E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
Yüksek Kazanç Elde Etmek İsteyenler İçin E-Ticaret Yapmanın Püf Noktaları
0

E-ticaret yapmanın püf noktaları çokça kaynak tarafından binlerce kez paylaşılmış olsa da, bu konudaki başarının temelinde aslında deneyim yattığını kimse inkar edemez. Bazı temel kurallar uygulandıktan sonra kendi e-ticaret sitenizi geliştirmek ve iyi bir başarı düzeyine ulaştırmak için deneme yanılma yapmaktan başka yolunuzun olmadığını baştan belirtelim ve biz de sizinle bazı deneyimlerimizi paylaşalım.

E-Ticaret Yapmanın Püf Noktaları ve Karşılaşabileceğiniz Zorluklar

e-ticaret zorlukları

Herkes gibi siz de evinizde ya da ofisinizde masanıızn başından tüm satış işlemlerinizi gerçekleştirmek istiyor olabilirsiniz; ancak e-ticaret internetten ürün satmanın çok daha fazlasını içeriyor. E-ticaret ile fiziksel bir mağazaya göre çok daha geniş kitlelere hitap edersiniz. Çok sayıda e-ticaret sitesi olduğunu düşündüğümüzde, fiyat üzerinden rekabet ediyor olmanın da verdiği ciddi bir zorluktan da bahsetmek mümkün. Çünkü son zamanlarda ürün karşılaştrma ya da en ucuzunu bulma siteleri de çoğaldı. Bunlara ek olarak rekabet üstünlüğü sağlamak adına kaliteli bir tasarım ve işleyen bir altyapı için kendi yazılımcınız ve tasarımcınız da mutlaka olmalıdır ve bu da işin yüksek maliyetlere yol açmasına zemin hazırlar. Yine de kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez diyorsanız, e-ticaret sitenizi açarak pazarda yerinizi alabilirsiniz.

Başarılı Bir E-Ticaret Sitesinde Neler Olur?

Başarılı e-ticaret yapmanın püf noktaları başında güvenlik gelir. Bir şekilde e-ticaret sitenize gelen ziyaretçye güven vermezseniz satış aşamasına ulaşan kullanıcılar görmeniz imkansız olur. Bu nedenle mutlaka SSL sertifikanız olmalı; yani siteniz https:// ile başlayan bir domaine sahip olmalıdır. Google da bu sertifikaya dikkat ediyor, aklınızda olsun. Güvenlik demişken, kullanıcılarınızın hangi IP’den giriş yaparak sizden alışveriş yaptığını takip edebileceğiniz bir altyapıya sahip olmalısınız.

Kullanıcı davranışları, bir e-ticaret sitesi için nimettir. Kullanıcılarınızı izlemelisiniz; nelere göz atmış, sepetine neler atmış, satın almış mı bırakmış mı hepsini büyük veri dediğimiz bir depoda saklamalı ve buradan anlamlı veriler elde ederek e-ticaret siteniz için satış ve pazarlama taktikleri üretebiliyor olmalısınız.

Başarılı bir e-ticaret sitesinin başarılı bir ödeme sistemi bulunmalıdır. Kullanıcılar sistemde bir ürün satın almak istediğinde kredi kartı bilgilerini paylaşacak kadar güven duyuyor olmalı. Bunun için de 3D Secure mutlaka kullanmalısınız. BKM Express, PayU gibi ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz; ancak bunların en iyisinin iyzico olduğunu belirtmekte fayda var. Buna ek olarak kullanıcılarınızdan e-posta ya da telefon doğrulaması almayı da ihmal etmemelisiniz. Kullanıcılar kadar kendi güvenliğinizi de düşünmelisiniz.

E-Ticaret Sitenize Doğru İçerikler Sağlayın

e-ticaret ürün içerikleri

Ürünlerinize organik ve ürün ile alakalı içerikler yazmalısınız ve sayfa başlığınız ürünün ismi şeklinde olmalıdır. Ürünlerinizin fotoğraflarının profesyonel olmasına dikkat edin; ürünü sadece tek başına değil manke üzerinde bir fotoğrafını da mutlaka bulundurun. Telefon ise birinin elinde, kıyafet ise mankenin üzerinde, pırlanta ise yine birinin üzerinde olması daha iyi… Ürün görselinde yakınlaş-uzaklaş özelliğinin olması da faydalı olacaktır. Ürünler için tanıtım videoları çekmek de son zamanlarda hızla yaygınlaşıyor.

Hakkımızda sayfanıza önem vermelisiniz ve şirketiniz ya da şahsınıza ait doğru bilgilerin yer aldığı bir açıklama metnine yer vermelisiniz. Ayrıca siteniz için bir blog oluşturmalı ve düzenli içerik sağlamalısınız. Bu sayede buradan e-ticaret sitenize ziyaretçi yönlendirmesi de yapbilirsiniz.

E-Ticaret Hakkında Minik Faydalı Notlar

e-ticaret ipuçları

  • WordPress altyapısına sahip e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. 500 – 600 ürün için ideal olan bu altyapı için kullanmanız gereken eklenti ise; woocommerce. Üstelik halihazırda bir alan adınız mevcut ise, aynı alan adı için subdomain ile e-tiaret sitesi de açabilirsiniz.
  • İsterseniz hazır e-ticaret paketleri satan şirketlerden hizmet satın alabilirsiniz.
  • E-Ticaret sitenizi gömebileceğiniz bir uygulama olan Facebook Store ile, ürünlerinizi Facebook’ta da profesyonel olarak sergileyebilir ve satış gelirlerinizi artırmaya yönelik reklam kampanyaları yürütebilirsiniz.
  • Affiliate marketing yapmayı bilmiyorsanız öğrenmeli ve e-ticaret sitenizde uygulamalısınız.

Affiliate Marketing nedir ve nasıl yapılır hakkında ayrıntılı bilgi almak için buradaki yazıya göz atabilirsiniz.

  • Ürün iadesi isteyen kullanıcıların istekleri en kısa zamanda karşılanmalıdır. Bu konuda şikayet almamaya özen göstermelisiniz.
  • Ürün yorumlarını açık tutmalı; negatif yorumları dahi cevapsız bırakmamalısınız.
  • E-ticaret sitenizden ve ürünlerinizden forumlar ve sözlüklerde bahsedilmesini sağlamak için çaba sarf ederseniz, site trafiğiniz ve tanınırlığınızın artması konusunda olumlu bir etkisi olacaktır.
  • Mail ve SMS gönderimi konusunda yasal uygunluktan emin olmalısınız, cezası olduğunu unutmayın.

Sonuç olarak, e-ticaret siteniz ile çok geniş kitlelere en düşük maliyetlerle ulaşabilir ve ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Ancak bunun için vakit  ve nakit ayırmak gerektiğini kabul etmelisiniz. Unutmayın ki, e-ticaret hobi olarak yapabileceğiniz bir ek gelir kaynağı değil; başlı başına bir iştir. Bu nedenle paranızı bu işe yatırmadan önce iyi düşünmeli ve gerçekçi olmalısınız.

İzlem Küsmen

Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İzlem Küsmen
Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.

Bir Cevap Yazın