Mobil Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Neden Push Notıfıcatıon Göndermeliyiz?
1

Push notification (Push bildirimleri), her an yanımızda taşıdığımız mobil cihazlar ile birlikte markalar için yeni iletişim kanalı halinde geldi. Deloitte Global Mobil Kullanıcı Anketi’ne göre mobil kullanıcılar günde 70 kez, yaklaşık olarak da 15 dakikada bir cep telefonlarına bakıyor. Ayrıca cep telefonlarının kullanım zamanları da zaman tanımıyor; trafikte, kitap okurken, sinemada, vb.

comScore’un verilerine göre ise mobil kullanım oranı çoktan desktopı geçti.

neden push notification göndermeliyiz

Uyanır uyanmaz kullanmaya başladığımız cep telefonlarımızla kullandığımız mobil internet datası, wifi ile bağlı olduğumuz süreyi de geçecektir. Mobil ile artık yeni kullanıcılara ulaşılabilir, kullanıcı davranışlarını daha iyi analiz edilebilir, günün her anı ve her yerde iletişime geçilebilir ve mobilden gelen trafik ve satışlar artırılabilir. Hal böyle iken markalar da push notificationı  doğrudan iletişim kurma aracı olarak kullanıyorlar.

Push Notification Nedir?

Push notification; mobil cihazlara yüklenen uygulamalar (aplikasyonlar) aracılığıyla kullanıcılara anlık bildirim bırakmayı sağlayan bir sistemdir. Kullandığımız cihazların ekranında popup biçiminde açılan pencereler ile verilmek istenilen mesaj iletilir.

Markaların Push Notification Stratejisi Nasıl Olmalı?

Push notification ile kullanıcılar kampanyalardan, yeniliklerden, kargo takibinden anlık olarak haberdar edilebilir ve uygulama içi etkileşim artırılabilir. Doğru planlanmış bir push stratejsi ile de hedeflere kolayca ulaşılabilir. Bu stratejiyi oluştururken dikkat edilmesi gereken kriterleri ise kısaca şöyle:

1. Bildirimin İçeriği

Bildirimin içeriği, kampanyayı doğru anlatmalı ve kullanıcıyı içeri çekmelidir. Bu yüzden de bir call to action (CTA) mesajı yani kullanıcıyı harekete geçirici bir mesaj içermeli.

2. Kişiselleştirilmiş Bildirim

Kullanıcıların davranışlarını, demografik bilgilerini ve alışkanlıklarını ölçümleyerek kişiye özel bildirimler gönderilebilir. Böylece yalnızca doğru kişilere ulaşılabilir. Ayrıca; kişiye özel hazırlanan push notification sizi rakiplerden de kolayca farklılaştırır. Örneğin; erkek giyim markasındaki kampanya için gönderilen bir push, kadınlara gönderilmemelidir. Ancak; push “erkeklere verilecek en güzel hediye” gibi bir iletişim mesajıyla kadınlara da gönderilebilir. Ayrıca; bir kampanyayı hem kadınlara hem de erkeklere aynı anda farklı mesajlar ile göndererek gelen geri dönüşler incelenebilir. Burada önemli olan hangi kampanya ile neyin hedeflendiğini göz önünde bulundurarak doğru iletişim stratejisini kurgulamaktır.

Başka bir örnekte; diyelim ki Morhipo mobil uygulamasında sepetinize bir ayakkabı eklediniz ve ürünü satın almadan uygulamayı kapattınız. Bir süre sonra size “👠Hala sepetteyim. Şimdi beni almazsan başkalarının olabilirim. 😢 Push notificationı gelebilir.

3. Gönderim Dili

Bildirimin dili anlaşılır olmalıdır. Mesajı kısa tutmak için anlamsız mesajlardan da uzak durulmalıdır.

4. Lokasyon Bazlı Bildirim

neden push notification göndermeliyiz

Kullanıcıların konum bilgilerinden yola çıkarak etkileşimi artıracak mesajlar hazırlanabilir. Örneğin; İstanbul’da hava yağmurluysa sadece o lokasyondaki kullanıcılara “yağmur çizmeleri aynı gün kargo ile yarın kapında” mesajı verilebilir.

5. Gönderim Sıklığı

Push notification gönderim sıklığına oldukça önemli bir konu aslında. Kullanıcı belirli aralıklarla uygulama ile etkileşime çekilebilir. Sık gönderilmesi halinde zaten kullanıcılar push ile ilgilenmeyecektir. Bunun aksine; belirli aralıklarla ve etkili gönderilen push ile uygulamaya faydalı trafik çekilebilir. Kullanıcıya bir yarar sunmayacak, aşırı sık gönderilen push notificationlar kullanıcıyı uygulamayı silmeye itebilir.

Aylin Kavaklı

Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aylin Kavaklı
Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın