Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Instagram’ın Değişen Algoritmasıyla Başa Çıkmanın 5 Yolu
Popüler
0
Bir önceki yazımda instagramın algoritma değişikliğine gideceği haberini verdiğinden bahsetmiştim hatırlarsanız. Neydi bu değişiklik? Instagram, kullanıcılarının paylaşılan içeriklerin %70’ini kaçırdığını fark etmiş ve yeni bir algoritma ile bu soruna çözüm getireceğinin haberini vermişti. Bu algoritma değişikliği ile birlikte kullanıcılarının en çok takip ettiği ve beğendiği içerikler ise öncelikli olarak karşısına çıkabilecekti.
Genel olarak algoritma Instagram içeriğine daha fazla beğeni, yorum ve etkileşim sağlamak için tasarlandı ama bu algoritma değişikliğinden tabiiki herkes memnun olmayacak. Özellikle pazarlamacıların ve influencerların Instagram’ın bu yeni yayın akışına alışmaları zaman alabilir ve bu güncellemeden sonra maalesef etkileşim oranlarında da düşüş yaşamaya başlayabilirler. Bu tür olumsuzluklar yaşamamak içinde yapılması gereken her zaman doğru bir strateji izlemektir. Güncellemeler her zaman olacak. Bu süreçlere hazırlıklı olup ayaklarımızın yere bastığından emin olmalıyız. Yenilenen algoritmanın ayrıntılarını kavramak, işe koyulmak için en iyi başlangıçtır. Tabi böyle söylemesi kolay. Ama bu algoritmanın gelmesi ile her markanın ve influencer’ın yapması ve unutmaması gereken önemli etkenler ortaya çıktı. Bu yeni algoritma ile öncelikle 7 ana etkene göre strateji belirlenmeli;
  1. Paylaşımınız ne kadar etkileşim alıyor?
  2. İçeriğiniz ne kadar süre izleniyor?
  3. Kimler hesabınızla en çok etkileşimi kuruyor?
  4. Günün hangi saatlerinde paylaşım yapıyorsunuz?
  5. Ne tür içerikler yayınlıyorsunuz?
  6. Hesabınızı sıklıkla kimler arıyor?
  7. Paylaşımlarınız ne sıklıkla direct mesajdan başkaları ile paylaşılıyor?
Özetle yeni algoritma ile etkileşim daha önemli bir hale geldi. Hem takipçilerin bir markanın paylaştığı içeriklerde geçirdiği vakit hem de o marka ile etkileşim halinde olan hesaplar marka hesabının ön plana çıkmasında büyük etken taşıyacak. Eğer bir tüketici bir markanın videolarını, içeriklerini ve hikayelerini sık sık takip ediyorsa, o markanın paylaşımlarının, o kullanıcının yayın akışında görünme olasılığı daha yüksek olacaktır. Bu algoritma sayesinde belirli içerik türleri doğal olarak daha başarılı olacaktır. Örneğin insanlar fotoğraflara baktıkları zamandan çok videolara bakıyorlar. Bu da markaların tüketicilerin yayın akışında olabilmek için daha fazla video paylaşacağı anlamına geliyor. İnternet paketinizi uzun Instagram videolarına hazırlasanız iyi olur.

Etkileşimi Artırmak

Instagram bu algoritmayı getirirken görüntülenme süresi eşittir reklama verilecek para olarak düşünmüş olabilir muhtemelen. Yani Instagram kullanıcıları içerikleri görüntülerken daha fazla zaman harcayarak Instagram’a daha çok reklam parası kazandırmış olacak. Kaba tabirle, etkileşim kasmak aslında herkese yarayacak. Bize niye yarasın diyorsanız. Instagram hesapları daha fazla görüntülenebilmek için daha kaliteli içerikler hazırlama yoluna gidecek, Instagram üzerinden bir ürünün daha detaylı bilgisini almamızı sağlayacak bu ayrıntılı içerikler. Bu ayrıntılı içeriklerin markalara dönüşü de bu açıdan güzel olacak. Tabii bu uzun süreli etkileşimler Instagram’ı da bir hayli memnun edecek. Daha iyi, daha ilgi çekici içeriğin neden sizi yayın akışında ön plana çıkaracağına şaşmamak gerek. Parayı veren düdüğü çalacak gibi gözüküyor.
Hali hazırda iyi giden bir Instagram hesabının, bu algoritmaya rağmen iyi performans göstermeye devam etmesini sağlamak için odaklanılacak birkaç yol var;

1-Paylaşım için en iyi zamanı bulmak;

Bu tanıdık gelecektir. Sırf algoritma değişti diye yapılan her şeyden vazgeçmeye gerek yok tabii ki. Zamanlama hala önemli, takipçilerin telefonları ile meşgul olduğu zamanı iyi tespit edip paylaşılan içerikler ile etkileşime geçebilecekleri zamanda paylaşım yapmak marka hesabının yararına olacaktır.

2-Paylaşılan içerik için görüşler almak;

Yorumlar, resimler ve videolar kadar önemlidir. Instagram kullanıcısının bir marka hesabına ilk girişi olabilir ve kullanıcılar fikir edinmek için yorumlara göz atabilir. Hazırlanan bir içerik eğer İnstagram kullanıcısına hitap ediyorsa, kullanıcı içerikte kendinden bir şeyler bulmuşsa bunu başkaları ile de paylaşmak isteyecektir. Ayrıca içerik açıklamaları da marka hakkında tüketiciye bilgi vermektedir. Görsel zaten kendini anlatır ama bunu açıklama ile pekiştirmek Instagram hesabının daha kaliteli içerikler ürettiği algısı oluşturacaktır.

3-Etkileşim için hashtag kullanımı;

Ortalama olarak, en az bir hashtag içeren Instagram paylaşımları, içermeyenlere göre %12,6 daha fazla etkileşim alıyor. Hashtagler ve harekete geçirici mesajlar keşfet sayfasında kullanıcıların karşısına çıkmak için yardımcı olabilir.

4-En yeni Instagram özelliklerinden yararlanma;

Instagram’ın sunduğu tüm özelliklerden yararlanmalı. Hikayeler, resimler, videolar ve bumerang. Birden fazla video ve resmin paylaşılabileceği çoklu seçim özelliği yeni algoritma için biçilmiş kaftan. Takipçilerin paylaşımda daha çok vakit geçirmelerini sağlayacaktır. Algoritmayı beklemeden bu yenilikleri Instagram hesabınızda uygulamak size büyük avantaj olacaktır. Bir adım önde olmak iyidir.

5-Reklam vermek;

Instagram reklam verme konusunda bir açıklama yapmadı ama yeni algoritmada verilecek bir reklamın Instagram hesabına büyük katkısı olacaktır. Hedef kitle doğru belirlenip yaratıcı ve kendine has içeriğe sahip bir paylaşım Instagram’da reklam olarak kullanıcıların karşısına çıkarsa; yeni algoritma sayesinde hesaba uzun vadede girecek kişilerle iyi ilişkiler kurmaya yardım edecek ve takipçilerin karşısına sıkça çıkmayı sağlayacaktır.

Sonuç olarak Instagram’ın yen algoritmasının tam olarak ne aradığını anlamakta zorlanabilirsiniz. Tıpkı Google Arama algoritması gibi hiç kimsenin tam olarak bilmediği bir şey. Ama yazıda da belirttiğim gibi iyi stratejiler izleyerek ve düzenli çalışma ile içerikleriniz daha fazla kişi tarafından görüntülenecektir.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
33%
Güzel
33%
Fena Değil
33%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ayşenur Varol

Bir Cevap Yazın