Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
7 Adımda Sosyal Medyayı Etkili Kullanmak
0

Teknolojinin gelişmesinin beraberinde internet kullanımı da özellikle son yıllarda oldukça artmıştır. Bu durumun doğal sonucu olarak sosyal medya insanların çok fazla vakit geçirdiği mecralardan biri haline gelmiştir. İnsanların sosyal medyayla bu kadar vakit geçirdiği bir dönemde markalar için de sosyal ağlarda bulunmak büyük önem taşımaktadır.

sosyal medyayı etkili kullanmak

 

Markalar için sosyal medya bilinirlik arttırma, satış, teknoloji çağına ayak uydurabilmek, internet aracılığıyla doğru müşteri kitlesine ulaşmak vb. durumlarda oldukça önemlidir. Ancak markanın sosyal medyada bulunması tek başına yeterli değildir. Bunun yanı sıra bu hesapları etkili yönetmek gerekir. Peki sosyal medya hesaplarını en etkili şekilde yönetmek için neler yapmalıyız?

1)2-3 Sosyal Ağı Aktif Olarak Kullanmak

İnternet dünyasında bir çok sosyal ağ sitesi mevcut. Facebook, Twitter, Instagram… Bunlardan markanız için uygun olanları seçmek ve en az 2 tanesini aktif olarak kullanmak sosyal ağlarda markanızın etkin olmasına fayda sağlayabilir.

2)Sosyal Ağ Sayfalarınızda Çeşitli Etkinlikler düzenlemek

Malum artık her marka sosyal ağların en az ikisinde bulunuyor. Bu sebeple sosyal medyada rekabet fazlalığı oldukça fazla. Rakiplerinizi sayfanızda oluşturduğunuz farklı kampanyalarla (çekiliş, test, hediyeler vb.) sayfanıza ilginin artmasını sağlayarak etkin olabilirsiniz.

3)Müşterilerinize Mutlaka Geri Dönüş Yapın

Müşterilerin markanızdan memnun olması, markanızın beğeni toplaması için müşterilere yaptığınız geri bildirimler oldukça önemlidir. Bu geri dönüşler markanızın müşteri memnuniyetini arttırır. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarınızda etkileşim oranını da artırır.

4)Görsele Daha Fazla Yer Vermek

İnsanların sosyal ağlarda vakit geçirirken yazılar yerine görsellere daha çok önem verdiği bilinen bir gerçek. Bu sebeple oldukça az yazı fazla görsel kuralı çok önemlidir. Kullanıcıların dikkatini uyanık tutacak görsellere yer vermek sosyal ağlarda ki etkinliğinizi oldukça artıracaktır.

5)Haftalık Planları Önceden Oluşturmak

Haftalık gönderilerinizi önceden planlarsanız daha stratejik ve doğru gönderiler paylaşabilirsiniz. Son dakika paylaşılan sıradan görsellerin yerine üzerinde düşünülmüş, müşterinin ilgisini çekecek ve beğenisi kazanacak görseller seçme imkanı bulursunuz.

6)İyi Bir Etkileşim İçin Doğru Saatlerde İçeriklerinizi Paylaşmak

İçerikleri paylaşırken bir markanın en büyük hedefi oldukça fazla etkileşim almak olmalıdır. Bu sebeple müşteri kitlesinin sosyal ağlarda en aktif olduğu saatleri bilmek gerekir. Bu saatleri çeşitli saatlerde yüklediğimiz gönderilerin aldığı etkileşimlere bakarak karar verebiliriz.

7)Rakip Analizi Yapmak

Rakipleriniz sosyal ağları nasıl kullanıyor, ne gibi kampanyalar düzenliyor, müşteriyi nasıl kazanıyor. Bunları inceleyerek markanızın sayfasındaki eksikleri görebilir. Bu stratejileri kendinize uygun olarak kullanabilirsiniz.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanmak için belirli ana stratejilerden yukarıda bahsettik. Ancak markanızın kategorisine göre bu özellikler artabilir veya azalabilir.

Aysin Şeker

2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Latest posts by Aysin Şeker (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
67%
Güzel
27%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
7%
Yazar Hakkında
Aysin Şeker
2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Bir Cevap Yazın