Mobil Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijital Çağın Yeni Trendi: Chatbot
1

2017 Chatbot’larla inanılmaz bir yıl olacak gibi. Geçen yıl, 30.000’den fazla geliştirici botlarla dünyamıza girmeye başladı bile.

Evet geçen sene çok popüler olamadılar ama iPhone uygulamaları da bir gecede çıkmamıştı 🙂  2016 boyunca botmakerslar akıcı dil kullanımı ve teknolojik altyapıyı denediler, öğrendiler. Artık nelerin mümkün olabileceğini gördüler ve bu verileri kullanmaya hazırlar!

facebook iphone telefon MarkZuckerberg Mark Zuckerberg

Öncelikle sohbet programlarında görülmeye başlayan chatbotlar, akıllı telefon teknolojisini gelişmesi ile uygulamalara geçiş yaptı. Telegram, Microsoft, Kik ve son olarak Facebook (Messenger) bot platformunu kullanıma sunan isimlerden sadece birkaçı. Bu büyük firmaların bot kullanımına geçmiş olması botların geleceğinin oldukça aydınlık olduğunu ispatlıyor.

O zaman chatbot’larla tanışmanın zamanıdır diyerek bir giriş yapalım yazı dizimize.

Nedir Chatbot? 

chatbot robot telefon iphone

Sohbet robotunun kısaltılmış hali, yapay zeka ile insanın konuşmasını taklit eden ve ya sohbet eden bir bilgisayar programıdır. Klasik olarak, bir chatbot gerçek biriyle iletişim kurar, ancak iki chatbot’un birbiriyle iletişim kurabileceği uygulamalar da geliştirilmektedir.

Chatbotlar Neden Tercih Ediliyor?

NYTimes.com “bireysel uygulamalardan bıkkın insanlar mesajlaşma uygulaması chatbot’ları daha popüler hale getiriyor” diyor.

  • Depolama alanı ile ilgili endişeler çoğu zaman yeni bir uygulama denememizi durduruyor. Sadece sık kullandığımız 3 APP ile zaman geçiriyoruz. Chatbot’lar konuşma arayüzleri aracılığıyla, yani telefonlarımızda bulunan mesajlaşma uygulamaları yoluyla hizmetler sunarak oyunu değiştiriyor.

  • Standart bireysel mobil uygulamalara göre daha kişisel bir deneyim sunuyor. Böylece kişiye birinden yardım istemek gibi hissettiriyor.

  • Standart bireysel mobil uygulamalardaki komuta dayalı dilin aksine günlük konuşma diline daha yakın.

  • Klasik arayüzlerin aksine ihtiyaç olan bilgiyi doğru zamanda, doğru şekilde kullanıcıya ulaştırabiliyor.

Şu an pazardaki mevcut chatbotlara genel olarak baktığımızda, botların sundukları hizmet açısından devrimci olmasına gerek olmadığını görüyoruz. Basit, etkili bir bilgi, kullanıcının kişisel bir ipucu ile birleşince, uygulayıcıyı cezbetmek için yeterli olabiliyor. Görünene göre, en iyi chatbotlar belirli bir hizmetin yerine getirilmesi üzerine odaklanmış olanlardır ancak tabii ki bu sadece buzdağının başlangıcı ! E-Marketer’ın tahminine göre ise 2019 yılında dünya nüfusunun yüzde 65’i mesajlaşma uygulamalarını kullanacak. Şu anda mesajlaşma uygulamalarının birçoğunun chatbot’ları desteklediğini göz önünde bulundurursak bu pazarının önümüzdeki yıllarda katlanarak büyüyeceğini ifade etmek yanlış olmayacaktır.

okan cezayirli

okan cezayirli

Eski reklamcı yeni sosyal medya gönüllüsü
okan cezayirli

Latest posts by okan cezayirli (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
okan cezayirli
Eski reklamcı yeni sosyal medya gönüllüsü
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın