E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
Televizyon Reklamlarının E-ticarete Etkisi
0

E-ticaret firmaları online ekosistemdeki reklamlara ek olarak televizyon reklamları da verebiliyor. Bunun temel sebeplerinin başında marka bilinirliğini artırmak, web sitesine gelen ziyareti artırmak, yeni üye kazanmak ve nihai amaç olarak satışları artırmak geliyor.

Televizyon, Reklam Mecralarının En Güçlüsü

2015 yılında dijital reklam yatırımlarının tüm mecralar içindeki oranı %23, televizyonun payı ise %51’dir. Dijital reklam yatırımları IAB Türkiye AdEx-Tr sonuçlarına göre 2015’in ilk yarısına göre 2016 yılının ilk yarısında %20 artarak 927,6 Milyon TL’ye ulaştı. 2016 yılı sonunda dijital reklam payının artacağı öngörülse de TV’nin payı fazla değişmemektedir. Dijital reklamlar ise payını genellikle gazete reklam mecrasından alarak büyütüyor. Sonuç olarak hala televizyonun 1. sıradaki en büyük reklam mecrası olması, e-ticaret siteleri için de bir reklam kanalı tercihi oluyor.

televizyon-reklamlarinin-eticarete-etkisi-dijital-reklam-yatirimlari

Televizyon Reklamlarının E-ticaret Etkisi Geçici mi?

Son 1 yıl içinde televizyona reklam veren moda e-ticaret sitelerinin, firmanın aranma hacmine etkisini Google Trends raporunda görebiliriz.

televizyon-reklamlarinin-eticarete-etkisi-koton

Koton zengin mağaza ağının yaklaşık 1 yıl önce online alışveriş ile taçlandırdı. Koton’un yayınlanan reklamları sırasıyla; 5 Eylül Şimdi Siyah Jean Moda, 13 Ekim Şimdi 7/24 Triko Moda, 09 Kasım Şimdi Kumaş Kaban Moda. Grafikte 5 Eylül tarihinde yayınlanan ilk reklam sonrasında aramalar direk olarak düşüyor gibi görünse de Kurban Bayramı dolayısıyla yaşanan bir düşüş aslında. Koton televizyon reklamlarını belirli aralıklarla yayına sokarak marka farkındalığını canlı tutuyor.

televizyon-reklamlarinin-eticarete-etkisi-markafoni

Markafoni 26 Ekim’de #bizehergünfırsat 5 farklı reklam serisi ile kendini hatırlatıyor. Marka aramalarındaki düşüş trendini, yaptığı televizyon reklamlarıyla artırmış görünüyor.

televizyon-reklamlarinin-eticarete-etkisi-modanisa

Modanisa; 24 Mart tarihinde yayınladığı 3 Alana 1 Bedava televizyon reklamıyla artan bir marka arama trendi yakalayamamış görünse de 13 Haziran’da yayınladığı Hemen Gelsin, 5 Eylül’de yayınladığı Bayram Bereketiyle Geliyor televizyon reklamları ile oldukça etkili geri dönüşler almış. Reklamların Ramazan ve Kurban Bayramı dönemlerinde yayınlandığını hatırlatmakta fayda var. Ancak reklamlar sonrasındaki arama trendine baktığımızda kalıcı bir etki olmadığını söyleyebiliriz.

televizyon-reklamlarinin-eticarete-etkisi-hepsiburada

Hepsiburada özellikle son dönemde giyim kategorisindeki ürün satışlarını artırmaya yöneldi. Hepsiburada’nın sırasıyla yayınladığı televizyon reklamları; 28 Mart Gülben Ne Giysin, 26 Nisan Anneler Günü, 10 Haziran Alışveriş Gündemi – Karne, 12 Haziran Alışveriş Gündemi – Babalar Günü,  7 Eylül Okul İhtiyaçları Burada, 23 Ekim Modanın Yeni Adresi. Hepsiburada e-ticaret sitesi dönem dönem yaptığı televizyon reklamları ile aslında televizyon reklamlarının e-ticaret etkisini belki en iyi özetleyen örnek. Grafiğe baktığımızda özellikle reklamlar sonrasında artan arama trendini, daha sonrasında ise trendin düşüşünü gözlemliyoruz. Televizyon reklamlarının marka bilinirliğini artırdığını söyleyebiliriz ancak ne oranda artırdığını kesin olarak yalnızca bu grafiğe bakarak söylemek zor.

Televizyon Reklamları ile Kalıcı Etki Nasıl Kurulur?

Televizyon reklamlarıyla ulaşılan kitle ile sadece reklamın yayınlandığı dönemde değil, sürekli bir etkileşim kurmak önemlidir. E-ticaret firmaları bunun için belirli aralıklarla ve yüksek bütçeli televizyon reklamları yapmak yerine zamana yayılmış ve daha küçük bütçeli kampanyalar oluşturabilirler. Yukarıdaki örneklere baktığımızda Hepsiburada bunun en iyi örneği.

Televizyon Reklamlarının Ölçümlenmesi

Televizyon reklamlarının dijital reklamlara göre ölçümlenmesi zor. Ancak artık televizyon reklamlarının da etkisini ölçümleyen yazılımlar mevcut. Bu yazılımlar sayesinde reklam türünün hangi dizinin/programın hangi reklam aralığında daha çok ilgili gördüğü, daha yüksek satış getirdiği, vb KPI’lar ölçümlenebiliyor. Bu sonuçlar da firmaların yapacakları televizyon reklamlarının yayınlanma saatlerini ve bu sürelerde yapacakları dijital reklamlarının da doğru planlanmasında oldukça etkili bir kaynak oluyor. Bu da artık televizyon reklamlarına yapılan yatırımın ROI’ının yüksek olmasını sağlayacak.

Aylin Kavaklı

Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aylin Kavaklı
Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı

Bir Cevap Yazın