapan ama İstanbul'u terk edemeyen, PR & Basın Danışmanı, İçerik Yazarı, Sosyal Medya Uzmanı, Eski Pazarlamacılardan kimler kaldı ki cümlesindeki KİM 🙂 İddialı aşçı, Ailenin İletişimcisi...
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
100%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Çağla Tanrıverdi Kömür
Her gün Kaş'a yerleşme planları yapan ama İstanbul'u terk edemeyen, PR & Basın Danışmanı, İçerik Yazarı, Sosyal Medya Uzmanı, Eski Pazarlamacılardan kimler kaldı ki cümlesindeki KİM :) İddialı aşçı, Ailenin İletişimcisi...

Bir Cevap Yazın