Mobil Pazarlama
Şimdi Okunuyor
App Store Optimizasyonu (ASO) Hakkında Her Şey
Guru
2

App Store Optimizasyonu (ASO) kısaca app storelar için olan SEO yani arama motoru optimizasyonu olarak bilinir. SEO’da anahtar kelimeyi bir metnin içinde dahil etmenin asıl amacı sitenizin arama sonuçlarında en üstlerde çıkmasını sağlamaktır. ASO’da ise uygulama-sayfası trafiği yaratmanın yanı sıra asıl amaç doğru ve sadık kullanıcılara ulaşarak uygulamanızı indirip düzenli bir şekilde kullanmalarını sağlamaktır. Bu yazımda app store optimizasyonu için dikkat edilmesi gereken konulardan bahsedeceğim.

Anahtar Kelime Araştırması

SEO’da olduğu gibi ASO’da da potansiyel kullanıcıları uygulamanıza çekmek için sayfanızın içeriği konu ile alakalı olan ve çok aranan terimlerden oluşmalıdır. Bazı kelimelerin birçok popüler uygulama tarafından kullanılması, bu kelimeler için rekabetin fazla olmasına sebep oluyor. Bazı kelimeler rekabete değer olabilir olsa da içeriğinizde kullanacağınız kelimeleri dikkatli seçmek gerekiyor.

Uygulama Açıklaması

Anahtar kelime araştırması, Google ve Apple algoritmalarından en iyi sonuçları elde etmek açısından çok önemli olsa da uygulamaların açıklamalarını okuyup indirme kararını verenler insanlardır. Bu nedenle tek amacınız uygulamanızın içeriğini anahtar kelimelerle doldurmak olmamalı ki bu çok yaygın bir yanlıştır. Potansiyel kullanıcılar anahtar kelimelerle ilgilenmiyorlar. Onların istedikleri, uygulamanın gerekli bilgilerine net bir şekilde erişebilmektir.

Uygulama Logosu

Uygulama logosu, uygulamanın işlevi ile ilgili ikonik bir simge olmasının yanında dikkat çekici de olmalıdır. Düz bir logoyu dikkat çekici bir logo haline getirmek için çerçeve ile çerçevelenmiş bir resim oluşturup logonuz çerçeveyi “kırıyormuş” görüntüsü vererek 3D etkisi yaratabilirsiniz.

app logo

Ekran Görüntüleri

Birçok uygulama, ekran görüntülerinin özellik listesi gibi olduklarını varsayıyor ve uygulama içi görüntülerini kullanıyorlar. Fakat bu etkisiz ve verimsiz bir yöntemdir. Bunun yerine, bu platformu başka bir reklam platformu gibi görerek görsel alanını en iyi şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Uygulama sayfanızın böylesine önemli bir bölümünün sıkıcı ve öngörülebilir olmasına izin vermemelisiniz. Bir hikaye anlatmak için ekran görüntülerini kullanabilirsiniz. Bu kısım özellikle tanınmayan markalar için çok önemlidir.

Video Tanıtımı

Video tanıtımınız, kullanıcıların ürününüzün ne işe yaradığını görmesini ve bunun yanında ürününüzü geliştiren kişilerin ne kadar yaratıcı olduklarını görmesini sağlıyor. Kullanıcıları hem bilgilendirmeli hem de eğlendirmelisiniz.

Rakip Araştırması

App storeda ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini öğrenmenin en iyi yolu rakiplerinizin ne yaptığını yakından izlemek ve eksik kullanmış olabileceğiniz bazı anahtar kelimeleri keşfetmektir.  Var olan ölçüm toollarını ve sağduyunuzu kullanarak uygulama sayfanızı güncelleyin.

Yorumlar ve 5 Yıldızlı Sıralamalar

Kullanıcılar uygulama sayfanızı ziyaret ettiğinde, daha önceki kullanıcıların yorumlarını dikkatli bir şekilde okuyorlar. Özellikle Google Play‘de yorumlar kısmı çok göze çarpıyor. Pozitif yorumları vurgulamalı ve negatif yorumlara hızlı bir şekilde cevap vermelisiniz. Kullanıcılar genelde yaklaşık 1 saat içinde cevap almayı beklerler.

yorumlar yıldızlı sıralamalar

Uygulama Adı

Uygulamanızın Adı, kolay hatırlanabilir, akılda kalıcı ve bilgilendirici olmalıdır. Aynı zamanda, başlığınız en önemli anahtar kelimeleri içermelidir. Google Play’in katı karakter kısıtlaması ve Apple’ın öngörülemeyen yaklaşımını göz önde bulundurursak uygulamanız için doğru adı seçmek ASO’nun en büyük zorluklarından biridir. Sadece eğlenceli ve çekici bir başlık seçmemeli, yeterli vakti ayırarak kategorinizi iyice araştırmalı ve anahtar kelimelerin sıralamayı nasıl etkileyebileceğini görmelisiniz. Kullanıcılar seçtiğiniz başlığın yalnızca ilk karakterlerini görecekleri için, başlığınızı sevimli ve kısa tutmalısınız.

Kategori

Uygulamanız için doğru kategoriyi seçerek o arenadaki sıralamanızı etkiler. Doğru kategoriyi yalnızca en alakalı olanı bularak değil, aynı zamanda rekabet seviyesine ve elde edilen gelir seviyesine bakarak seçmelisiniz. Apple iOS 8 ile, birincil kategoriye ek olarak Appstore’u mikro segmentlere bölen alt kategorileri tanıttı. Bu segmentlerle uygulama geliştiricilerin spesifik alanlarda yüksek sıralamaya sahip olabilmesine izin verildi.

Fiyat

Uygulamanızın değerini kullanıcılara göre belirlemek bir hayli zordur. Çok sayıda ücretsiz uygulama mevcut olduğu için kullanıcılardan kendi uygulamanız için ödeme yapmasını istemek onlara saçma geliyor. “Satıştaki uygulamalar” bölümünde uygulamanızın yer alabilmesi için öncelikle fiyatınızı belirlemeniz gerekiyor. Ürününüzün değerine uygun bir fiyat belirlediğinizden emin olmalı ve tatil zamanlarında özel teklifler veya indirimler başlatmalısınız.

Yerelleştirme

Uygulama geliştiriciler ve pazarlamacılar, kullanıcılarının dilinde konuşmalıdır. Örneğin İngiltere Appstore ile ABD Appstore’da kullanılan anahtar kelimeler birbirinden farklı olmalıdır veya eğer hedef kitleniz Korece konuşuyorlarsa, uygulama açıklamanız da Korece olmalıdır. Unutmayın ki ASO’da yerel ifadeler ya da kültürel referanslar kullanmanız gerekebilir.

Analiz

ASO daha çok deneme yanılma işidir ve ASO’da denemiyorsanız başarılı olamazsınız. Bu nedenle sonuçlarınızı sürekli olarak ölçüp optimize ettiğinizden, farklı anahtar kelimeler denediğinizden ve bunun doğrultusunda uygulama açıklamanızı ve yaratıcı içeriğinizi değiştirdiğinizden emin olmalısınız.

Uygulama geliştiriciler olarak potansiyel müşterileri sizin uygulamanızı indirmeye tetikleyen etkenleri tam olarak anlayabilmek için uygulama sayfanızı bölgenizdeki en işlek bulvarda bir mağaza noktası olarak düşünmelisiniz. Sizin amacınız bu bölgede vitrin alışverişi yapan kişileri çekmek olmalıdır. Kullanıcılara duygusal bir alışveriş deneyimi yaratmaya odaklanın ve sonuçlarını hemen göreceksinizdir.

Selen Derici

Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Latest posts by Selen Derici (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
60%
Güzel
40%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Selen Derici
Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı
2Yorumlar

Bir Cevap Yazın