Mobil Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Mobil Reklamların Püf Noktaları
1

Akıllı telefonların kullanımın sürekli artış gösterdiği dünyada, İnternet trafiğinin neredeyse büyük bir bölümünün artık mobilden kaynaklı geldiğini söylemek mümkün. Bazı araştırmalara bakıldığında 2018 yılında mobil İnternet trafiğinin %61 oranında artması öngörülüyor. Bu artış özellikle İnternet üzerinden satışı hedeflenen ürünlerinizin reklam ve pazarlamasında mobil reklamların öneminin oldukça artacağını gösteriyor.

Mobilde Reklam Vermek

Mobil reklamlarınızı Adwords için ‘mobil’, reklamın görüntülenebileceği yerler olarak tanımlayarak verebilirsiniz. Bu reklamlar, akıllı telefonlar gibi ileri teknoloji mobil cihazlarda gösterilir. Verdiğiniz reklam üzerinden direkt telefon ile aramaya yönlendiren reklamlar etkili mobil reklam türlerinden biridir ya da tüketiciye sunmak istediğiniz bir uygulamanız var ise, bu uygulamayı tanıtmak için de kullanabileceğiniz tanıtım reklamları gibi çok çeşitli mobil reklam türleri vardır. Bu reklamların gösterimleri sadece mobil cihazlarda yapılır. Mobilde verilecek reklamın içeriği ve görselleri özellikle cep telefonu ve tabletlere göre tasarlanıp verilmedir.

Hazırlanan reklam kampanyanızın içeriğine ve türüne göre reklamlar; fotoğraf, metin, video, yalnızca telefon aramasına yönlendiren veya e-dergi gibi formatlarda isteğinize uygun şekilde verilebilir. Oluşturduğunuz ve adwords aracılığıyla yayınladığınız reklamlarınız, mobil arama motorları sonuçlarında, mobil cihazlar için tasarlanmış Web Sitelerinde, YouTube’da ve diğer vermek istediğiniz mobil uygulamaların içinde yayınlanmış olur. Fakat genellikle unutulan ve yapılan en belirgin yanlışlardan birisi bu reklamların akıllı telefonu olan herkese gösterilme çabası.

Verdiğiniz Reklamı Herkes Görmeli Mi?

Araştırmalara bakıldığında Türkiye’de kullanılan operatörlerin verilerine göre 2016’nın ilk çeyreği sonucunda Türkiye’deki mobil üye sayısı toplam 73,3 milyona ulaşırken, akıllı telefon sahibi sayısı ise 44,5 milyona yükseldi. Sizce reklamınız 44,5 milyon kişiye gösterilmeli mi? Tabi ki de gösterilmemeli. Burada hedeflemenin ve kitle seçiminin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Reklamlarınızı sizin edinmek istediğiniz doğru müşteri kitlesine göstermek ve bu potansiyel müşterilerin davranışlarını da gözlemleyerek bu kitleye en uygun olabilecek reklamları göstermek daha doğru bir adım ve doğru reklam verme şekli olacaktır. Ulaşmak istediğiniz potansiyel müşteri kitlesinin sizin hizmetinize veya ürününüze ihtiyacı olduğu anda ilk olarak akıllarına sizin gelmelerini sağlamanız oldukça önemlidir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken püf nokta o kitlenin davranışlarını gözlemlemektir.

Mesela, varsayalım ki bir e-ticaret giyim Web Siteniz var ve kaban almak isteyen kişilerin, Laptop arayan kişilerinde verdiğiniz reklamı görerek sitenizden alışveriş yapmalarını istiyorsunuz. Peki bu ne kadar doğru bir istek ? Öncelikle sizin kaban ve benzeri ürünlere ilgi duyan kişileri hedeflemelisiniz çünkü bu kitle önceden kaban ve benzeri ürünlere ilgi duyup satın alma durumunu gerçekleştirdiği için sonradan tekrar aynı ürüne ihtiyaç duyduğunda işte sizin hedeflediğiniz potansiyel müşteriniz ortaya çıkmış oluyor. Peki bu potansiyel müşteriler tarafından nasıl fark edilebilir olunur?

Google Analytics İle Doğru Müşteriyi Seçmek

Mobil’de reklam verirken, ulaşmak istediğiniz potansiyel müşteriyi hedeflerken mutlaka cinsiyetine, yaşına, yaşadığı yere, eğitim durumuna, ilgilendiği alanlara ve daha bir çok özel seçenekler ile segmente etmelisiniz ki verdiğiniz o reklamın bir anlamı olup, ürünleriniz için hem satışın gerçekleşeceği en uygun kitleye gösterip, hemde bu kitleden dönüşümünüz daha yüksek olacaktır.

Verdiğiniz reklamları ölçümlemek de satış kadar önemli bir durumdur. Bu reklamların geri dönüşlerini, Google Analytics’te detaylı bir şekilde sitenizi ziyaret eden kişinin nereden geldiğini, ne kadar vakit geçirdiğini, hangi tarayıcıyla, hangi ülkeden ve şehirden, bir ürünü alıp almadığı veya doldurmasını istediğiniz bir formu doldurup doldurmadığını, yeni gelen ve geri gelen ziyaretçilerinizi dahi tüm detayları ile size inanılmaz bir kaynak sunuyor. Bu kaynaklarda sizin neyi nasıl yaptığınızı ölçümlemenizde fazlasıyla kolaylık sağlamış oluyor. Eğer bir şeyi ölçümlemezseniz başarıyı tam anlamıyla elde etmiş olamazsınız.

İbrahim Can Gördoğa

Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İbrahim Can Gördoğa
Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın