Mobil Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Google Assistant vs Siri
1

Google Asisstant ve Siri kıyaslaması yapmak oldukça zordur. Çünkü ikisi de hemen hemen aynı işlevi yerine getirirler. Yapılan bir çok kapsamlı çalışmalardan sonra, Google Asistant’ın Siri’den biraz daha iyi bir akıllı telefon asistanı olduğunu ortaya koydu.

 

asistantsiri

 

Dünya’nın en çok kullanılan sanal asistanı Siri olarak bilinmektedir. Fakat kullanıcılara sunulduğu günden beri oldukça beğeni kazanan, Google Assistant’ın Siri’ye göre daha iyi özellikleri olduğu ortaya yapılan araştırmada ortaya konmuştur.

 

 1)   İngilizce Bilgisi

Siri çeşitli konularda İngilizce konuşmalarını seri şekilde anlayamazken, Google Assistant’ın İngilizce konuşmalarını seri ve hızlı bir şekilde anladığı yapılan karşılaştırmada ortaya konmuştur.

2)   Cevap Verme Şekli

Google Assistant’ın cevap verme şeklinde her geçen gün eklenen bilgi sayısı ile milyarlarca bilgiye sahiptir. Siri’nin bu konuda Google Assistant kadar bilgisi bulunmamaktadır.

3)   Tercüme

Siri’de çeviri için bir uygulama yer almazken, Google Assistant’ın her türlü kelime ve cümle çevirisi yapabilme özelliği vardır.

 4)   Youtube Videoları Bulma

Google Assistant, Youtube ile uyumlu olduğundan dolayı, youtube’dan istediğiniz videoyu bulması için bir komut verdiğinizde kolaylıkla bulur. Ancak Siri, Youtube ile uyumlu olmadığı için böyle bir özelliği yoktur.

 5)   Önceden Sorduğunuz Sorular

Google Assistant önceden sorduğunuz soruların cevabını kolaylıkla hatırlar. Örneğin; Google Assistant’a favori renginizi pembe olarak belirttiğinizde bunu hatırlar. Ancak Siri’de böyle değildir yeniden favori renginizin pembe olduğunu belirtmeniz gerekir.

6)   Fotoğraf Çekme

Google Assistant’ın tek bir komut ile fotoğraf çekebilirsiniz. Ancak Siri’de bunu yapmak için birkaç uygulama yapmanız gerekir.

7)   Tavsiye

Google Asisstant sanki bir arkadaşmış gibi tavsiyede bulunabilir. Örneğin; Hava durumunu sorduğunuzda, hava durumunu belirttikten sonra belki yağmurluk alman gerekebilir vb. tavsiyelerde bulunur. Ancak Siri’de böyle bir kullanım yoktur. Siri’ye hava durumunu sorduğunuzda sadece hava tahminini gösterir.

 8)   Konuşma Dostu

Siri ile karşılaştırıldığında Google Assistant daha konuşma dostudur. Bir şey sorduğunuzda sanki bir yazılım programı ile değilde arkadaşınızla konuşuyor gibi hissedebilirsiniz. Örneğin; Google Asisstant’a bana bir şaka yap dediğinizde size güldürücü espriler yapabilir. Ancak Siri’nin böyle bir özelliği yoktur.

Aysin Şeker

2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Latest posts by Aysin Şeker (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aysin Şeker
2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın