Mobil Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijital Pazarlamada Mobil Strateji Nasıl Belirlenir?
0

Dijital pazarlama konusunda çalışma yapmak isteyen firmalar için olmazsa olmaz stratejilerin başında mobil kullanıcıları hedefleme başı çekmek zorundadır. Facebook, Instagram ve Linkedln gibi sosyal ağlara yüzde 80’nin üzerinde mobilden erişim sağlandığını dijital dünyada e- postalar, alışveriş ve medya tüketiminde yüzde 50’yi aşkın bir oranının da mobil cihazlardan sağlandığı bizler için önemli bir noktaya dikkat çekmektedir. Dijital pazarlama çalışması yapan firmaların, çalışmalarını mobil pazarlamaya ne kadar uygun olduğu ise bizler için başarı ile paralellik göstermesi önemli göstergelerden birini oluşturmaktadır.

1- Mobil Uyumlu Web Siteleri

Dijital pazarlama çalışması yürüten bir çok tanındık markanın halen mobil pazarlamayı göz ardı etmesi ya da yaptığını düşünmesi vakanın tanısı açısından önem taşımaktadır. Burada esas mesele normal web sitesinin mobil web sitesi ile aynı olduğu düşüncesi.. Gerçekte ise bir markanın yürüttüğü dijital pazarlama çalışmasının mobil tüketici deneyimi ile normal bilgisayar tüketici deneyimi aynı şeyler değil.  Bu açıdan yürütülen çalışmalarda sitenin mobile de uyumu başarıyı yakalamada anahtar adımlardan birini oluşturmaktadır.

2- Canlı Video

Bir araştırmaya göre Facebook’ta kullanıcıların canlı yayınları normal yayınlara göre 3 kat daha fazla izlediği tahmin ediliyor. Diğer sosyal paylaşım sitelerinde de hızla artan canlı yayınlar, bu yılın önemli dijital pazarlama trendlerinden biri haline gelecek.  Özellikle kampanya çalışması yapan markalar için önemli geri dönüşler sağlattıran canlı yayın çalışmaları 2019’dan itibaren önümüzdeki yıllarda da görsel ve videonun gücüyle etkisini daha da arttıracak.

3 – Arttırılmış Gerçeklik

Arttırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi, gerçek hissi yaratan görüntülerle her alanda bireyler üzerinde önemli bir etki bıraktı. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen dijital pazarlama yetkilileri de AR avantajlarını kendi markaları üzerinden çeşitli uygulamalarla pratikleştirdi. Bu yıla kadar her ne kadar teknolojik bir yenilik gibi algılansa da AR, önümüzdeki yıllarda her sektörden markaların kullanacağı ve tüketici deneyimi oluşturabilme adına mobil pazarlamanın önemli parçalarından biri haline gelecek gibi gözüküyor.

4 – Native Reklamlar

Geleneksel reklamdan yeni reklam modüllerine geçişin devam ettiği şu günlerde kişiselleştirilmiş çalışmalara ilgi her geçen gün artmakta. Bir araştırmaya göre 2020’li yıllara kadar native reklamların ABD’deki toplam reklam gelirlerinin %74’ünü oluşturacağını öngörüyor. Doğal reklam olarakta anılan native reklamlar, marka bilinirliği artırmak için en etkili yollardan biri olarak görülmektedir. Özellikle mobil cihaz kullanımın artmaya devam etmesiyle birlikte de mobil pazarlama açısından bu reklam çalışmaları önem kazanmaya devam edecek.

5 – Yapay Zeka

Yapay Zeka (AI), Siri ve Alexa gibi sanal asistanların kullanımıyla bizler tanısakta gelecekte daha da “akıllı” bir hale gelecek ve daha çok faydalı olacaklar. Mobil cihazlarda yapay zekayı chatbotlar ve otomatik işlemler sayesinde deneyimleme fırsatı bulsakta gelecekte bu daha gelişmiş bir hal alacak. Etkili müşteri iletişimi kurgulamaktan, kişiselleştirilmiş reklamlara kadar bir çok alanda mobil pazarlama çalışması yürütecek olan markalara önemli fırsatlar sunmaya devam edecek. Facebook chatbot ve WeChat gibi uygulamalar her ne kadar yeni uygulamalar olsa da, bireyler tarafından daha çok kullanılmaya başlanması ve bireyleri marka karşısında daha değerli hissettirmesi gibi durumlardan ötürü etkisini hissettirmeye hem marka hem de hedef kitleler açısından sürdürecek.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Emrah Güney

Bir Cevap Yazın