E-Ticaret
Şimdi Okunuyor
Kesinlikle yapmamamız gereken ”Drop shipping” hataları
Popüler
0

Yeni bir E-ticaret işi kurarken olması gereken en akıllıca yaklaşım, seçtiğimiz bloğun kendine has zorluklarını ve başkalarının yaşadığı tecrübelerini dikkatli bir şekilde inceleyerek bir iş planı oluşturmaktır. Avantaj ve dezavantajlarını iyi bir şekilde belirtmemiz gereken iş modellerinden biride Drop shipping. Drop shipping’in sözlükteki anlamı stok bulundurmadan drop shipping az bir bütçe ve işletme giderleri sebebiyle özellikle e-ticarete yeni girecek girişimciler tarafından çok sık tercih edilen bir iş modelidir. İlk duyduğumuzda kolay ve rahat gelse de drop shipping ile ilgili ilk düşüncemizin bizi yanılgıya düşürebileceğini hesaba katmakta fayda var.

Şimdi drop shipping ile E-ticarette işlerimize start vermeye hazırlanırken dikkat etmemiz gereken ve yaygın olarak yapılan önemli hataları inceleyelim;

Vergi Yükümlülüklerini Yerine Getirmeme ve Yasalara Aykırı Hareket Etme

Her yeni bir işe başlarken atmamız gereken belli başlı adımlar vardır. Bu adımları atmaktan kaçmamız veya yok saymamız, ilerideki hukuki sonuçlara ve yaptırımlara neden olacaktır. Başlangıç olarak firmamızı yasal süreçlere uygun olarak tescil ettirmeliyiz. Ayrıca işletme adı, lisansı ve vergi kimlik numarası için ilgili resmi kurumlara başvurmalıyız. Unutmamamız gerekir ki, bütün işletmelerde olduğu gibi drop shipping işimizde de vergi yükümlülüklerimiz olacaktır. Kişisel vergilerimizde olduğu gibi firma sahibi olarak da, bu görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz.

Yeterince Araştırmadan İşe Başlamak

Drop shipping işimize başladığımızda tam olarak ne yapıyor olacağımızı anlamamız çok önemli. Çünkü genelde yapılması gereken taslaklar kafamızı karıştırıyorsa veya kavramları olduğu koyarken zorlanıyorsak, gereksiz yere potansiyel müşterilerimizden anlayış bekleyemeyiz. Drop Shipping işinin içerisine baktığımızda teknik olarak perakendeci için ürün stoklama, ambalajlama ve lojistik işlemlerini yapan işletmedir. Başka bir değişle, drop shipping bir sahne arkası elemanıdır. Drop shipping firmalarının hepsi ürün stoğu yapmaz ve sadece nakliyeyi üstlenirler. En genel tanımıyla drop shipping üretici adına satış yapan işletmelerdir.

İşletmenin Giderlerini Göz Önünde Bulundurmalıyız

Drop shipping faaliyetlerimizi hafife alıp, ücretsiz olarak yapıp kolaylıkla altından kalkabileceğimiz bir satış modeli olarak göstermememiz gerekir. Bir e-ticaret işini kurarken bunun bir yatırım süreci olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Geleneksel ticarete baktığımızda kıyaslanmayacak kadar düşük maliyetlerle kurabileceğimiz drop shipping şirketimizde, unutmamamız gereken en önemli nokta maliyetin hiçte düşündüğümüz kadar az olmayacağıdır. Örnek verecek olursak, stok lojistiği yapmak istiyoruz. Bunun işin malzeme ve nakliye giderleri yada sadece stok takibi yapacaksak bile telefon ve internet gibi hizmetlere ihtiyacımız olacağını unutmamalıyız.

Ürünleri Doğru Belirlemek ve Seçtiğimiz Üretici

Bir drop shipping için kalitenin yüksek olması, talebi olan ürünü seçerek stratejilerimizi ona göre belirlemek çok önemlidir. Bunun gibi seçtiğimiz üreticinin, hızlı bir şekilde teslimat yapabilmesi ve sağlam bir itibarının olması da çok dikkatli olmamız gereken başka bir konudur. Bu gibi konuların eksikliği, hedef olarak aldığımız gelir tahminimizi negatif yönde etkileyebilir. Eğer işimizin uzun süreli olmasını istiyorsak, müşteri memnuniyetimiz, ürün çeşidimiz kadar, satış sonrası destekte veriyor olmamız gerekmektedir.

 

Murat Tüfekçi

Murat Tüfekçi

1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.
Murat Tüfekçi

Latest posts by Murat Tüfekçi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
100%
Yazar Hakkında
Murat Tüfekçi
1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.

Bir Cevap Yazın