Mobil Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Chatbot : 7/24 Yanımızdaki Akıllı Asistanlarımız
0

Geçen hafta dijital dünyanın yeni trendi chatbot konusuna giriş yapmıştık!

Chatbot ve mesajlaşmanın pazarlama dünyasının geleceği olacağını söyleyebiliriz. MIT’nin ELIZA  1960’lı yıllarda devrime öncülük etti ve Siri, trend ana akımını 2011’de aldı. Şimdi, sohbet robotları, her endüstrideki markalar tarafından pasif reklamların ötesine geçerek etkileşimli sohbetlerle müşterilerin ilgisini çekti.

Artık bir web sitesindeki ve ya mobil uygulamadaki düğmelere basmak yerine, basitçe bir chatbot ile sohbet ederek film bileti satın almak, en son haberleri yakalamak, yemek sipariş etmek, çevrimiçi alışveriş yapmak ve hatta komik kedi videoları bulmak için chatbot’ları kullanabiliyoruz.

Öyleyse, farklı endüstrilerin ve farklı markaların, kullanıcıları için daha iyi bir deneyim oluşturmak adına bu yeni chatbot teknolojisini nasıl kullandıklarını gösteren birkaç fantastik örneğe bir göz atalım:

Operator’da Chatbot Kullanımı

Operator,  kişilerin bir şeyler satın almasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir uygulama. İhtiyacınıza karar verdikten sonra sizin için en iyi anlaşmayı bulmak için araştırmaya başlar. Chatbot, aracı rolünü oynar. Kullanıcının mesajını okur, analiz eder ve hangi tedarikçinin ihtiyaç için en uygun olduğunu belirler.

Uygulamayı kullanmak kolay ve doğal hissettirir. Ham formları doldurmak ve doğru parametreleri oluşturmak için onay kutularını işaretlemek yerine, yalnızca uygulama ile sohbet etmek ve ihtiyaç duyduğunuzu söylemeniz yeterlidir.

Duolingo’da Chatbot Kullanımı

Popüler dil öğrenme uygulaması Duolingo, chatbot’lara ilginç bir yaklaşım getiriyor ve botlarla konuşarak kullanıcılarının yeni bir dil çalışmasına yardımcı oluyor. Konuşmanın yabancı bir dil öğrenmenin en iyi yolları arasında bulunduğu gerçeğini kucaklayan Duolingo kullanıcıları, istedikleri sürece bir botla konuşabilir. Bot bu konuşmaları düzelterek doğru cevaplar önermektedir. Hepsinden iyisi, kullanıcının ilerlemesini ölçebilir ve seviyesini yükselterek kullanıcılar için sürekli zorlu ve ilginç bir hale getirir. Uygulama, chatbot’larla neredeyse insana dokunuyor.

Babylon Health’de Chatbot Kullanımı

sağlık, health

Babylon Health, herkesin cebine bir doktor koymayı amaçlayan tıbbi uygulamadır. Diğer tıbbi uygulamaların ( önerileri düzeltmek, olası yan etkiler, dozaj ) sundukları şeylere benzemekle birlikte, sohbet odaklı arayüzü bu uygulamanın öne çıkmasını sağlayan şeydir.

Kullanıcılar 7/24 semptomlarıyla ilgili olarak uygulama ile sohbet edebilir ve hızlı, doğru tıbbi tavsiyeler alabilirler. Google’da bir sorgu yazarak yapmaktan ve en iyisini ummaktan farklı olarak, uygulama ile sohbet etmek daha kişiselleştirilmiş cevaplar sağlar. Chatbot, kullanıcıların tek bir sorundan kurtarmaya ve durumlarıyla ilgili ayrıntıları vermelerine olanak tanır.

Uygulamalardaki belirli işlevler ve kişiselleştirilmiş niteliklerinden dolayı chatbot’lar geliştirilebilir ve gelecekte bu teknolojinin çoğunu muhtemelen göreceğiz.

Chatbot’lar için hala çok erken günler, ancak büyük şirketlerin yaptıkları yatırımlara bakarak başlayan yapay zeka dönemimin yükselişe başladığı bir döneme şahit olduğumuzu söyleyebiliriz.

okan cezayirli

okan cezayirli

Eski reklamcı yeni sosyal medya gönüllüsü
okan cezayirli

Latest posts by okan cezayirli (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
okan cezayirli
Eski reklamcı yeni sosyal medya gönüllüsü

Bir Cevap Yazın