Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
8 Adımda Güçlü Bir Stumbler Olun
0

Güçlü bir stumbler olmak size bir şey ifade etmiyor olabilir; henüz… Gelin hep birlikte hem Stumble’ı tanıyalım hem de etkili sonuçlara nasıl ulaşılırmış, Stumble ipuçlarını inceleyelim.

Binlerce web site ve blog her gün, her an yeni bir üçerik üretiyor ve bunları ziyaretçileriyle paylaşıyor. Bu durum bazen bir avantajken, çoğu zaman işimizi zorlaştırabiliyor. Ne zaman bir bilgiye ulaşmak istesek alakalı alakasız düzinelerce yazı ve görsele maruz kalıyoruz. Stumble, internetteki bu karmaşayı bizim için ortadan kaldırıyor. Aradığımız konu neyse, tam da ona uygun kaliteli içerikleri önümüze getiriyor. Üstelik sadece makaleler değil, profesyonel fotoğraflar, infografikler, video içerikler ve başarılı javacsript uygulamalar da Stumble’ın rastgele gezintisi sırasında karşımıza çıkabiliyor.

1.Planlı İlerleyin

stumbleupon giriş sayfası

Güçlü bir Stumbler olmanın başlıca kurallarından biri planlı olmaktır. Ne aradığınızı bilirseniz ve bunları Stumble’a doğru iletirseniz, o da size tam da öyle içerikleri getirir. Bunun için Stumble’a kendinizi iyi tanıtın ve prfofilinizi eksiksiz ve doğru biçimde tamamlayın.

İlgi Alanlarınıızı Seçin

stumbleupon ilgi alanları

Stumbleupon aradığınız neyse onu “interest” olarak adlandırılan konu başlıkları altında arar. Siz, ilgi alanlarınız ya da ne hakkında içeriğe ulaşmak istediğinize göre interestlerinizi seçersiniz. Stumble yaparken, bu interestlerden birinde ya da hespsinde random arama yapabilirsiniz.

Kanalınızı Tercih Edin

stumbleupon kanallar

Stumble’da isterseniz kanallar arasında da dolaşabilirsiniz. Keşif sayfaları olarak da bilinen kanallar, RSS geri beslemeleri sayesinde popüler markaları, kişileri ve websiteleri önünüze getirir.

Seçici Olun

stumbleupon spesifik ilgi alanları

Eğer neyle ilgili bir sonuca ulaşmak istediğinizi mümkün olduğu kadar dar bir çembere indirgeyebilirseniz, daha spesifik sonuçlara ulaşabilirsiniz. Yani siz bir iş görüşmesine gitmeden önce nasıl davranmanız gerektiğini araştırmak istediğinizde “Kariyer” interesti altında arama yapmak yerine arama kısmına  “İş Görüşme Teknikleri” yazarak daha belirgin bir arama yapabilirsiniz.

Dürüst Olun

stumbleupon up down

Her Stumble yaptığınızda karşınıza gelen içerik için “up” ve “down” şeklinde oy verebileceğiniz bir buton görürsünüz. Bunu yapmaktan çekinmeyin; çünkü beğenmediğiniz bir içeriği “down”ladığınızda Stumble size bir daha bu ve benzeri sitelerin içeriklerini karşınıza getirmez.

Filtreleyin

stumbleupon filtreler

Stumble’a şuanki modunuza göre içerikler getirmesi yardımcı olun. Ona sadece fotoğrafları göstermesini ya da sadece yeni ne varsa onları bulup getirmesini söyleyebilirsiniz.

Arkadaşlarınızla Bağlantıda Kalın

stumbleupon arkadaşlar

Arkadaşlarınızın neleri Stumbleladığını merak ediyorsanız, profillerini ziyaret edin ve “Stumble My Likes” deyin. Dilerseniz Stumble üzerinden sizinle aynı içerikleri beğenen yeni kişilerle de arakadaş olabilirsiniz.

Paylaşın

stumbleupon paylaş

Stumble yaparken gördüğünüz ve beğendiğiniz içerikleri çevrenize kolyaca duyurabilirsiniz. Paylaş butonuna tıkladıktan sora içeriği ister sosyal medya hesaplarınızda post olarak paylaşabilir, ister mail yoluyla isterseniz de whatsapp, sms gibi iletişim araçları üzerinden çevrenize iletebilirsiniz.

Sonuç olarak, Stumble’da doğru aramalar yapmak için bol bol random araştırmalar yaparak başlamak en iyisi olacaktır. Stumble yaptıkça aslında ne aramak istediğinizi ve onun size neler getirdiğini deneyimlersiniz. Zaman içerisinde daha spesifik aramalar yapabilecek kadar kendinizi geliştirirsiniz. Stumble’ı web üzerinden kullanabileceğiniz gibi akıllı cihazlarınıza mobil uygulamasını da indirebileceğinizi unutmayın. Keyifli Stumblelar!

 

İzlem Küsmen

Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İzlem Küsmen
Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.

Bir Cevap Yazın