Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
2018’de İşinize Yarayacak Sosyal Medya Trendleri
0

Verimli ve doğru kullanıldığında marka ya da kullanıcı adına çok ciddi geri dönüşler sağlayabilecek olan sosyal medya kendince bazı zorluklar yaşatan ve yanlış anlaşılmalara sebep olan bir alandır. Bu doğrultuda karşılaşabileceğiniz zorluklar ve çözümleri hakkında bir makale hazırladık.

1)Azalan Organik Takipçi ve Erişim

Markaların ya da kullanıcıların bu zorluk adına sürdürülebilir bir çözüm bulmaları uzun süreli bakıldığında daha iyi bir geri dönüş sağlayacaktır. Daha seçici olmak, sosyal reklamlara önem vermek ve savunma stratejilerine yatırım yapmak sürdürülebilir çözümler arasında yer almaktadır.

2)Sosyal Mecralar Üzerinden Videoya İlgi Gün Geçtikçe Artmakta Ancak Kitle Doygunluğa Ulaşıyor

Sosyal video harcamaları son bir sene içerisinde %130 arttı. Sosyal video etkili olmakla birlikte, işletmelerin aslında işletme hedeflerini yansıtan bir içerik oluşturduğundan emin olmaları gerekir. Bu oran doğrultusunda çoğunluğa sahip olan işletmelerin dikkat etmesi gereken temel unsurlar ise; gerçeğe yakın ölçütler ve hesaplanabilir iş değerleridir.

3)Markaların Yeni Araç ve Stratejilerden Yorulması

Varolan stratejilerin verimli bir şekilde hesaplanıp hayata geçirilmesi, yeni stratejilerin uygulanmasından daha önem kazanmaktadır. Sosyal mecralar hedef kitleye ulaşmak için yeni stratejiler geliştirirken, pazarlamacılar varolan stratejilerinin yatırımı hakettiğini ispatlamak için baskı altında hissetmektedirler. Dolayısıyla gelecekteki yatırımlarının klasik gösteriş ötesinde kanıtlanabilir iş etkisine sahip olması gerekir.

  • Yıllardır organizasyonlar adına sürmekte olan zorluk ROI(Return on Investment) ancak organizasyonlar sosyal ağların müşteriler üzerindeki değerini genişletmekte başarı buluyorlar. Yapılan bir ankete göre katılımcıların %56’sı  ROI(Return on Investment) sosyal medyada başarılı olmayı zorlaştırdığı hipotezini kanıtlayamıyor.
  • 2019 itibariyle web trafiğinin %86’sı video paylaşımlarından oluşacağı iddia edilmektedir. Dolayısıyla organizasyonlar adına video paylaşımlarına ağırlık vermek gerekli ilgiyi çekmekle birlikte, teşhir, reklamını yapma ve satış yapma adına güzel fırsatlar sunmaktadır.
  • Akran etkisi artarken müşteri güveni azalmaktadır. Halkın %37’si marka için CEO olarak adlandırılan güvenilir profillere itibar etmektedir.
  • Sosyal datanın gerçekliği ve verimli kullanımı, mevcut kitleyi artırma ve tanınma adına pazarlamaya yardımcı olmaktadır. Çevrimiçi konuşmaların %96’sı markalanmamıştır. Mevcut kitleyle birlikte hedef görülen kitleyi analiz etmek sadece ROI üzerine değil bununla birlikte marka bilinirliği ve satış artırma üzerinde ciddi etkilere sahiptir.
Ceren Eroğlu

Ceren Eroğlu

Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi ÜniversitesiEndüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.
Ceren Eroğlu
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ceren Eroğlu
Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.

Bir Cevap Yazın