Mobil Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Progressive Web Apps’in (PWA) Mobil Pazarlamadaki Önemi
0

Frances Berriman ve Google Chrome mühendisi Alex Russell, 2015 yılında mobil pazarlamanın gelişimine katkıda bulunmak için kullanıcılara application deneyimini yaşatan web uygulaması Progressive Web App metodunu bizlerin kullanımına sundular. 2015 yılı mobil pazarlama için inanılmaz bir yıl oldu ve %58’lik bir büyüme ile kapattı. bu büyüme oranı 2016’da da devam etse de, bu oran %11’lere düştü. Büyümedeki bu düşüş henüz endişe verici olmasa da, mobil pazarlamanın gelişimini ve büyümesini devam ettirmek için Google, PWA’nın önemli bir rol oynayacağını vurguluyor.

Progressive Web Apps (PWA) Nedir? 


PWA, web anlayışını ve deneyimini başlı başına değiştiren, web kullanımlarını kolayca mobilize eden ve web sayfalarının kullanımını kolaylaştıran bir sistemdir. Özelliklerinden bahsetmek gerekirse, dilediğiniz web sayfasını ikon olarak kullandığınız cihazın masa üstüne kısa yol olarak kolaylıkla indirip, o ikon üzerinden web üzerinde gezinti yapabileceksiniz. Ayrıca PWA, Splash Screen özellikleri, Push Notification gönderme, Full Screen, mobil kullanıcı dostu özelliği ile ön plana çıkmaktadır. PWA, internetin olmadığı zamanda dahi offline olarak sayfalarda gezinti yapmanıza imkan sağlıyor. Bunun yanında da internet hızınızın düşük olduğu zamanda bile Service Worker’la yüksek hızla web sayfasında gezinti yapabileceksiniz. İlk sefer kullanımından sonra bu hız oranı daha da artacaktır. Bütün bu özellikleri ile aslında web sitesinde gezerken application kullanıyormuşsunuz hissini yaşayacaksınız.

bilgisayar, telefon, tablet

Progressive Web Apps (PWA) Özellikleri

Progressive Web App (PWA) mobil kullanıcılara bir çok özellik sağlıyor. Araştırmalara göre kullanıcıların %20’si application indirme sürecinde geri adım atıp indirim işinden vazgeçiyor. Onlar için application aramak, bulmak indirmek ve dahi application ücretli ise eklenen ekstra süreçteki işlemleri yapmaktan kaçınıyorlar. PWA’nın temel özelliği web sitesini ikon halinde cihazınızın masa üstüne indirebiliyor olmanızdır. Böylece hem application indirmede yaşanan kompleks işlemlerden kurtulmuş oluyoruz hem de hedefteki web sitesine de erişimi kolaylaştırıyor. Bunun yanında Responsive özelliği ile bütün cihazlarda kullanılabilme imkanı sunuyor biz kullanıcılara. Service Workers ile hem hızlı hem de offline olarak kullanılabilir. Ayrıca yine Service Workers ile HTTP paylaşımı zorunlu olup güvenli ve güncel kullanım imkanı sağlamaktadır. App Shall yöntemi ile URL paylaşımını kolayca yaparak karmaşık indirme işlemlerine gerek kalmadan kolayca indirip application kullanım hissini sunmaktadır.

Progressive Web Apps İle Daha Fazlası

Progressive Web Apps kullanıcılara Service Workers özelliği ile coğrafi kısıtlama servisi sunmaktadır. Bu özellik ile hedef kitlenizin bulunduğu konumu belirleyip, kısıtlı bir alanda müşterilerinize özel kampanya ve ya strateji ile ulaşabilirsiniz. Bir diğer özellik ise arka plan senkronizasyonudur. Bu özellik proxy sayesinde offline olma durumu karşısında arka planda güncellemelere devam eder ve tekrardan online olma durumunda size bildirim göndererek yeni ve güncellenmiş bilgilerin hazır olduğuna dair size bilgi verir.

Progressive Web Apps Kullanım Örneği

QR, telefon

AirBerlin, progressive web app uygulaması ile yolcularına offline check-in imkanı sundu. Ayrıca yolcularına uçuş saatine yakın bir zamanda push notification göndererek check-in işlemlerini yapabileceklerini bildirdi. Offline olarak uçak biletinin QR koduna erişim ile yolcular uzun sürebilecek olan bilet kesiş sürecinden de kolayca sıyrılmış oldular.

Sonuç olarak, internet kullanıcıların artık tek ihtiyacı hız ve erişim kolaylığı. İşlemlerini çabucak ve basit yöntemlerle çözmek istiyorlar. Google’ın bize sunduğu Progressive Web Apps’te tam bu ihtiyaçları karşılayacak cinsten bir servis olmakla beraber mobil pazarlamanın da hayat kaynaklarından biri olacağından şüpheniz olmasın.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
50%
Güzel
0%
Fena Değil
50%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ozan Arikan
Pazarlama Uzmanı / Awfully Digital Nosy

Bir Cevap Yazın