E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
UX Görsellerle Nasıl İyileştirilebilir?
0

“Bir resim bin kelimeye bedeldir.” Beynimize aktarılan bilgilerin %90’ı görsellerden oluşuyor. Bu nedenle resim, kullanıcıların dikkatini çekmek ve ürününüzü farklılaştırmak adına güçlü bir araç olarak kullanılabilir. Bir tek resim, özenle hazırlanmış bir dizi metinden çok daha fazla anlam iletebilir. Dahası, resimler dil engelini ortadan kaldırabilir. Bu nedende kullandığınız resimler, UX (User Experience), yani kullanıcı deneyimi için çok büyük bir önem taşıyor.

Sadece Konu ile İlişkili Görseller Kullanılmalı

İlgi çekici görseller ilham verici olabilir ve kitlenizi etkileşime geçiriyor da olabilir fakat her görsel UX’i iyileştirmez. Hatta bazıları kullanıcı için kafa karışıklığına bile neden olabilir. Bir tasarımda en tehlikeli unsur yanlış mesajı ileten imgelerdir. Kullanıcılar, görsellere, metinlere olduğundan çok daha hızlı bir reaksiyon veriyor. Yani, görsellerinizin içerikle ilişkili ya da ürününüzün amacına uygun olduğundan emin olmalısınız.

Kullanılan Resimler “Görsel Gürültü” Oluşturmamalı

“Daha fazla daha iyidir” söylemi görseller için geçerli değildir. Websitenizin ya da uygulamanızın amacı görsel sergilemek olmamalı. Bundan ziyade, seçtiğiniz görseller ürününüzün amacını sergiliyor olmalı. Tasarımınızda, limitli sayıda, kullanıcının dikkatini gerçekten çeken, çarpıcı görseller kullanmalısınız.

Görsel Yüksek Kalitede Olmalı

Görsellerinizin her platformdaki ekrana uygun boyutlarda olduğundan emin olmalısınız ki resimleriniz pikselli gözükmesin. Bu nedenle belirli oranlar ve cihazlara uygun çözünürlük boyutunu test etmelisiniz. Görsellerinizin çarpık sergilenmemesi için fotoğraflarınızın ve grafiklerinizin orijinal en-boy oranlarını değiştirmemelisiniz. Bunların hepsi, her görsel ve her cihaz için online toollar (örneğin: Cloudinary) sayesinde kolayca yapılabiliyor.

yüksek kalite görsel

Görsel-Odaklı Bir Tasarım Her Sayfa için Uygun Değildir

Estetik açıdan tatmin edici görsellerle kullanıcıların dikkatini çekmek önemli olsa da bazı durumlarda bu görseller ilgiyi diğer unsurlardan uzaklaştırabilir. Bu da, kullanıcının içeriğinizle etkileşim kurmasına engel olabilir. Örneğin SoundCloud mobil uygulamasının ana sayfasındaki iki buton yeteri kadar dikkat çekmiyor çünkü görselin gölgesinde kalıyor. Görsel-odaklı tasarım kullanmak bazı durumlarda uygun olsa da, çoğu zaman uygulamalar ve websiteleri dengeli bir yaklaşım sergilemeliler.

soundcloud mobile app

Gerçek İnsanları Gösterin

İnsan fotoğrafları kullanmak etkileşimi arttırmak için etkili bir yöntemdir. Başka insanların yüzlerini gördüğümüzde, sadece ürün kullanıyormuş gibi değil, insanlarla gerçekten iletişime geçiyormuş gibi hissederiz. Fakat, kullanıcılar birçok şirket sitesinde kullanılan samimiyetsiz fotoğraflardan rahatsız oluyorlar. Bu nedenle kalabalık ve samimiyetsiz bir fotoğraf yerine ana bir karakterle, o karakterin ürününüzle nasıl bir etkileşim içinde olduğunu gösteren fotoğraflar kullanabilirsiniz.

E-ticaret Tasarımınızı Geliştirin

E-ticarette ürünün satılmasını sağlayan unsur o ürünün görselidir. Bu nedenle ürününüz ne olursa olsun, görsel çekici olmalı ki ziyaretçiler daha emin bir şekilde ürünü satın alabilsin. Görselin boyutunun olabildiğince büyük olması da büyük önem taşıyor. Özellikle detayların önemli olduğu bir üründe yakınlaştırıp uzaklaştırma özelliğinin olması avantaj sağlıyor. Bunun yanı sıra, görselin yukarıda olması önemli çünkü ziyaretçi o görsel için ekranı aşağı kaydırmak zorunda kalmamalı.

Kullanıcı Duygularını Tetikleyin

Görseller yalnızca bilgi vermek için değil aynı zamanda eğlendirmek için kullanılabilir. Tatmin edici bir müşteri deneyiminin yanı sıra ürüne bir miktar keyif katmak kullanıcıların sizinle duygusal bir bağ kurmasını sağlayabilir. Duygusal açıdan güçlü bir görsel, kullanıcının deneyimini sürdürmesine sebep olacaktır. Duygusal beyin, özellikle insan ve hikaye fotoğrafları ve illüstrasyonlarından etkilenir. Örneğin illüstrasyonlar talimat veya eğitim için kullanılabilir.

 

Tasarımlarınızda kullandığınız görsel iletişim kullanıcıları önemli ölçüde etkiliyor. Çarpıcı görseller kitlenize ilham verir ve onları yönlendirir. Bu nedenle, uygulamanızda veya websitenizde kullandığınız her görselin UX’i iyileştireceğinden emin olmak için zaman ayırmalısınız.

 

Kaynak: https://www.smashingmagazine.com/2017/01/more-than-just-pretty-how-imagery-drives-user-experience/

Selen Derici

Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Latest posts by Selen Derici (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
63%
Güzel
38%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Selen Derici
Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın