E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
Neden Online Alışveriş Yapıyoruz?
2

Günümüzde bir çok tüketici online alışveriş yapıyor. Bunda; alışverişe çıkmak için fırsat bulamama ve 7/24 online alışveriş kanallarına ulaşma, avantajlı fiyatlardan yararlanma, hızlı şekilde fiyat karşılaştırması yapma, geniş ürün yelpazesinden yararlanma gibi imkanlar ise online alışverişi avantajlı hale getiriyor.

BKM verilerine göre 2015’te toplam internetten yapılan kartlı ödeme tutarı 55 milyar lira iken, 2016 Ağustos ayı sonunda bu rakam 45 milyar lira olarak gerçekleşti. Bunun rakamlara kapıda ödeme ve havale ile ödeme tutarlarının dâhil olmadığını düşünürsek aslında toplam hacim daha yüksek. 2018 e-ticaret hedefinin 170 milyar lira oluşu ise önümüzdeki 2 yıllık süreçte e-ticaret yatırımlarının ve iyileştirmelerinin daha da artacağını gösteriyor.

Neden online alışveriş yapıyoruz

Mobil Kullanımının Artışı E-ticaretin Seyrini Değiştirdi

Mobil kullanımının artışı ile birlikte tüketicilerin online alışverişte geçirdikleri zaman ve cihaz tercihleri de değişti. Criteo’nun raporuna göre mobil ticaret, toplam e-ticaretin yaklaşık %50’sini oluşturuyor. Bu oran dünya genelinde %39.

E-ticaret Toplam Ticaretin Neresinde?

E-ticaret hacmini arttığını söylüyoruz ancak toplam perakende ticaretin içerisinde e-ticaret oranı yalnızca %2. Tüm kredi kartlarının ise sadece %12’si bugün online alışverişlerde kullanıldı. Hiç internetten alışveriş yapmamış kişilerin alışveriş yapmama nedenleri arasında; interneti hiç kullanmama ve güvensizlik yer alıyor.

Güvensizlik nedeniyle alışveriş yapmayan kesime ulaşmak için aslında e-ticaret iyileştirmelerinin de daha çok yolu var gibi görünüyor. İnternetten alışveriş yapanların ise tekrar alışveriş yapması için ilk deneyimlerinin sorunsuz gerçekleşmesi gerek. Sorunsuz online alışveriş için ise doğru ürün bilgilendirmesi, hatasız ürün, zamanında teslimat ve ulaşılabilirlik konularında tüketici sorun yaşamamalı. Online alışverişinde problem yaşayan kişiler ise artık bu deneyimlerini sosyal medyada ve forumlarda paylaşarak diğer internet kullanıcılarının da haberdar olmasını sağlıyor.

Neden online alışveriş yapıyoruz

Online Alışverişte En Çok Hangi Ürünler Alınıyor?

Bugün internetten kitap, giyim, beyaz eşya, cep telefonu- bilgisayar, makyaj malzemesi, ev dekorasyon ürünleri, kırtasiye, takı aksesuar, tatil, etkinlik ve daha birçok kategoride alışveriş yapıyoruz. İnternetten ödemelerin en yoğun yapıldığı sektörlerin başında ise seyahat, giyim, elektronik gibi yoğun tüketim ürünleri geliyor.

Ödeme Yöntemleri ile Güven Artırılabilir

E-ticaret geliştikçe ödeme yöntemleri de çeşitleniyor. Kredi kartı, debit kart, kapıda ödeme, havale/EFT ile ödeme, telefonla ödeme, BKM Express ödeme yöntemlerinin başlıcaları. Günümüz e-ticaret sitelerinin tamamında çok çeşitli ödeme yöntemini görmek zor. Ancak büyük e-ticaret sitelerinde farklı alternatiflere rastlamak mümkün. Özellikle internette kredi kartı ile ödemede güvensizliği önleme adına ve kredi kartı kullanmayan kitleye ulaşmak adına ise “Kapıda Ödeme” yöntemi bir avantaj sağlıyor.

Aylin Kavaklı

Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aylin Kavaklı
Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
2Yorumlar

Bir Cevap Yazın