Mobil Pazarlama
Şimdi Okunuyor
SoLoMo Nedir?
0

Mobil pazarlamanın hızla geliştiği ve önem kazandığı günümüzde karşımıza çıkan bir terim var; SoLoMo. Peki SoLoMo nedir ? Gelin daha yakından inceleyelim.

 

SoLoMo Nedir?

Sosyal, lokal ve mobilin bir araya getirilip, pazarlamada kullanılması anlamına gelir. Dijital çağa ve yeniliklerine hızla ayak uyduran tüketicilere geleneksel medya yerine; lokasyon, mobil cihazlar ve sosyal ağ platformlarını entegre ederek mesajı iletmektir.

  • Sosyal; Sürekli arkadaşlarımızla, markalarla, bağlantıda olmak.
  • Lokal; BulunabilirlikLokasyon paylaşımı.
  • Mobil; “Her yerde ve her zaman” olarak tanımlayabiliriz. Zaman ve mekan kısıtlaması olmaması, hareketli olmak.

 

Solomo pazarlamasında etkili olabilmek için aktif olarak kullanılması gereken birkaç sosyal medya uygulamasına göz atalım;

 

 

Bu uygulamaları bireysel kullanımda; çevrenizdeki güzel mekanlar, restoranlar ve otellere kadar pek çok mekana göz atabilir yorumları okuyabilirsiniz.

Eğer kendi işletmeniz varsa veya müşteriniz için hesap yönetecekseniz bu platformlarda mutlaka olmalısınız. İşletme hesaplarını uygulamaların Business panellerinden açabilirsiniz. Mekanın fotoğraflarını paylaşmak, gelen yorumlara cevap vermek sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır.

 

SoLoMo Nedir?

Coğrafi Konumlandırma

SoLoMo’nun temellerinden biri olan lokal için coğrafi konumlandırma çok önemli bir noktadır. SoLoMo’yu en verimli şekilde kullanmak için tüm dijital haritalarda yer almaya çalışın. En çok kullanılan haritalardan hangileri ve nasıl lokasyon belirleyebiliriz?

 

  • Google Harita : Business sayfasından, “İşletme Hesapları”, “Lokasyonlar” üzerinden kayıt olabilirsiniz.
  • Apple Harita : Apple’a Yelp üzerinden kayıt yapılır.

 

Özetle, dijital çağa ve yeniliklerine hızla ayak uyduran tüketicilere geleneksel medya yerine; lokasyon, mobil cihazlar ve sosyal ağ platformlarını entegre etmesidir. Mobil pazarlamanın hızla geliştiği günümüzde bu terimi sıkça duyacağız.

Melike Serttaş

Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi
Sosyal Medya Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
50%
Güzel
50%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Melike Serttaş
Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi Sosyal Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın