E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
Teknolojiye Ayak Uyduran Hizmet: E-Ticaret
0

Günümüzde artan teknoloji kullanımıyla birlikte e-ticaret hayatımızda büyük rol oynamaya başlamıştır. Bu yapılanma tüketiciye ciddi boyutta kolaylık sağlamaktadır. Bunun yanında şirkete de maliyet anlamında fayda sağlamakla birlikte tüketiciye ulaşımı kolaylaştıran olanaklar sunmaktadır. Teknolojinin bu denli yaygınlaşması sebebiyle birçok online çıkışlı olmayan marka bile gerek sosyal mecralara reklam vererek, gerekse kendi internet siteleri üzerinden satış yaparak bu oluşuma ayak uydurmuştur.

Türkiye’de E-Ticaret Kullanımı

 • Türkiye’deki verilere bakılacak olursa; e-ticaret’in hacmi 2016 itibariyle 17,5 milyar TL’ye ulaştı. Perakendedeki payı 2012 yılında %1,7 iken şuan %3,5‘e yükseldi.
 • Küresel bakıldığında mobilin e-ticaret payı %44 iken Türkiye’de bu oran %20 civarında gezmektedir. Zaman geçtikçe küresele dönen ülkemizde bu anlamda bir talep ve ilgi söz konusudur bu da bu alanın ne kadar geliştirilebilir ve açık olduğunu göstermektedir.
 • Ülkemiz açısından bakıldığında insanların online alışverişi tercih etmesindeki en önemli etkenlerden biri uygun fiyat beklentisi.
 • Türkiye’de her 3 kişiden 1’i online alışveriş yapmaktadır.
 • Masaüstü kullanımının güvenilirliği ve kolaylığı sebebiyle ülkemizde insanlar ürün araştırmalarını mobil üzerinden yaparken, satın alma işlemini daha çok masaüstünden gerçekleştirmektedir.

E-Ticareti Destekleyen Sosyal Mecralar

Türkiye’deki internet kullanım nüfusu neredeyse 50 milyonu bulduğunu düşünürsek globalde bu anlamda ciddi bir paya sahip. Yine%70’e ulaşan mobil kullanımı içerisinde e-ticaretin payı %20 seviyesindedir.

Mobil üzerinden bakıldığında markaların en çok tercih ettiği uygulamalar arasında Facebook, Instagram ve Twitter başta gelmektedir. Kullanılan teknikler arasında reklam verme ya da kendi resmi hesapları üzerinden satış yapma da bulunmaktadır. Bu anlamda Google Adwords tekniği müşterinin bir sonraki alışverişi gerçekleştirmesi adına etkili uygulamalara sahiptir. Facebook’ta reklam vererek, Instagram’da sponsorlu paylaşımlar ile Twitter’da ise sosyal alışverişi güçlendirmek adına çalışmalar sürmekte bunlardan biri güçlü bir satınalma CardSpring.

Sosyal mecralardan ayrı düşünülecek olursa BigData olayını verimli bir şekilde uygulayabilen ve bunu e-mail çalışmalarına doğru yansıtabilen markalar ciddi geri dönüşler almaktadır.

E-Ticarete Öncük Eden İnternet Siteleri

Global’de;

 1. Amazon
 2. Alibaba
 3. eBay
 4. JD.com
 5. Walmart
 6. Otto Group
 7. Groupe Casino
 8. Tesco
 9. Rakuten
 10. BestBuy

Türkiye’de;

 1. Hepsiburada
 2. GittiGidiyor
 3. N11
 4. Sahibinden.com
 5. Yemeksepeti
 6. Trendyol
 7. ETSTUR
 8. Migros Sanal Market
 9. Amway
 10. Grupanya

İşin temelinde yatan etkenler; müşteri güvenini kazanmak, beklenilen sitede oluşturulan kaliteyle aynı ürün teslimi, sosyal mecralardaki bulunurluk, tercih edilirlik ve teslim hızı gibi dinamiklerdir. Bunlar doğru şekilde bir araya getirildiğinde büyüyen bu pazarda iyi bir yere sahip olmak daha da kolaylaşmaktadır.

Ceren Eroğlu

Ceren Eroğlu

Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi ÜniversitesiEndüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.
Ceren Eroğlu
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ceren Eroğlu
Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.

Bir Cevap Yazın