Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
5 Adımda Sosyal Medya ve Pazarlama
0

Sosyal medya alanları gün geçtikçe daha çok kullanılmaya başladı. Her geçen gün kullanıcı sayıları büyük bir artış gösteriyor. İnsanlar sosyal medya platformlarında çok fazla zaman harcıyorlar. Harcanan bu zaman üzerinden, sosyal medya platformları ciddi gelirler elde etmeye başladı. Bu da bizi sosyal medyada pazarlama işine yöneltiyor.

Peki sosyal medyada pazarlama ve satışların artması için nasıl bir yöntem kullanabiliriz diye soracak olursanız, PRISM adlı bir yöntem bu sorunun cevabı olacaktır.

PRISM 5 adımlık bir süreçten oluşmaktadır. Bunlar:

prism

People (İnsanlar)

Sosyal medya da başarılı olabilmek için öncelikle sağlam bir takipçi sayısına ihtiyacımız vardır. İşletme ile ilgili doğrudan müşteriye hitap edecek şekilde sosyal medya hesapları oluşturmamız gerekiyor ve doğru hedefe yönelmemiz gerekiyor. Günden güne takipçi sayılarının artması gerekiyor. Bunun içinde sosyal medya platformlarında kullanılan araçlardan yardım alabilirsiniz.

Relationship(İlişkiler)

Takipçilerle aranızda bir bağ olması, markanızı daha aktif bir şekilde takip etmelerini sağlar. Kaliteli içerikler paylaşmak, takipçilerin sorularına cevap vererek onlarla etkileşim içerisinde olmak markanız açısından olumlu sonuçlar oluşturur.

Inbound Traffic (Gelen Trafik)

Sosyal medya hesabınıza yönelik oluşan trafiği kontrol etmenin satışlara etkisi oldukça fazladır. Sitenize veya sosyal medya hesabınıza daha çok trafik akışı oluşması için gerekli olan bazı yöntemler vardır. Bunları uygulayarak trafik akışını olumlu yönde geliştirebilirsiniz.

Subscribers & Social Retargeting (Aboneler ve Sosyalliği Hedeflemek )

Sosyal medya hesapları üzerinden yeterince satış yapamıyor olabilirsiniz. İnsanlar henüz ürün alma işlemine hazır olmayabilir. Yine de sayfanızdaki ürünler hakkında bilgi almadan sayfanızdan ayrılmasını istemezsiniz. Bazı araçlar kullanarak bunun içinde çözüm üretebilirsiniz. Mesela Optinmonster gibi araçlarla sayfanızı ziyaret eden kişilerin e-posta aboneliğini oluşturabilirsiniz.

Monetization (Parasallaşma)

E-posta aboneliği oluşturduktan sonra kişilerin ürünlere daha kolay ulaşmasını sağlamak için satış kanalları oluşturmanız gerekmektedir. Kişilerin satın alma tercihine göre birçok satın alma seçeneği oluşturmanız gerekmektedir.
Satın alma işleminde kişiye her türlü kolaylık ve güvenlik sağlamanız gerekmektedir. Sosyal medya kişilere ulaşmak, onların ilgisini çekmek ve ürünlerin tanıtımını yapmak için çok önemli bir platformdur.
Sosyal medya üzerinde pazarlama işlemini düzgün bir şekilde yapabilmek ve başarılı olabilmek için PRISM modelini kavramanız ve kendinize göre uyarlamanız gerekmektedir.

İsmihan Bahar Turgut

Bilişim, teknoloji ve sosyal medya merakıyla dijital medya uzmanlığı yolunda ilerlemeye çalışan bir Bilişim Teknolojileri Öğretmeni.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İsmihan Bahar Turgut
Bilişim, teknoloji ve sosyal medya merakıyla dijital medya uzmanlığı yolunda ilerlemeye çalışan bir Bilişim Teknolojileri Öğretmeni.

Bir Cevap Yazın