Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
2017 Sosyal Medya Pazarlama Trendleri
0

Gelecek Yıl Sosyal Medya’nın Pazarlama Alanında Bizleri Neler Bekliyor?

Daha önceki yazımda sosyal medya alanında 2017 de bizleri bekleyecek olan olası değişimlerle ilgili bilgi vermek istemiştim. Bu yazımda sosyal medyanın daha çok pazarlama yönüne daha çok dikkat çekmek istedim.

Pazarlamacılar Hangi Konularda Dikkatli Olmalı ?

Sosyal medya pazarlamacıların dikkatini fazlasıyla çekiyor. Değişen teknolojiler ve artan satış oranları kulağa fazlasıyla cazip gelmekte ancak teknoloji ve satış oranlarını etkileyen en önemli unsur insanlar çünkü içeriklerle etkileşimde bulunanlar da tüketici olanlar da bireyler. Müşterileri anlamak ve tüketicilere en uygun stratejileri geliştirmek önemli. Şimdi sosyal medyada 2017’de olması muhtemel olan pazarlama ile ilgili değişimlere göz atalım.

Facebook

Hepimizin bildiği gibi Facebook en önemli mecra. Twitter, Linkediln, Youtube ve Google Plus Facebook’ takip etmekte. En fazla büyüme oranına sahip olanlar Instagram ve Snapchat olsa da Facebook tahtını kaptırmayacak ve hala en önemli sosyal medya platformu. Firmalar ve müşteriler için Facebook pazarlama stratejisi kurumsal sayfalardan daha önemli. Facebook ile ilgili sadece 5 sene içinde tamamen videoya dönebileceği gibi tek bir öngörü mevcut.

İşbirliği Güzeldir

Microsoft ve Linkediln’in işbirliği yapabilme ihtimali var. Yani Microsoft 365 uygulaması Linkediln ile entegre edilebilecek. Bir Office 365 Linkediln ağı ile pazarlama işlemleri daha da kolaylaşacak. Ayrıca Facebook, Google y da Apple Twitter’ı satın alabilir ya da Twitter; Friendster ya da MySpace ile ortaklık kurabilir.

Gerçek Zamanlı Video ve Chat Programları

Real Time Video Pazarlama alanında artış gösterecek. Önceden de belirttiğim gibi Facebook’un 5 yıl içinde tamamen videoya dönmesi öngörülüyor ve Snapchat, Facebook Live ve Periscope bu alanlarda lider konumda. Markaların artık sadece video ekipleri oluşturması ve eğitmesi gerekebilir. Ayrıca Facebook’un farklı bir  chat  programı üzerinde çalışması bekleniyor. Üretilecek olan chat robotları markalar için ciddi bir çözüm olabilir.

Ödemeler

Reklam verenler için sosyal alanlardaki ödeme seçeneklerinin artması bekleniyor. 2013’te oran 6,1 milyon dolarken 2017 de beklenen 11 milyon dolarlık bir bütçe mevcut. Aynı zamanda reklam verenler için reklam seçeneklerinin de genişletilmesi bekleniyor. Örneğin Snapchat kullanıcılarının hikayeleri ile Snapchat ortakları arasında özel satın alma ve yönetim araçları oluşturmak için geliştirmeler üzerinde çalışılacak.

Sosyal Medya Otomasyonu

Sosyal medyada sağlam bir yer edinebilmek için  firmaların 2017’de bireysel uzmanlık ve otomasyon alanında hem de CRM ve pazarlama otomasyonu alanında iyi bir strateji belirlemesi gerekmekte.

Sosyal İçeriklere Katılım

Tüketiciler artık bütün olumlu ya da olumsuz tepkilerini belli etmek için içeriklerle fazlasıyla etkileşim halindeler. Eğer bir marka kendini sevdirebildiyse bu ilişki tam olarak tüketici marka işbirliğine dönüşmekte. Markalar için de kullanıcılara ulaşabilmek için erişimin fazla olduğu içeriklere sahip olmak , yani sosyal etki sahibi olmak hala çok önemli.

Sonuç Olarak

Pazarlama alanında etkin bir rol oynamak istiyorsak sosyal medya alanında da etkin rol oynamamız gerekiyor. Geçerli bir içerik pazarlama stratejisi olan, etkili ve amaç odaklı pazarlama yapabilen, görsel ve video anlamında da arkaya en uygun işleri çıkarabilen, Facebook ve Snapchat gibi aktif mecralarda rol üstlenen sosyal medya hesaplarındaki etkileşimleri dikkatli takip eden firmalar  2017’de de pazarlama alanında başarı gösterecekler. Sadede teknolojiyi değil, merkezindeki bireylerin davranışlarını dikkatle takip eden firmaların 2017 ve sonrasında pazarlama alanında en önemli markalar haline gelecekler.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Betül Solmaz

Bir Cevap Yazın