Mobil Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Mobil Site Hızınızı Uçurma İpuçları
0

Her geçen gün gelişen ve değişen E-ticaret dünyamızda, E-ticaret sitelerimiz için gereken en önemli konuların başında mobil site açma hızı gelmektedir. Mobil sitelerin açılma hızı çok önemlidir. Artan mobil site trafiği de sektörün ne tarafa doğru gelişme göstereceğinin kanıtıdır. Google ve benzeri arama motorları bu değişime ayak uydurmak için bir takım güncellemeler yapmak durumunda kaldı ve E-ticaret şirketlerinin daha başarılı olmaları için bu değişime ayak uydurmaları gerekiyor.

Neden Mobil site açılma hızı bu kadar önemli?

Kullanıcıların deneyimlerini iyileştirebilmek, siteye gelen ziyaretçilerin sitede daha çok zaman geçirmesini sağlarken, aradıkları herhangi bir ürünü rahat bir şekilde bulmalarına olanak verir. Hızlı açılmayan bir mobil site, kullanıcıların deneyimlerini olumsuz olarak etkiler ve bu sebeple de kullanıcılar siteyi terk edebilir. Bu durum sitenin terk edilme oranlarını arttırırken, geri dönüşüm oranlarının da azalmasına ve dolayısı ile satış kaybına sebep olacaktır.

Adwords Kalite puanı

Google açısından baktığımızda, sayfa açılma hızı landing page üstündeki geri dönüşümleri arttırmanın en önemli kriterlerinden biridir ve sayfa hızı kalite puanına çok fazla etkisi vardır. Sayfa hızının düşmesi adwords kalite puanımızı negatif yönde etkileyeceğinden dolayı, reklamlarımızın arama sonuçlarında gösterim sıklığında da düşüş gösterebilir.

Organik aramalar

Google, mobile göre düzenlenmiş internet sitelerini mobil aramasında üst sırada göstermektedir. Günümüzde bir çok şirketin mobil uyumlu internet sitesinin olması bu alanda büyük bir rekabetin doğmasına sebep olmuştur. Düzgün SEO çalışmasının yanında hızlı açılan mobil siteler de bu noktada çok önemli. Mobil sitelerin açılma hızının yavaşladığı, arama sonuçlarında sitemizin daha aşağı sıralarda kalmasına sebep olabilir.

Mobilde site hızını artırmaya ne dersiniz?

İlk olarak E-ticaret sitemizin ve mobil sitemizin hız testini yapmalıyız. Bu hız testini ücretsiz olarak yapabilmemiz mümkün. Hız testini yaptığımız zaman sitemizdeki olası hataları ve bu hataları çözmek için neler yapabileceğimizi görürüz. Örnek olarak Google page Insights aracı detaylı sonuçlar alabilmemiz için iyi bir araç olabilir. Masaüstü cihazlara oranla mobil siteler fazla içerik tutamaz. Bu nedenle de mobildeki çerezleri optimize ederek sayfanın hızını arttırmak gerekir. Örneğin, gereksiz sunucu isteklerinden kaçınmak, mobil tarayıcıların kendi belleklerindeki çerezleri kullanmasına yardımcı olur.

Murat Tüfekçi

Murat Tüfekçi

1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.
Murat Tüfekçi

Latest posts by Murat Tüfekçi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Tüfekçi
1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.

Bir Cevap Yazın