Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Aksiyon Aşamasında Sosyal Medya Pazarlaması
0

Pazarlama Hunisi

Pazarlama hunisi günümüzde pazarlamanın en önemli kavramlarından biridir. Pazarlama hunisi, potansiyel müşteriler ile mevcut müşterileriniz arasında farkı ortaya çıkardığı gibi, aynı zamanda müşterilerinizin ürününüzün farkına varmasından onların düzenli bir tüketici olana kadar geçen serüveni planlar. Hemen hemen her pazarlamacının bir çeşit pazarlama hunisi kullanması nedeniyle, bu olay sosyal medya pazarlamasını anlayabilmemiz için önemli bir çerçeve sunar. Geleneksel pazarlama hunisi genelde beş aşamadan oluşur. Pazarlama hunisindeki aşamalar şirketten şirkete farklılık gösterebilir. Bu beş aşama; farkındalık, değerlendirme, tercih, aksiyon ve sadakattir.

pazarlama-hunisi

Aksiyon aşamasında Sosyal Medya Pazarlaması

Aksiyon aşaması, potansiyel müşterinin satın alım işlemini gerçekleştirdiği ve gerçek bir müşteri hâline geldiği aşamadır. Burada potansiyel müşteri ürünü online da olsa, telefon aracılığı ile de olsa veya mağazadan da yapsa satın alma işlemini gerçekleştirir. Aksiyon aşamasında bu süreci mümkün olabildiğince düzgün, etkili ve tartışmasız bir hâle getirmeye odaklanın. Müşterinin şirketiniz ile girdiği ilk direkt etkileşimlerinden biri olması nedeniyle, bu satın alma deneyimini olumlu hâle getirebilmek için büyük çaba harcamazsınız.

Birçok pazarlamacı müşterinin satın alım kararını verirken yeterince olumlu etkilenmiş olsa da olmasa da o anda dikkatini dağıtacak hiçbir şeyin olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini düşünmektedir. Bu bağlamda huninin bu noktasında hiçbir rol oynamamanız gerektiğini savunurlar. Müşteri aksiyona geçtiği noktadayken aksiyonunu dikkatini dağıtacak herhangi bir şey olmadan almasına müsaade edilmelidir, çünkü olumlu da olsa bu dikkat dağıtıcı bir unsurdur. Fakat bu yüksek kaygılı bir satın alım ise satın alma sürecini onun dikkatini dağıtmayacak ve daha da önemlisi iyileştirecek şekilde sosyal hâle getirebilirsiniz.
Satın alım aşamasında müşteri uygun bir satım alım yapıp yapmadığını ve sosyal etkileyicilerinin bu kararını beğenip beğenmeyeceğini öğrenmek ister. Bu yüzden satın alım kararlarını sosyal ağlardaki akışlarında etkileyicileri ile paylaşabilmelerine imkân tanıyın. Bunun yanı sıra, onlara ilgilerini çekebilecek haberler sunarsanız paylaşacak değerli bilgileri olur.
Satın alma noktası aynı zamanda müşterinin daha pahalı olan ürünleri ve hizmetleri satım alması adına bir fırsat ortaya çıkarabilir. Bu hem dijital dünyada hem de fiziksel mağazalarda kullanılan bir pazarlama taktiğidir. Onun gibi müşterilerin satın aldığı ürünleri vurgulayarak ek bir satın alma gerçekleştirilebilir. Örneğin mavi.com’dan bir kot pantolon alıyor olduğunuzu varsayalım ve bunu kontrol ederken o pantolonu satın alan insanların aynı zamanda tercih ettiği gömleği almanız teklif edildi. Yüksek ihtimalle o gömleği de alışveriş sepetinize eklersiniz. Satın alma kararını etkilemek için bu örnekteki gibi sosyal verileri kullanabilirsiniz.

Bu aşamada dikkate almanız gereken yöntemler:

İlgili popüler ürünleri vurgulayın
Mavi örneğinde ifade ettiğimiz gibi, hâlihazırda alışveriş sepetindeki ürünler ile ilişkili popüler ürünleri teşhir etmek genelde bu ürünlere karşı da satın alma dürtüsü oluşturur.

Satın alımın yayımlanabileceği araçlar sağlayın
Bu yolla müşterilerin ürünü sizin için yeniden pazarlamasını sağlayabilirsiniz. Müşteriler kendi sosyal ağlarında satın atımlarını kolayca yayımlayabilecek araçlara sahip olmalıdır (Yeniden Pazarlama, pazarlama girişimleriniz sonucunda alıcı hâline gelen kişinin sizin adınıza pazarlama girişiminde bulunmasına denir).

Rasim Tüten

Rasim Tüten

Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri
Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Rasim Tüten

Latest posts by Rasim Tüten (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Rasim Tüten
Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Bir Cevap Yazın