E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
Teknoloji E-ticareti Nasıl Etkiliyor
0

Teknoloji meraklısı müşterilerin e-ticaret dünyasındaki etkileri her zamankinden daha güçlü ve her zamankinden daha hızlı. Çevrimiçi bir müşterinin  ürünleri alıp almayacağı’nı belirlemek için müşterilerin, çevrimiçi gezip dolaştığı sayfaların incelendiği günler geride kaldı.

Bunun yerine, teknoloji bugün müşterilerin alımlarını takip etmesine ve bu tüketicilerin çevrimiçi perakendecilerle etkileşimde bulunma biçimlerini değiştirmesine yardımcı oluyor.

Bu eğilimler, e-ticarete geniş bir bakış açısı kazandırıyor büyük bir şekilde etkiliyor. Teknoloji, dünyasından müşterilerin istekleri değiştikçe, her iki tarafa da yeni fırsatlar ortaya çıkıyor. Tüketiciler fiyatların değerlendirilmesine, alternatif bulmalarına karşın bir dizi araçtan yararlanabiliyor istediği düşündüğü hizmet kalitesini tercih ediyor.

Teknoloji, tüketicilerle daha güçlü bağlantılar kurmalarına ve markalarını daha hızlı geliştirmelerine yardımcı olduğu için perakendeciler de faydalar görüyorlar.

Teknoloji, sektörünün iş dünyasında-tüketici işlemlerinin çok hızlı bir şekilde ilerlemesi neredeyse devrim niteliğindedir.

Mobil uygulamalar ve tüketici ilişikisi

Uygulamalar şimdi perakendecilere daha fazla sıkı bir bağ içinde işinin sınırlarını aşan tüketicilerle bağlantı kurma fırsatı veriyor. Markalar artık tüketicilerin mağazalarına girmesini beklemek zorunda kalmıyor ya da işle meşgul olmasını isteyen bir reklam yerinde durmuyor.

Artık işletmeler her yerde tüketicilere ulaşabilir. Müşteriler alışveriş yapmasa bile, perakendeciler hâlâ akıllarında olabilirler. Bir markanın uygulamanın müşterinin telefonunda sürekli bulunması, kendisine bir markanın orada olduğunu hatırlatır. Dahası, mağazalara giren müşterilere mesaj gönderen konumla etkileşimde olan cihazlar,ile  müşterileri çevrimdışı olarak gerçek mağazalara geri çevirebiliyor.

Firmalar Müşterilerin Aklında

bir çok şirket e posta bildirimleri akıllı telefon push bildirimleri vs müşteriye kendini göstermeyi hedefliyor pazarlamacılar tarafından çok ön planda tutulan . Bu özellikler ve uygulamaları, pazarlama ekiplerinin tüketicinin dikkatini şimdiye kadar olmadığı kadar çekmeyi başarmıştır.

Bir zamanlar spam dedektörleri tarafından filtrelenmiş veya tüketiciler tarafından taranmış olan promosyonlar, artık ana ekranda bir kullanıcının dikkatini çekebilir. Perakendeciler, müşterileri güncel tutmak ve yeni satışlar ve promosyonlar hakkında bilgilendirilmek için bu güncellemelerden yararlanmaktadır.

Kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi artıyor.

Tüketicilerin kişisel olarak alakalı alışveriş deneyimleri istedikleri gerçeği yeni bir şey değildir. Teknolojinin kişiselleştirme standart’ını oluşturması gerçeğidir diyebiliriz.  Bu pazarlama teknikleri sadık bir müşteri tabanını kurmak isteyenler için popüler bir yöntem haline geliyor. Mobil kişisel asistanların ortaya çıkmasıyla birlikte, e-ticaret siteleri, otomatik hizmetlerin artık onu kesmediğini fark ediyor.

Daha hızlı teslimat kolaylığı ve düşük fiyatlar

e-ticaret sitelerinin başarısının ardındaki itici güç olmuştur. Ancak artan rahatlık talebi ile birlikte, aynı gün teslimat özellikleri yeni zorluklar ortaya koyuyor. Örneğin, çevrim içi mağazalar, daha yüksek fiyat etiketleri gereksinimiyle karşı karşıya kalabilir: Aynı gün teslimatlar için Bir araç  temin etmek , çok da ucuz değildir.Ancak teknoloji yardımı yolda: Yakın gelecekte, teslimat engeline yönelik çözümler, en azından otomatikleştirilmiş araçlar ve taşıtlar biçiminde gelecektir. Amazon gibi e-ticaret siteleri, zaten bu tür teknoloji ile öne geçmek istiyorlar. Şimdilik, rekabet avantajı sağlamayı hedefleyen siteler tüketicilere daha düşük fiyatlarla hızlı teslimatlar sunmaktalar. teslimat ve ürün temin süresi oldukça önemli bir rekabeti de doğuruyor.

Latest posts by Erhan Pakaştiçalı (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Erhan Pakaştiçalı

Bir Cevap Yazın